V Kardiocentre Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove zrealizovali prvé dva zákroky na srdci s použitím revolučnej technológie vysokofrekvenčného EKG (UHF-EKG), ktorá zlepšuje liečbu porúch srdcového rytmu a srdcového zlyhávania.

Arytmológovia Zuzana Vašková, Erik Kaptur a Ján Kmec pod vedením kardiológa Karola Čurilu z Prahy, úspešne vykonali dve fyziologické stimulácie s využitím UHF-EKG. Táto inovatívna technológia umožňuje presne a neinvazívne sledovať elektrickú aktiváciu srdcových komôr v reálnom čase prostredníctvom takzvaných depolarizačných máp.

Výrazné zlepšenie činnosť srdca

„Technológia umožňuje implantovať stimulačné elektródy čo najfyziologickejšie a zároveň efektívne programovať kardiostimulátor. Výsledkom je okamžitá elektrická komorová resynchronizácia, čo zvyšuje účinnosť liečby srdcového zlyhávania,“ vysvetľujú odborníci z prešovského kardiocentra. Zákroky viedli ku korekcii ľavoramienkového bloku, čím sa podarilo výrazne zlepšiť činnosť srdca.

Význam tejto technológie nespočíva len v zlepšení zdravotného stavu pacienta, ale aj v zjednodušení práce lekárov. Výsledky sú k dispozícii v priebehu niekoľkých minút a umožňujú efektívnu optimalizáciu už zavedených kardiostimulátorov, vďaka čomu pacienti zostávajú dlhšie fyzicky aktívni.

Srdcové ochorenia sú dnes najčastejšou diagnózou

Kardiocentrum v Prešove dlhodobo patrí k lídrom v oblasti fyziologickej stimulácie srdca. V oblasti implantácií do ľavého ramienka má najväčší počet zákrokov na Slovensku. Uvedenie UHF-EKG do praxe tak predstavuje ďalší míľnik v liečbe arytmií a srdcového zlyhávania.

„Prešovská nemocnica systematicky rozvíja tie špecializácie, ktoré najviac zodpovedajú potrebám obyvateľstva v regióne. Srdcové ochorenia sú dnes najčastejšou diagnózou. Som hrdý na to, že pacienti v Prešove majú prístup k špičkovej medicíne a najmodernejším liečebným postupom,“ dodal riaditeľ nemocnice Juraj Smatana.