Ako priniesť zdravotnú starostlivosť bližšie k ľuďom? Túto ambíciu majú nové Centrá integrovanej zdravotnej starostlivosti (CIZS) v obciach a mestách, združujúce všeobecných lekárov a špecialistov. Štát ich chce podporiť z eurofondov. Bude to však fungovať? Za rok bola schválená len jedna žiadosť.
Výzva s názvom Doplnenie siete centier integrovanej zdravotnej starostlivosti za účelom transformácie poskytovania ambulantnej zdravotnej starostlivosti na komunitnej úrovni v rámci integrovaných územných investícií je financovaná z Programu Slovensko.
Bola vyhlásená pred vyše rokom, 29. apríla 2024, a podľa ministerstva zdravotníctva sa uzatvorí až po vyčerpaní finančných prostriedkov na ňu vyčlenených, respektíve vtedy, keď regióny už nebudú mať záujem sa do výzvy zapájať. Vyčlenená suma predstavuje 16 a pol milióna eur.
Cieľom výzvy je podporiť miestnu infraštruktúru v oblasti ambulantnej zdravotnej starostlivosti. To znamená bývalé zdravotné strediská v obciach a mestách, za účelom združovania všeobecných lekárov a špecialistov.
„Obnoví sa tak dostupnosť v oblasti prevencie, diagnostiky, liečby a starostlivosti o pacientov na lokálnej, respektíve komunitnej úrovni a vytvoria sa podmienky pre poskytovanie najmä základného sociálneho poradenstva pre klientov zariadenia,“ konštatovali pre Zdravotnícky denník z komunikačného odboru rezortu.
Mohlo by vás zaujímať
Doteraz bolo vo výzve predložených 12 žiadostí, pričom len jedna z nich je zatiaľ schválená. Ide o žiadosť mesta Topoľčany. Podľa ministerstva majú Topoľčany podpísanú zmluvu o nenávratný finančný príspevok a začínajú s realizáciou projektu.
Ambulancie aj doplnkové služby
Centrá integrovanej zdravotnej starostlivosti (CIZS) sú realizované v rámci integrovaných územných investícií. Každý samosprávny kraj má vyčlenené finančné prostriedky, ktoré je v rámci daného územia možné použiť na realizáciu CIZS.
„Každá žiadosť o nenávratný finančný príspevok musí odzrkadľovať projektový zámer integrovanej územnej investície, ktorý bol zaradený do zásobníka projektov a schválený Radou partnerstva v rámci príslušného samosprávneho kraja. Do pol roka od schválenia projektového zámeru, žiadateľ vypracuje žiadosť a predloží ju prostredníctvom ITMS21+ do elektronickej schránky ministerstva,“ vysvetlili.
ITMS21+ je softvér na podávanie žiadostí o finančné prostriedky z Európskej únie na konkrétne projekty v aktuálnom programovom období. Únia v ňom pre Slovensko vyčlenila takmer 13 miliárd eur.
Požadované parametre týchto centier sú podrobne popísané v Metodike pre realizáciu a fungovanie centier integrovanej zdravotnej starostlivosti pre programové obdobie 2021-2027, zverejnenej na webe rezortu zdravotníctva. Ten skonštatoval, že všetky predložené žiadosti vyhoveli kritériám územného mechanizmu.
Momentálne je 11 z nich vo fáze administratívneho overenia a jedna žiadosť je schválená. Projekt CIZS v Topoľčanoch má zazmluvnenú sumu vyše 1,5 milióna eur. Podľa mesta v ňom bude 5 ambulancií, zahŕňajúcich všeobecnú starostlivosť o dospelých aj deti, gynekológiu a stomatológiu.
Taktiež tam budú doplnkové sociálne služby – Agentúra domácej ošetrovateľskej starostlivosti, služba včasnej intervencie a základné sociálne poradenstvo. Projekt sa realizuje v bývalej budove základnej školy na Tovarníckej ulici a je určený nielen pre obyvateľov mesta, ale aj pre obce v spádovej oblasti.
Centrá pri nemocniciach
Oprávnenými žiadateľmi o príspevok sú podľa ministerstva neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby, obce, mestá a samosprávne kraje. Výzva sa vzťahuje na celé Slovensko s výnimkou Bratislavského kraja.
Žiadosti o podporu na vybudovanie niekoľkých centier integrovanej starostlivosti podala aj spoločnosť Agel, a to v mestách, kde sídlia jej nemocnice. Konkrétne ide o Zlaté Moravce, Bánovce nad Bebravou, Handlovú a Levoču.
Spoločnosť uviedla, že o realizácii centier rokuje s danými mestami. „Nakoľko ešte nepadlo žiadne rozhodnutie zo strany ministerstva zdravotníctva, nebudeme sa k tomu vyjadrovať,“ povedala hovorkyňa Agelu Nancy Závodská.