Duševné zdravie sa má stať novou prioritou Európskej únie. Europoslankyňa Veronika Cifrová Ostrihoňová (PS) chce, aby EÚ spustila rozsiahlu štúdiu o vplyve sociálnych sietí na detský mozog a aby program EU4Health vyčlenil samostatnú kapitolu na duševné zdravie.
V podcaste Zdravotníckeho denníka Perspektívy zdravia europoslankyňa zároveň pripomenula, že únia už prijala Akt o digitálnych službách, ktorý zakazuje cieliť reklamu na deti a pripravuje zákon o digitálnej férovosti, ktorý má prinútiť platformy odstrániť manipulatívne algoritmy.
Varuje, že technologické firmy riskujú miliardové pokuty či úplný zákaz pôsobenia, ak sa novým pravidlám neprispôsobia. Súčasne upozorňuje na akútny nedostatok psychiatrov, psychológov a sestier v EÚ a vyzýva na zjednodušenie uznávania diplomov z tretích krajín, aby EÚ dokázala zaplniť dramatický nedostatok psychiatrov, psychológov a sestier.
„Vidíme absolútnu pandémiu problémov duševného zdravia,“ zdôrazňuje poslankyňa a členka nového výboru europarlamentu pre verejné zdravie. Tvrdí, že pri tvorbe rozpočtu po roku 2027 bude „dôrazná v tom, aby programy ako EU for Health mali jasne alokované peniaze aj na psychiku“. Nejde podľa nej o sólo iniciatívu. „Ursula von der Leyenová už avizovala, že duševné zdravie bude jednou z priorít Komisie,“ pripomína.
Sociálne siete ako riziko pre detský mozog
V najbližších mesiacoch plánuje výbor spustiť výskum, ktorý bude sledovať vývoj mozgu pod vplyvom expozície sociálnym sieťam už od útlého veku. Cifrová Ostrihoňová dodáva, že predbežné španielske štúdie ukazujú morfologické zmeny u detí, inak funguje pozornosť, inak samotný mozog.
Internet je pre deti stále príliš málo regulovaný, kým televízia či tlač pravidlá majú. Poslankyňa tvrdí, že Akt o digitálnych službách je prvým krokom. „Nemôžete cieliť reklamu na deti,“ hovorí a dodáva, že rieši aj funkciu automatického prehrávania videí (autoplay), ktoré majú používateľa udržať čo najdlhšie na sieti.
Nové digitálne pravidlá
Ďalším krokom bude návrh regulácie digitálnej férovosti. „Opäť sa vrátime k algoritmom, koľko na vás čo cieli a ako vás vie stiahnuť do nory,“ vysvetľuje. Firmám, ktoré nedodržia pravidlá, hrozia podľa nej pokuty až po úplné pozastavenie služby. TikTok už dostal pomerne vysokú sankciu za to, že európske dáta ukladá na čínskych serveroch.
Základné princípy by mali byť jednoduché. „Čo nie je dovolené offline, nesmie byť dovolené online. Ak chcú technologické firmy podnikať na európskom trhu, musia rešpektovať naše pravidlá,“ tvrdí europoslankyňa. Európska dvadsaťsedmička môže v tomto smere využiť svoju veľkosť, lebo keby to riešili jednotlivé štáty, tie menšie by veľa nedosiahli.
Mohlo by vás zaujímať
Nedostatok psychiatrov a psychológov trápi celú Európu
Keď prišla reč na kritický nedostatok detských psychiatrov a psychológov, poslankyňa konštatovala, že v Európe všeobecne chýbajú odborníci. Problém začína už na univerzitách. „Študenti odchádzajú do zahraničia a nevracajú sa,“ uviedla.
Východiskom môže byť uznávanie diplomov z tretích krajín a výmena praxe – napríklad ukrajinskí medici by mohli prísť pracovať bližšie k domovu v rámci Únie. Europoslankyňa zdôrazňuje, že riešenie nebude fungovať bez modernizácie nemocníc a postupov. Nedostatok pritom netrápi len Slovensko. „Je to všade v Európe, chýbajú odborníci aj zdravotné sestry,“ uzatvára s výzvou hľadať spôsoby, ako to posilniť.