Súčasťou domácej lekárničky by mali byť voľnopredajné lieky využívané ako „prvá pomoc“ pri bežných ochoreniach, prostriedky na ošetrenie rán a pár ďalších pomôcok, ktoré vám pomôžu pri zdravotných problémoch a drobných poraneniach. Dôležité je však aj správne uchovávanie liekov a pravidelná kontrola ich dátumu spotreby. Odborníci upozorňujú, že pred letnou sezónou a odchodom na dovolenky si treba skontrolovať celý obsah lekárničky.
Zástupcovia Slovenskej lekárnickej komory v rámci osvetového projektu Kto má kľúče od skrinky s jedmi informovali, že v domácej lekárničke by mal každý mať lieky proti bolesti, na prechladnutie, na bolesť hrdla, alergie, horúčku, ďalej na kašeľ, na problémy s očami a ušami, lieky na podporu trávenia a proti zažívacím ťažkostiam – nadúvaniu, hnačke, zápche, prekysleniu žalúdka a na zníženie tvorby žalúdočnej kyseliny.
Na ošetrenie rán by lekárnička mala obsahovať dezinfekčný prípravok, sterilné a elastické obväzy, náplasti, leukoplast a kompresívne gázy. Spomedzi ostatných pomôcok sú to trojrohá šatka, teplomer, nožnice, pinzeta a chirurgické rukavice.
Ako by sa mali skladovať lieky?
V domácej lekárničke nie je vhodné skladovať pravidelne užívané lieky určené na liečbu chronických ochorení. Lekárnici ďalej upozorňujú, že všetky lieky treba mať uložené na bezpečnom, tmavom a suchom mieste, pri vhodnej teplote. Najlepšie v uzamykateľných nádobách alebo priestoroch, mimo dosahu detí a nikdy nie spolu s potravinami. Taktiež sa lieky určené pre ľudí nemajú skladovať spolu s liekmi pre zvieratá. Nie je vhodné ich uchovávať v kúpeľni alebo kuchyni, lebo vlhkosť môže vplývať na vlastnosti liekov.
Lieky by sa mali skladovať v pôvodných obaloch, aby si ich človek nepomýlil. Prelievanie, presýpanie a prekladanie liekov napríklad do obalov od potravín môže spôsobiť ich neúmyselný príjem a intoxikáciu. Keďže na dovolenke sa môžu u dospelých, ale aj u detí vyskytnúť rôzne stavy, s ktorými človek nepočíta, Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) prináša rady, čo dať do dovolenkovej lekárničky.
Čo mať v dovolenkovej lekárničke:
- Lieky na zníženie teploty a proti bolesti
- Lieky na zastavenie hnačky, na dezinfekciu čriev
- Lieky na nevoľnosť pri cestovaní
- Pastilky na bolesť hrdla
- Sirup či kvapky proti kašľu
- Lieky proti alergii, gély na zmiernenie svrbenia, poštipnutie hmyzom
- Gél na popáleniny od slnka
- Kvapky do očí
- Kvapky do uší
- Sprej na uvoľnenie nosa s morskou vodou
- Teplomer
- Pinzeta
- Prípravok na dezinfekciu pokožky
- Octanová masť
- Kalciová mastička
- Obyčajné i antibakteriálne náplasti
- Náplasti na otlaky i pľuzgiere
- Obväz
Neindikované podávanie môže narobiť škody
Niektorí ľudia sa snažia pre dovolenkou vopred zásobiť antibiotikami, avšak ich neindikované podávanie môže narobiť viac škody ako úžitku. Terézia Szádocká z Asociácie pre generické a biosimilárne lieky GENAS sa pre Zdravotnícky denník vyjadrila: „K antibiotikám sa človek bežne nedostane, sú na lekársky predpis a neželám nikomu, aby počas dovolenky musel riešiť takéto závažné ochorenie.“
Aj AOPP v projekte Lieky s rozumom upozornila, že niektorí ľudia pred dovolenkou prosia lekára o lieky na predpis „pre istotu“, aby na dovolenke nemuseli hľadať lekáreň, keď sa im náhodou vyhodia nejaké vyrážky, zapáli hrdlo a podobne. „Samozrejme, mať k dispozícii lieky pre prípad náhleho zhoršenia zdravotného stavu, nie je na zahodenie. Takisto je nevyhnutné, aby sme aj počas dovolenkového obdobia riadne užívali všetky predpísané lieky od svojho lekára či špecialistu a nemenili ani čas ich užívania. Problematický je skôr postoj niektorých z nás, pacientov, ktorí sa v snahe byť pripravení na všetko nerozpakujú požiadať svojho lekára o širokospektrálne antibiotiká či iné lieky na predpis. Pritom každé zbytočne, teda bez reálnej potreby, predpísané balenie antibiotík sú vyhodené peniaze,“ podotkli zástupcovia pacientov. Po príchode domov tieto lieky ľudia spravidla už neužijú a ak ochorejú, logicky idú k svojmu lekárovi, ktorý im predpíše nové lieky.
Mohlo by vás zaujímať
Slovenská lekárnická komora dodala, že aj lieky, ktoré nie sú viazané na lekársky predpis, by sa mali užívať iba v opodstatnených prípadoch. „Lieky nie sú potraviny, môže dôjsť k poškodeniu zdravia, k intoxikácii až k smrti,“ tvrdia lekárnici. Dodali, že pred užívaním lieku si vždy treba prečítať príbalovú informáciu, liek užívať a dávkovať podľa nej, nie podľa akýchsi odhadov.
V prípade náhleho zhoršenia zdravotného stavu na dovolenke v členských štátoch Európskej únie, Európskeho hospodárskeho priestoru a vo Švajčiarsku je možné s platným Európskym preukazom zdravotného poistenia navštíviť lekára. Ideálne je však mať zaplatenú komerčnú poistku liečebných nákladov, ktorá býva súčasťou cestovného poistenia.