Letná dovolenka má byť časom oddychu, no často sa z nej vraciame s niečím, čo sme rozhodne neplánovali. Čoraz viac Slovákov si zo zahraničia aj z domácej prírody prináša nechcené zdravotné „suveníry“, ktoré môžu vážne ohroziť ich zdravie. Čo všetko nám hrozí, ako sa chrániť a kedy spozornieť? O tom sme sa rozprávali s lekárom Jozefom Marčišinom, mikrobiologickým expertom z AGELLAB.
Pozor na alergie z jedla
K cestovaniu neodmysliteľne patrí lokálna gastronómia. Nové chute lákajú bez ohľadu na to, či sme na Slovensku, v Európe či Ázii. Organizmus však môže reagovať nečakane.
„Morské plody, tropické ovocie alebo netradičné miestne koreniny môžu spustiť alergickú reakciu prakticky okamžite, zatiaľ čo intolerancia sa prejaví pokojne aj o deň neskôr, kedy jej príznaky ľahko pripíšeme niečomu inému, preto zostane skrytá,“ upozorňuje lekár.
Ak sa vám po návrate opakovane objavujú tráviace ťažkosti, vyrážky či migrény, stojí za to dať si urobiť laboratórne testy na alergény a potravinové intolerancie.
Voda a parazity
V exotických krajinách číha riziko aj vo vode. V subtropických a tropických destináciách je prirodzene vyšší výskyt črevných parazitov, preto sa neodporúča piť vodu z neoverených zdrojov a treba dbať aj na dôkladnú hygienu. „Črevné parazity sa spočiatku nemusia vôbec prejaviť, po čase však môžu spôsobovať črevné ťažkosti, kožné problémy či dokonca nevysvetliteľné chudnutie,“ približuje expert z AGELLAB.
Vyšetrenie sa vykonáva zo stolice, netreba si to však predstavovať ako jej skúmanie pod mikroskopom – laboratórna diagnostika sa rapídne posunula. „Vyšetrenie črevných parazitov dnes vykonávame modernou a presnou PCR metódou, pričom dostávame priamy dôkaz prítomnosti nukleových kyselín parazitov a ich vajíčok,“ vysvetľuje Marčišin.
Mohlo by vás zaujímať
Kliešte aj komáre môžu spôsobiť vážne problémy
Črevné parazity nie sú jediné drobné stvorenia, ktoré znepríjemňujú dovolenkové chvíle. Letný hmyz často neprináša len štípance, ale aj vážne alergické reakcie či nebezpečné ochorenia.
Pokiaľ sa vo vašej rodine vyskytla alergia na osí, včelí či sršní jed alebo ste v minulosti zažili prehnanú reakciu na bodnutie, je namieste nechať sa otestovať na alergie a v prípade potvrdenia mať vždy poruke epipen.
Kliešte zase môžu prenášať lymskú boreliózu aj encefalitídu, pričom mnohé nákazy prebiehajú bez príznakov. „Po uštipnutí kliešťom odporúčame miesto sledovať a v prípade podozrivých príznakov čo najskôr vyhľadať lekára. V našich laboratóriách vieme otestovať samotného kliešťa na prítomnosť až siedmich rôznych patogénov a rovnako z krvi odhaliť protilátky proti kliešťovej encefalitíde či lymskej borelióze,“ dodáva odborník.
Vyšetrenie protilátok je vhodné aj pre určenie potreby preočkovania proti kliešťovej encefalitíde.
Skrytá hrozba letných románikov
Tichým dovolenkovým ‚suvenírom‘ sa môžu stať aj sexuálne prenosné ochorenia. Aj keď letné romániky či neplánované dobrodružstvá k dovolenkovej sezóne patria, môžu priniesť riziko prenosu nebezpečných pohlavných chorôb.
„Počet pacientov, ktorí si z ciest prinesú chlamýdie, kvapavku, syfilis alebo iné ochorenia, narastá každoročne. Mnohí pritom nemajú žiadne príznaky, no infekciu môžu ďalej šíriť,“ upozorňuje mikrobiologický expert. Nechať sa preventívne vyšetriť je pritom dostupné, rýchle a diskrétne.
„V AGELLAB ponúkame vyšetrenia aj pre samoplatcov, a to zo vzoriek krvi aj moču pomocou spoľahlivých metód, ktoré zachytia aj infekcie v skorom štádiu, ešte pred vznikom príznakov,“ dodáva.
Dodržujte hygienu, užite si dovolenku, ale po návrate myslite na testy
Ak si chcete dovolenku užiť bez nepríjemností, stačí zachovať opatrnosť a myslieť obozretne na preventívne opatrenia. Dbajte na hygienu, vyhýbajte sa neovereným jedlám a nápojom, chráňte sa pred hmyzom a v intímnych situáciách nepodceňujte ochranu.
Po návrate je rozumné nechať si zdravotný stav preventívne skontrolovať. „Dnes na komplexné laboratórne testy už človek nepotrebuje žiadanku či odporúčanie lekára. Stačí si vybrať vyšetrenie a objednať sa on-line. Včasné zachytenie problému môže ušetriť veľa nepríjemností,“ uzatvára Jozef Marčišin z AGELLAB.