Liečbu alkoholizmu niekedy maria práve blízki príbuzní a známi. „Stretávame sa s rôznym prístupom okolia k ľuďom, ktorí sa liečia. Od maximálnej podpory až po spochybňovanie abstinencie so slovami čo sa ti môže stať,“ povedal pre Zdravotnícky denník riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí (CPLDZ) Košice, psychiater Boris Bodnár.
Zdôraznil, že človeka so závislosťou treba podporiť v liečbe, ktorá mu umožňuje vytvoriť si nový životný štýl bez alkoholu. „Je preto dobré nemať doma alkohol, nekonzumovať ho v prítomnosti človeka v liečbe, neponúkať ho alebo ho nebodaj skúšať, či vydrží,“ poznamenal.
Nielen u liečených alkoholikov, ale u kohokoľvek podľa odborníka riziko závislosti rastie so zvyšujúcou sa frekvenciou a množstvom. Kľúčové je preto znížiť konzumáciu alkoholu. „Vylúčiť ho zo svojho jedálnička. Vytvárať program dňa a aktivity bez alkoholu. Vymedziť sa ku konzumácii dotyčného jednotlivca, poukázať na to, že s tým nesúhlasíme a že nám to prekáža. V opačnom prípade dôjde k rozvoju závislosti so všetkými dôsledkami,“ varuje Bodnár.
Prevencia negatívnych dôsledkov konzumácie alkoholu má byť podľa neho komplexom rôznych aktivít. V podcaste Zdravotníckeho denníka Perspektívy zdravia riaditeľ bratislavského CPLDZ a riaditeľka Asociácie zdravotných poisťovní SR Dajana Petríková spomínali zvýšenie ceny alkoholu a obmedzenie dostupnosti, teda miest predaja. Tieto stratégie sú podľa Bodnára Svetovou zdravotníckou organizáciou jednoznačne odporúčané na úrovni štátu.
„K tomu patrí aj obmedzenie reklamy. Súvisí s tým aj rola alkoholu v spoločenskom živote v našej krajine. Alkohol je považovaný za normálny štandard spoločenských udalostí, ale aj bežného života a stravovania v rodinách. Toto by sa malo zmeniť. Spoločenskou normou by mali byť stretnutia, kde nie je alkohol na prvom mieste,“ apeluje psychiater. Totiž riešiť len dôsledky konzumácie alkoholu a závislosti je vždy náročnejšie a komplikovanejšie.
Mohlo by vás zaujímať
Okrem prijímania opatrení na úrovni štátnej politiky je podľa Bodnára potrebné vytvoriť zázemie pre rozvoj a udržanie záujmových činností mladých ľudí a tiež zmeniť spomínanú spoločenskú „normu“.