Národné centrum zdravotníckych informácií intenzívne pracuje na príprave projektu Národného archívu obrazových vyšetrení. Potvrdilo to Zdravotníckemu denníku po tom, čo vláda tento týždeň schválila tento investičný projekt a na základe návrhu ministerstva zdravotníctva určila za prijímateľa investície práve NCZI. Keďže ide o nelegislatívny materiál, nemusí ďalej prejsť parlamentom.
Podľa schváleného materiálu budú investičné náklady na projekt vo výške 8 030 187,50 eur plus DPH a zrealizovaný by mal byť za 18 mesiacov. Bude financovaný z plánu obnovy. NCZI nekonkretizovalo, aký by mal po realizácii byť výsledný stav na začiatku roka 2026. „Môžeme potvrdiť, že prípravné práce prebiehajú a na projekte intenzívne pracujeme. Vzhľadom na fakt, že sa pripravujú podklady pre procesy, súvisiace s verejným obstarávaním, neradi by sme v tejto fáze hovorili o detailoch,“ tvrdí národné centrum.
O cieľoch projektu sme informovali počas medzirezortného pripomienkového konania. Má zabezpečiť, aby snímky obrazových vyšetrení boli dostupné prostredníctvom jedného miesta, ktorým bude vybudovaný centrálny archív a tak mohli zdravotnícke zariadenia jednoducho získať údaje o pacientovi. Národný archív obrazových vyšetrení má výsledky vyšetrení spárovať s anamnézou a inými vyšetreniami daného pacienta, aby bolo možné komplexne vyhodnotiť zdravotný stav pacienta a nastaviť personalizovanú liečbu. Vďaka jednoduchšiemu prístupu k predchádzajúcim vyšetreniam pacienta má byť jednoduchšie posúdiť vývoj stavu.
V súčasnosti sa často stáva, že pacient je vyšetrovaný na rôznych pracoviskách, a či už z dôvodu nevedomosti zdravotníkov o predchádzajúcom vyšetrení alebo kvôli urgencii popisu pri dlhom procese preposielania, sa aktuálny nález neporovnáva s predchádzajúcim. Pritom niekedy práve progresia v čase je jediným ukazovateľom, ktorý hovorí napríklad o malignite alebo o pretrvávajúcom krvácaní do nejakého orgánu.
Zároveň sa vytvárajú riešenia v oblasti rádiológie, patológie a iných odvetví, ktoré sú pripravené na úzku spoluprácu s pokročilými nástrojmi na diagnostiku a vyhodnocovanie obrazových vyšetrení ako napríklad umelá inteligencia, neurónové siete, machine learning a ďalšie. Vyvíjané riešenia pre rádiológiu asistovanú umelou inteligenciou majú zefektívniť prácu rádiológa a zvýšiť kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Na Slovensku je v súčasnosti používanie takýchto nástrojov len sporadické.
Mohlo by vás zaujímať
„Na jednom slovenskom pracovisku vznikne v priemere 1000 až 1500 CT a MR vyšetrení za mesiac. Práve plánovaný projekt má potenciál vo vhodnej forme ukladať a archivovať obrazové vyšetrenia naprieč celým Slovenskom,“ konštatuje rezort zdravotníctva. Databázy a súbory budú následne využívané napríklad na trénovanie umelej inteligencie ako nástroja na zabezpečenie pomoci pri diagnostike zdravotným pracovníkom.
Inštitúcie neuviedli ani to, či budovanie tohto archívu nejako súvisí so zapojením Slovenska do Európskeho priestoru pre zdravotné údaje (EHDS).
Lucia Hakszer