Pandémia si zaslúži dôkladné prešetrenie, no nemá ho viesť človek, ktorý prirovnáva očkovanie ľudí ku geneticky upravenej kukurici. V podcaste Zdravotníckeho denníka Perspektívy zdravia to povedala europoslankyňa Veronika Cifrová Ostrihoňová (PS). V rozhovore ostro skritizovala vládneho splnomocnenca Petra Kotlára, pretože podľa nej spochybňuje základné vedecké fakty a podkopáva dôveru verejnosti v očkovanie.

Upozornila, že v Bruseli ho podporujú iba extrémistické či nezaradení poslanci, kým demokratická väčšina je znepokojená poklesom imunizácie. Slovensko zároveň podľa nej poškodzuje vlastnú povesť, keď najprv vyvolá hlasovanie o pandemickej dohode a vzápätí sa zdrží – hoci dokument neprináša nijaké ohrozujúce záväzky, iba výmenu dobrej praxe.

„Jediný, kto zastáva alebo podporuje správanie Petra Kotlára, sú tie extrémistické politické skupiny alebo nezaradení poslanci,“ podotkla Cifrová Ostrihoňová a dodala, že demokratická väčšina v Európskom parlamente je znepokojená, pretože „vidíme, že úroveň očkovania klesá a takéto vyjadrenia nahlodávajú dôveru ľudí v základné vedecké fakty“.

Kotlár len ako zásterka

Podľa nej sa kolegovia v Bruseli už pýtali, „či to na Slovensku myslíme vážne, že takémuto človeku, ktorý prirovnáva ľudí ku kukurici, dávame priestor“. Europoslankyňa preto tvrdí, že vláda si z Kotlára urobila „slameného panáka“, keď potrebuje odvrátiť pozornosť, nechá ho rozprávať o kukuriciach či o jeho výskumoch s mikroskopom.

Hoci sama žiada analýzu protipandemických opatrení, trvá na tom, že ju musí viesť odborná autorita, ktorá sa tomu rozumie, je kapacita a dodrží pravidlá. Spôsob, akým to robí Kotlár, by podľa nej väčšina slovenských expertov neakceptovala. Jeho úlohou totiž pôvodne nebolo riešiť vakcíny, ale rôzne vládne opatrenia, ktoré boli zavedené počas pandémie.

Cieľom tak bolo skúmať jednotlivé kroky, aby mohla krajina na podobné situácie v budúcnosti lepšie reagovať. „Ja nemám vôbec problém s tým, aby sme prešetrovali a myslím si, že už aj počas pandémie bolo vidno, že niečo bolo úspešné, efektívne, niečo nie a modifikovalo sa to za chodu,“ upozorňuje europoslankyňa.

WHO nie je hrozba, ale nástroj spolupráce

Cifrová Ostrihoňová vyhlásila, že Slovensko by malo podporiť aj globálnu pandemickú dohodu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), pretože ide o mechanizmus spolupráce a zdieľania skúseností.

„Stavať sa na zadné, vyvolať hlasovanie a nakoniec sa zdržať, tomu úplne nerozumiem,“ komentovala postup vlády. Vysvetľuje, že WHO je spolupracujúca inštitúcia, do ktorej sme dobrovoľne vstúpili. Pričom Slovensko je suverénnou krajinou už dve desaťročia v Európskej únii (EÚ) a Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO), preto nevie, odkiaľ pramení presvedčenie, že nám stále niekto rozkazuje.

Mohlo by vás zaujímať

Odchod Spojených štátov z WHO však podľa nej znamená výpadok zhruba 20 percent rozpočtu – a ešte dôležitejšie, stratu výmeny dát a dobrej praxe, v ktorej sú USA dominantné. Pripomenula, že niektoré európske krajiny, najmä Nemecko, už v minulosti príspevky navyšovali, no kľúčové je, aby sa Washington vrátil.

Ak bude mať podľa nej ďalší americký prezident úctu k medzinárodným záväzkom a chuť robiť dobré veci pre zdravie ľudí, mal by USA vrátiť späť do WHO. Na záver varuje, že používať zdravie ako politické bojisko je extrémne nebezpečné – nielen pre Slovensko, ale pre globálne úsilie zvládať budúce krízy.