Komisárka Hadja Lahbib v stredu predstavila dve nové iniciatívy, ktoré majú výrazne zvýšiť odolnosť Európskej únie voči budúcim krízam. Ide o vôbec prvú celoeurópsku stratégiu skladovania zásob a komplexnú stratégiu zdravotných protiopatrení. Ako uviedla na tlačovej konferencii, cieľom je posilniť „imunitný systém“ Európy, teda prejsť od reaktívneho zvládania kríz k aktívnej ochrane.
Stratégia skladovania zásob, ktorá je prvou svojho druhu na úrovni EÚ, má vytvoriť koordinovaný systém zabezpečujúci dostatok kľúčových zdrojov, potravín, vody, liekov či núdzového vybavenia, vo všetkých členských štátoch. Dôraz kladie na inteligentné plánovanie, spoločné obstarávanie a spoluprácu medzi civilným a vojenským sektorom s cieľom zefektívniť logistiku a zabrániť duplicite.
Podľa Lahbib si Európa už nemôže dovoliť rozdrobené národné prístupy. „Nepotrebujeme flotilu hasičských lietadiel v každom členskom štáte,“ zdôraznila. „Potrebujeme systém, ktorý umožní rýchle nasadenie vybavenia tam, kde a kedy je to najviac potrebné.“
Na tento účel Európska komisia vytvára Európsku sieť pre skladovanie zásob, ktorá po prvý raz spojí všetky národné autority zodpovedné za skladovanie. Cieľom je zdieľať informácie, spojiť zdroje a budovať vzájomnú dôveru. Iniciatíva vychádza z ponaučení z nedávnych kríz, vrátane pandémie Covid-19, ničivých požiarov a záplav, pričom mechanizmus rescEU už preukázal výhody spoločných kapacít a predbežne umiestnených zdrojov.
Dôvera, transparentnosť a strategické sklady
„Dôvera je lepidlo, ktoré drží všetko pohromade,“ uviedla Lahbib a zdôraznila kľúčovú úlohu transparentnosti. Vďaka novej sieti získajú členské štáty prehľad o spoločných zdrojoch aj o nedostatkoch, čo umožní rýchlejšie rozhodovanie počas krízových situácií.
Stratégia zároveň vyzýva na väčšie zapojenie súkromného sektora. Európske firmy naprieč Úniou majú pomáhať pri udržiavaní a dopĺňaní zásob základných tovarov. Strategické sklady, rýchlejšie možnosti prepravy a koordinované logistické reťazce, podporené spoluprácou medzi civilnou a vojenskou sférou, tvoria logistický základ tejto vízie.
Mohlo by vás zaujímať
Zdravotné protiopatrenia: Od inovácií k dostupnosti
Popri stratégii skladovania zásob spúšťa EÚ aj komplexnú stratégiu zdravotných protiopatrení, ktorá má zlepšiť schopnosť EÚ rýchlo odhaliť, vyvinúť a doručiť zdravotné riešenia počas budúcich kríz v oblasti verejného zdravia.
Táto stratégia má komplexný prístup. Od identifikácie hrozieb a investícií do výskumu a vývoja až po výrobu a spravodlivý prístup k výsledným riešeniam. Lahbib oznámila vznik nového európskeho systému sentinelového monitorovania odpadových vôd, ktorý bude slúžiť ako včasný varovný systém pred novými infekčnými ochoreniami a zachytí výskyt nákazy ešte predtým, než sa objavia príznaky.
Na urýchlenie vývoja vakcín a liečby spúšťa Komisia program Medical Countermeasures Accelerator (akcelerátor zdravotných protiopatrení) a rozširuje nástroj HERA Invest, európsky finančný fond na podporu inovácií v oblasti zdravia, na sumu 200 miliónov eur do roku 2027. Cieľom je premeniť heslo „Vyrobené v Európe“ na „Pripravené v Európe“.
„Pri ďalšej kríze chceme čo najviac skrátiť čakanie na zdravotnícke riešenia,“ povedala Lahbib a pripomenula globálny boj o vakcíny počas pandémie Covid-19.
Flexibilné skladovanie pre rôzne hrozby
Keďže nie všetky zdravotné hrozby sú rovnaké, stratégia uplatňuje prístup založený na konkrétnych rizikách. Príkladom je olympiáda v Paríži v roku 2024, kde EÚ vopred pripravila pohotovostné súpravy a detekčné nástroje, aby posilnila pripravenosť členských štátov na rozsiahle verejné podujatie.
Dôležité je, že stratégia investuje aj do ľudí, ktorí stoja za reakciou. Od výskumníkov a výrobcov až po zdravotnícky personál. „Sú jadrom našej pripravenosti,“ zdôraznila Lahbib. „Potrebujú správne zručnosti a odborné znalosti, aby dokázali čeliť dnešným zdravotným výzvam.“
Nový európsky spôsob života
Zavedenie týchto dvoch stratégií nadväzuje na širšiu stratégiu pripravenosti EÚ, ktorá bola predstavená začiatkom tohto roka. Keďže klimatické šoky, hybridné hrozby a pandémie už nie sú len teoretické riziká, ale reálne prežité udalosti, Lahbib vyzvala členské štáty aj občanov, aby prijali pripravenosť ako súčasť každodenného života.
„Pripravenosť sa musí presunúť z okraja do prvej línie našej obrany,“ uviedla. „Dnes posilňujeme ochranný štít Európy, aby sme udržali ľudí v bezpečí, zdraví a s dôverou voči budúcnosti.“
Článok bol prevzatý z webu EU Perspectives patriaci pod vydavateľstvo Media Network, pod ktoré patrí aj Zdravotnícky denník.