Ministerstvo zdravotníctva sa aktívne zapája do projektu, ktorý prepája viac ako 40 partnerov z celého Európskeho hospodárskeho priestoru. Cieľom je znížiť výskyt rezistentných infekcií a naučiť odborníkov aj verejnosť, ako správne používať antibiotiká, aby boli efektívne aj v budúcnosti.
Ministerstvo zdravotníctva sa ako jeden z hlavných partnerov zapojilo do medzinárodného projektu EU-JAMRAI 2 (European Joint Action on Antimicrobial Resistance and Healthcare-Associated Infections). Ide o pokračovanie predchádzajúcej úspešnej iniciatívy zameranej na boj proti antimikrobiálnej rezistencii (AMR) a infekciám spojeným so zdravotnou starostlivosťou (HAI). Projekt je financovaný Európskou komisiou cez program EU4Health.
Téme zbytočného užívania antibiotík sme sa podrobne venovali aj v tomto článku: Farmaceutka Slimáková: Antibiotiká prestávajú fungovať, lebo ich užívame, keď netreba.
Zber dát, prevencia aj vzdelávanie odborníkov
Medzi hlavné ciele projektu patrí zlepšenie koordinácie a spolupráce národnými autoritami, zdravotníckymi zariadeniami a európskymi inštitúciami. Pozornosť bude smerovať aj na posilnenie monitorovania a zber kvalitnejších a porovnateľných dát o rezistencii a spotrebe antibiotík, ako aj budovanie kapacít a výmena skúseností medzi odborníkmi.
Projekt takisto podporuje tvorbu spoločných metodík, hodnotenie rizík či efektívnejšie zásahy proti šíreniu rezistentných infekcií. EU-JAMRAI 2 kladie dôraz aj na osvety a vzdelávanie. Zapojení odborníci absolvujú školenia a workshopy, dôležitá bude aj ich vzájomná výmena skúseností.
Rozhodujúce bude aj zvýšenie povedomia a osvety verejnosti či samotných zdravotníkov o rizikách spojených s AMR a význam prevencie, aby sa dosiahlo zodpovedné a efektívne používanie týchto liekov.
Mohlo by vás zaujímať
Lepšie monitorovanie a bezpečnosť pacientov na Slovensku
Slovensko vďaka projektu získava prístup k najnovším európskym štandardom a osvedčeným postupom v boji proti AMR. Projekt umožní lepšiu koordináciu národných stratégií, efektívnejší zber a analýzu dát.
Kľúčové aktivity zahŕňajú napríklad aktualizáciu národných akčných plánov, podporu zavádzania a rozvoja antimikrobiálnych stewardship programov a komunikačné kampane zamerané na správne užívanie antibiotík. To všetko prispeje k zníženiu výskytu rezistentných infekcií, zvýšeniu bezpečnosti pacientov a ochrane verejného zdravia.
Medzi zapojené slovenské inštitúcie patria okrem ministerstva zdravotníctva aj Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI), Úrad verejného zdravotníctva, fakultné nemocnice či odborné a vedecké pracoviská. Projekt EU-JAMRAI 2 potrvá do 31. decembra 2027.