Je pravda, že keď nikto z rodiny nemal rakovinu krčka maternice, nie je dôvod na obavy? Žiaľ nie. Niektoré druhy rakoviny nie sú dedičné a táto patrí medzi ne. Nezáleží na rodinnej anamnéze, iba na prítomnosti ľudského papilomavírusu (HPV). Ten môže hrať úlohu aj pri vzniku iných druhov rakoviny a to nielen u žien, ale aj u mužov. Najúčinnejšou prevenciou je očkovanie.

Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorá je najväčšou slovenskou poisťovňou, informovala, že od roku 2020 eviduje viac ako 14-tisíc prípadov novodiagnostikovaných rakovinových ochorení, ktoré môžu súvisieť s infekciou HPV.

Miera zaočkovanosti na Slovensku je nízka

Podľa štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) minulý rok stúpla zaočkovanosť detí vo vekovej skupine od 12 do 14 rokov aspoň jednou dávkou vakcíny proti HPV. Za celý rok ich bolo na Slovensku zaočkovaných vyše 25-tisíc, čo ale predstavuje len 14,5 percenta všetkých detí vo veku 12 až 14 rokov.

Medziročne vzrástla zaočkovanosť 13- a 14-ročných detí, ktorým je od decembra 2023 vakcína hradená z verejného zdravotného poistenia. U 12-ročných detí, ktoré majú nárok na bezplatné očkovanie už od mája 2022, naopak v roku 2024 zaočkovanosť poklesla o takmer 6000 detí.

Miera zaočkovanosti na Slovensku je nízka aj v porovnaní s inými krajinami. Pacientska organizácia Nie rakovine pritom upozorňuje, že na rakovinu krčka maternice, ktorá je úzko spojená s HPV, u nás ročne ochorie až 630 žien a jedna tretina z nich aj zomrie. V krajine ročne zaznamenávame približne 900 novo diagnostikovaných prípadov rakovín súvisiacich s HPV. Každý deň zomrie jeden človek na niektoré z týchto onkologických ochorení.

Okrem rakoviny krčka maternice, ktorej 99 percent prípadov súvisí s týmto vírusom, ide o rakovinu konečníka (84 percent prípadov súvisí s HPV), rakovinu vagíny, penisu, vulvy, nosohltanu a ústnej dutiny.

Mohlo by vás zaujímať

Banská Štiavnica vedie

Očkovanie proti HPV podstupujú častejšie dievčatá. V roku 2024 to podľa štatistík NCZI bolo 16,9 percenta dievčat a 12,2 percenta chlapcov vo veku 12 až 14 rokov. Pri porovnaní podľa kraja pobytu detí bola za minulý rok najvyššia zaočkovanosť v Bratislavskom kraji (17,9 %), ale medzi ostatnými regiónmi boli len minimálne rozdiely (13,1 % v Košickom kraji až 14,5 % v Banskobystrickom kraji).

Na úrovni okresov bola najvyššia zaočkovanosť u detí s pobytom v okrese Banská Štiavnica (26,8 % dievčat a 19,5 % chlapcov) a najnižšia v okrese Medzilaborce (5,7 % dievčat a 6,9 % chlapcov).

Zaočkovať sa ale môžu aj staršie deti a dospelí, pretože vakcinácia má podľa odborníkov benefit v každom veku. Tínedžerom do 18 rokov zdravotné poisťovne ponúkajú príspevok na úhradu očkovacej látky a dospelí si ju musia zaplatiť sami. Maximálna cena jednej dávky 9-valentnej vakcíny je približne 120 eur.

Možnosti očkovania

O možnostiach očkovania sa treba informovať u svojho všeobecného lekára, prípadne sú v rôznych mestách na Slovensku pravidelne organizované očkovacie dni pre deti i dospelých, ženy aj mužov. Bližšie informácie o očkovaní proti HPV sú pravidelne zverejňované na webových stránkach samospráv alebo zdravotníckych zariadení. Napríklad Trnavský kraj, Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach, Penta Hospitals Michalovce, Fakultná nemocnica F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici, Bratislavský kraj.

Organizácia Nie rakovine odporúča vakcináciu proti HPV ženám aj mužom, pretože u oboch pohlaví narastá výskyt karcinómov súvisiacich s týmto vírusom. Rakovinu krčka maternice u žien navyše nie je reálne eliminovať, pokiaľ sa nebudú očkovať aj muži.

Ak už je pacient nakazený jedným typom HPV, očkovacia látka ho môže ochrániť pred ďalšími typmi vírusu, prípadne pred opakovanou infekciou. Zaočkovať sa proti HPV gynekológovia radia aj ženám po konizácii, teda po operácii krčka maternice, počas ktorej sa odstránia prekancerózne zmeny. Očkovanie môže významne znížiť riziko recidívy prekanceróznych zmien.

Rakovina po rokoch od nakazenia?

Často opakovaný mýtus je, že očkovanie proti HPV či iné očkovania môžu spôsobiť oslabenie imunity a autizmus. Tieto tvrdenia odborné štúdie veľakrát vyvrátili. Dokonca sa zistilo, že očkovanie obranyschopnosť organizmu naopak posilňuje. Vo svete už bolo podaných viac ako 270 miliónov dávok vakcín proti HPV. Vakcíny schválili a ich bezpečnosť opakovane potvrdili svetové zdravotnícke organizácie a organizácie vykonávajúce dozor nad bezpečnosťou liekov.

Ako sme informovali, do svojich 50 rokov sa s ľudským papilomavírusom opakovane stretne až 80 percent populácie. Bolo identifikovaných viac ako 150 typov HPV. Z niektorými si organizmus poradí sám, no iné môžu spôsobiť napríklad aj nepríjemné genitálne bradavice. U približne 20 percent infikovaných môže nákaza onkogénnymi typmi HPV prepuknúť do rakoviny.

Nie je pravda, že keď sa človek nesťažuje na problémy, HPV infekciu mať nemôže. Rakovina krčka maternice totiž nemá v počiatočných štádiách žiadne príznaky. Nebolí, nesvrbí, nie je vidieť a môže sa prejaviť aj o 15 rokov.