Kedysi sa celiakia považovala za chorobu detí a dokonca sa predpokladalo, že sa z nej dá vyrásť. V súčasnosti však už je jasné, že to nie je pravda, pretože celiakia sa môže vyskytnúť v akomkoľvek veku a ide o celoživotné ochorenie. „Vďaka vedeckým poznatkom dnes pátrame po celiakii nielen u detí, ale aj u dospelých. Z tohto dôvodu pribúdajú aj pacienti diagnostikovaní v 5., 6., 7. a dokonca aj v 8. decéniu,“ vysvetľuje pre Zdravotnícky denník gastroenterologička Božena Pekárková, ktorá je predsedníčkou pracovnej skupiny Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti pre celiakiu.

Pacient je tak odkázaný na doživotné dodržiavanie bezlepkovej diéty. Ignorovanie liečby mu môže spôsobiť nielen zdravotné problémy, ale zdravotné poisťovne môžu dokonca žiadať naspäť peniaze za jeho liečbu.

Prejavy celiakie navonok nemusia byť žiadne alebo sa ochorenie môže prejaviť naraz vo viacerých orgánových systémoch. Gastroenterologička približuje, že všeobecne sa dajú rozdeliť klinické prejavy celiakie na črevné, ktoré sú známejšie, teda hnačky, bolesti brucha či nafukovanie, a mimočrevné, ako je napríklad chudokrvnosť, osteoporóza, ochorenie pečene, neplodnosť, psychické a neurologické problémy. „Je ich veľmi široká škála a práve u týchto mimočrevných prejavov sa často na celiakiu zabúda,“ dodáva Pekárková.

Testy sú hradené z verejného zdravotného poistenia

Zdravotné poisťovne evidujú dokopy asi 41-tisíc poistencov s celiakiou, ale odborníci predpokladajú, že ich je niekoľkonásobne viac. „Poisťovňa hradí viaceré serologické vyšetrenia a prípadne aj biopsiu čreva. Testy sú hradené poisťovňou, ak má pacient podozrivé príznaky, ako sú napríklad chronické tráviace ťažkosti, chudnutie, anémia či poruchy rastu u detí, a zároveň ich indikuje lekár – pediater alebo gastroenterológ,“ hovorí pre Zdravotnícky denník Martina Haršányiová zo zdravotnej poisťovne Union. Rovnako postupujú aj Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) a poisťovňa Dôvera, čiže testy na potvrdenie celiakie sú hradené z verejného zdravotného poistenia, ak sú indikované lekárom v danej odbornosti.

Gastroenterologička upozorňuje, že diagnózu celiakie možno urobiť len počas konzumácie bežnej stravy aj s pšeničnými výrobkami, pretože inak môžu byť výsledky falošne negatívne. „Teda skusmo dodržiavať bezlepkovú diétu pred laboratórnymi odbermi je nesprávne,“ tvrdí Pekárková.

Problémom však často býva, že keď niekomu zistia celiakiu v neskoršom veku, napríklad v štyridsiatke, má často problém zbaviť sa jedál, na ktoré bol zvyknutý, a prejsť na bezlepkovú diétu. „40-ročný človek je už dospelý a ak racionálne zváži výhody a nevýhody bezlepkovej diéty, niet pochýb, že sa rozhodne správne. Keď toto obmedzenie dokážu spracovať malé deti, deti v puberte a aj starí ľudia, nie je dôvod, aby to nezvládli aj 40-roční dospelí,“ myslí si gastroenterologička.

Mohlo by vás zaujímať

Pekárková upozorňuje, že dodržiavanie bezlepkovej diéty je veľmi dôležité. „Spektrum ochorení, ktoré vyplývajú z jej nedodržiavania, je veľmi široké.“ Ochorenia kostí pečene, čriev, chudokrvnosť, poškodenie kostí, nervového systému, zhubné ochorenia tráviaceho traktu a podobne, môžu viesť nielen k zhoršeniu kvality života pacienta, jeho skráteniu, ale v najťažších prípadoch môžu viesť až k smrti pacienta,“ pripomína gastroenterologička.

Rozhodnutie je vždy na samotnom pacientovi

Zdravotná poisťovňa v podstate nemá ako zistiť, že pacient nerešpektuje diétne obmedzenia. „Ak by aj ošetrujúci lekár mal takéto podozrenie, bolo by to veľmi ťažko preukázateľné a na základe „podozrenia“ nie je možné obmedzovať dostupnosť liečby hradenej z verejného zdravotného poistenia, ktorá môže, ale aj nemusí byť následkom nedodržiavania diétneho režimu,“ konštatuje pre Zdravotnícky denník hovorkyňa VšZP Danka Capáková.

Haršányiová z Unionu však upozorňuje, že lekár môže poisťovni nahlásiť porušenie liečebného režimu pacientom a poisťovňa potom môže od poistenca žiadať vrátenie vynaložených nákladov za zdravotnú starostlivosť, ktoré vznikli v dôsledku nedodržiavania nariadeného režimu. „Keďže nie vždy sú tieto skutočnosti jednoznačné, sú v takýchto prípadoch nahlásenia veľmi sporadické,“ dodáva Haršányiová.

Gastroenterologička Pekárková prízvukuje, že tak ako bežná populácia, aj pacienti s celiakiou sú rôzni. Od pacientov disciplinovaných až úzkostlivých po pacientov ľahostajných a nedisciplinovaných. „Overiť dodržiavanie bezlepkovej diéty možno vyšetrením protilátok v krvi pacienta. Ak sú protilátky zvýšené, lekár prediskutuje s pacientom jedálny lístok, spôsob stravovania a hľadajú spolu úskalia, kde sa mohla vyskytnúť diétna chyba. Definitívne rozhodnutie je však na pacientovi samotnom, aby zvážil, ako si váži svoje zdravie a život,“ uzatvára gastroenterologička.