Slnko, horúčavy, dovolenky, festivaly a k tomu lieky, ktoré v lete prinášajú špecifické zdravotné riziká a môžu spôsobiť vážne problémy. Ako ich správne skladovať počas horúčav? Ktoré kombinácie s alkoholom sú nebezpečné? Na čo si dať pozor pri užívaní liekov na slnku a čo by rozhodne nemalo chýbať v dovolenkovej či festivalovej lekárničke? Odborné rady farmaceutov vám môžu v kritickej chvíli zachrániť zdravie aj život.
„Vysoké teploty, zmeny prostredia, denného režimu či stravovania môžu výrazne ovplyvniť zdravotný stav. Citlivejšími sa stávajú najmä pacienti, ktorí pravidelne užívajú lieky, no zdravotné ťažkosti sa často nevyhnú ani úplne zdravým ľuďom, najmä ak vybočia zo svojho bežného životného rytmu,“ povedal prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ.
Ďalej dodal, že lekáreň býva na dovolenke prvým dostupným zdravotníckym zariadením, ktoré vie rýchlo poradiť a pomôcť s nastavením vhodnej liečby.
Ako skladovať lieky počas letných horúčav?
V máji sme sa v článku venovali tomu, čo všetko by malo byť súčasťou domácej lekárničky a ako treba lieky bezpečne skladovať. Počas letných horúčav však skladovanie liekov vyžaduje osobitnú pozornosť.
Slovenská lekárnická komora upozorňuje, že lieky sú citlivé na teplotu, svetlo a vlhkosť. Lieky uchovávajte pri izbovej teplote (do 25 stupňov Celzia), niektoré z nich patria do chladničky. V aute, batožine či na pláži môže byť teplota vyššia, takže môže znížiť účinnosť liekov alebo dokonca spôsobiť riziká pri užití. Na prevoz liekov používajte termoizolačné puzdrá alebo prenosné chladničky a nikdy ich nenechávajte v rozpálenom aute či na priamom slnku.
„Lieky nikdy nenechávajte voľne dostupné,“ pripomínajú farmaceuti. Počas návštev u starých rodičov alebo mimo domova sa môžu malé deti ľahko dostať k liekom, ak ich dospelí neuschovajú bezpečne. Hrozí, že ich užijú a môže dôjsť k otrave. Väčšina detských intoxikácií liekmi vzniká práve v domácom prostredí, často počas prázdnin.
Mohlo by vás zaujímať
Aké lieky si zbaliť na dovolenku a na čo nezabudnúť?
Dovolenková lekárnička by mala obsahovať okrem bežných liekov, dezinfekcie a náplastí aj lieky proti bolesti, horúčke, tráviacim ťažkostiam a alergii. Zostaviť cestovnú lekárničku na mieru – podľa destinácie, dĺžky pobytu a individuálnych zdravotných rizík – pomôžu farmaceuti v lekárni.
Chronicky chorí pacienti by si pred cestou mali skontrolovať, či majú dostatok liekov na predpis a včas požiadať lekára o nový recept. Lekárnik totiž lieky na recept bez platného predpisu nevydá.
Farmaceut z bratislavskej Lekárne u Salvatora Vladimír Dudoň upozornil na problém, ktorý môžu mať na Slovensku zahraniční turisti. Slovenské lekárne nevydávajú lieky na zahraničný predpis. „Denne sa na nás obracajú zahraniční turisti, ktorým došli lieky, prípadne si ich zabudli doma,“ podotkol Dudoň.
Na dovolenku si vezmite zoznam svojich liekov vrátane účinných látok a dávkovania, výrazne to uľahčí prípadné ošetrenie. V prípade potreby návštevy lekára alebo farmaceuta počas dovolenky to výrazne uľahčí komunikáciu, riziko zámeny či nesprávnej liečby.
Úrad verejného zdravotníctva minulý rok pripravil aj komplexný cestovateľský manuál, kde nájdete všetky potrebné informácie.
Kombinácia týchto liekov a slnka je riziková
Niektoré lieky z kategórií antibiotiká, psychofarmaká, hormóny alebo antidiabetiká zvyšujú citlivosť pokožky na slnko. Pri ich užívaní hrozí spálenie, vyrážky či pigmentové škvrny. Iné zasa môžu ovplyvniť schopnosť organizmu prispôsobiť sa teplu.
Farmaceuti odporúčajú vyhnúť sa použitiu krémov a mastí proti bolesti, nielen na miestach vystavených slnku, ale úplne. Taktiež lieky na hypertenziu môžu urýchliť nástup dehydratácie. Ak máte pochybnosti, poraďte sa s lekárnikom, ten vie odhaliť možné riziká a odporučiť vhodné ochranné opatrenia.
Kolaps či smrť: Tieto lieky s alkoholom rozhodne nemiešajte
Alkohol je bežnou súčasťou letných aktivít ako napríklad hudobné festivaly. Pri jeho kombinovaní s liekmi si však dajte veľký pozor, môže ísť o nebezpečné až život ohrozujúce spojenie.
„Jednou z najrizikovejších kombinácií je alkohol a antiinfekčné liečivo metronidazol. Ten ovplyvňuje metabolizmus alkoholu, čo môže viesť k nevoľnosti, zvracaniu, búšeniu srdca, poteniu či silným bolestiam hlavy.
Rovnako nebezpečné je miešanie alkoholu s liekmi na úzkosť, depresiu alebo nespavosť. Tieto kombinácie môžu výrazne zosilniť tlmivý účinok, hrozí ospalosť, závraty, dezorientácia a spomalené reakcie.
V extrémnych prípadoch, najmä pri liekoch na spanie, môže dôjsť až k život ohrozujúcim stavom. Dajte si pozor na opioidné analgetiká, pretože môžu mať v spojení s alkoholom fatálne následky,“ vysvetľuje farmaceutka Lenka Čorbová z lekárne Dr. Max v Bardejove.
Festivalová lekárnička: Aké lieky a doplnky si zobrať na festival?
Vo festivalovej lekárničke radí mať, rovnako ako v lekárničke na dovolenku, lieky, ktoré pravidelne užívate, lieky na bolesť hlavy, alergiu a hnačku. Taktiež náplasti, rýchloobväzy, gél na uštipnutie hmyzom, repelent a roztok proti dehydratácii. „Proti únave, kŕčom a podráždenosti je vhodné magnézium a vitamíny skupiny B,“ doplnila Čorbová.
Nielen na festivaloch je základom pravidelný pitný režim. Každý deň by ste mali vypiť aspoň 2 až 3 litre nealkoholických tekutín, najlepšie je siahnuť po čistej vode, minerálkach alebo bylinkových čajoch. Sladené nápoje, energetické drinky, veľké množstvá kávy či alkohol smäd neuhasia, práve naopak.
Aby ste si festival užili v zdraví, farmaceutka ďalej radí zbaliť si opaľovací krém s vysokým ochranným faktorom, balzam na pery s ochranným faktorom, slnečné okuliare, pokrývku hlavy, štuple do uší a masku na spanie, vlhčené utierky a dezinfekčný gél na ruky. Na festivaloch sa baktérie šíria rýchlejšie a riziko nákazy je vyššie.
Ako sa rýchlo sa zotaviť z opice a vyhnúť letným otravám z jedla ?
Vysoké teploty a nesprávne skladovanie potravín tiež môžu viesť k premnoženiu baktérií a k následným potravinovým otravám. Preto sa radšej vyhnite majonézovým šalátom, mäkkým mäsovým výrobkom a zákuskom, ktoré neuchovávali v chlade. Ak jedlo zapácha, má zmenenú farbu alebo konzistenciu, radšej ho nejedzte,“ pripomína odborníčka.
Ak to trochu preženiete s alkoholom, na druhý deň sa môže dostaviť nepríjemná „opica“. Aj v tom prípade je najdôležitejšia hydratácia.
„Čistá voda, minerálky alebo rehydratačné roztoky pomôžu telu doplniť stratené tekutiny. Ráno siahnite po ľahkých raňajkách, ako je vývar, banán či ovsené vločky. Na upokojenie žalúdka pomôže zázvorový čaj s medom. Nezabudnite ani na vitamíny skupiny B, vitamín C a horčík, tie zmiernia únavu a podráždenosť. Ak vás trápi bolesť hlavy, môžete siahnuť po bežných analgetikách, no nikdy nie v kombinácii s alkoholom,“ uzavrela Lenka Čorbová.