Minimálne požiadavky na odbornú prípravu povolania niektorých zdravotníkov sa zmenia. Ministerstvo zdravotníctva pod vedením Kamila Šaška (Hlas-SD) to avizuje v návrhu nariadenia vlády. Zdravotníckym organizáciám sa však nepozdávajú niektoré avizované novinky. Od ministerstva napríklad žiadajú, aby zdravotnícky pracovník, ktorý podáva žiadosť o zmenu špecializačného odboru, musel o tomto kroku informovať svojho zamestnávateľa. Návrh má aj ministerstvo obrany, podľa ktorého by sa mohli zmierniť požiadavky na post hlavného hygienika. Rezort vnútra zase upozorňuje na novú certifikovanú pracovnú činnosť pre podporu duševného zdravia, ktorá nie je jasne špecifikovaná.

Slovensko sa musí do začiatku marca budúceho roka prispôsobiť eurosmernici o minimálnych požiadavkách na odbornú prípravu týkajúcich sa povolania sestry zodpovednej za všeobecnú starostlivosť, zubného lekára a farmaceuta. Pripomienkovaním preto prešiel Šaškov návrh nariadenia vlády, ktorý by mal niektoré podmienky vzdelávania zdravotníkov upraviť. „Navrhovanou úpravou sa zosúlaďujú ustanovenia týkajúce sa zaraďovania zdravotníckych pracovníkov do ďalšieho vzdelávania so zákonom o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti,“ tvrdí Šaškove ministerstvo.

Nariadenie by napríklad malo spresňovať odborné pracovné činnosti laboratórneho diagnostika po získaní odbornej spôsobilosti. Po novom by sa tiež mali započítavať zdravotné výkony a prax do certifikačnej prípravy analogicky ako pri špecializačnom štúdiu. Rezort navrhuje pridať aj nové špecializačné odbory a certifikované pracovné činnosti pre príslušné zdravotnícke povolania. Odôvodňuje to podnetmi z aplikačnej praxe. Spresňovať sa majú aj názvy platných špecializačných odborov a certifikovaných pracovných činností.

Pripomienkovanie nariadenia sa skončilo na konci júna. Objavilo sa v ňom celkovo 89 podnetov, z toho len štyri pripomienky boli zásadné. Dve z nich napísala zdravotnícka sekcia Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR. Zvyšné dve sú z dielne rezortu obrany a rezortu vnútra.

Nové predpoklady pre hlavného hygienika

Rezort obrany pod vedením Roberta Kaliňáka (Smer-SD) žiada nariadenie doplniť o nové body. Podľa ministerstva by sa mali podmienky upraviť tak, aby funkciu hlavného hygienika v krajine mohol vykonávať okrem zdravotníckeho pracovníka v kategórii lekár aj verejný zdravotník s ustanoveným vzdelaním a špecializáciou. „Získanie odbornej spôsobilosti na výkon odborných pracovných činností, ktorými sú aj výkon štátneho zdravotného dozoru a ostatné odborné pracovné činnosti pri ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia v pôsobnosti orgánov verejného zdravotníctva rezortu zdravotníctva a mimo rezortu zdravotníctva je svojím obsahom a rozsahom vedomostí postačujúce aj na výkon funkcie hlavného hygienika Slovenskej republiky,“ myslí si ministerstvo.

Hlavnému hygienikovi by tak podľa návrhu malo stačiť vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a odborná spôsobilosť v niektorom zo špecializačných odborov. „Navrhovaná právna úprava na základe skúseností z aplikačnej praxe zohľadňuje obsah a rozsah pregraduálneho vzdelávania v odbore verejné zdravotníctvo s reálnou dostupnosťou špecializačných štúdií a požiadavkami na výkon riadiacich funkcií v oblasti ochrany, podpory a rozvoja verejného zdravia,“ tvrdí rezort obrany s tým, že jeho návrh zjednocuje všetky špecializačné odbory, aby boli rovnocenné. Okrem toho navrhuje zrušiť požiadavku päťročnej praxe, pretože dĺžka štúdia je minimálne dva roky a zaradenie do špecializačného štúdia je spravidla možné až po dvoch rokoch od ukončenia druhého stupňa vysokoškolského štúdia.

Mohlo by vás zaujímať

Naopak, ministerstvu vnútra pod vedením Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) sa nepozdáva nová certifikovaná pracovná činnosť – špecifické intervencie pre podporu duševného zdravia pacienta s duševnou poruchou. „V legislatívnom znení návrhu chýba jasná definícia rozsahu a obsahu novej certifikovanej pracovnej činnosti. Dôvodová správa síce naznačuje zameranie na krízovú intervenciu a manažment pacientov v náročných situáciách, no neposkytuje konkrétne informácie o tom, aké špecifické intervencie, metódy či prístupy budú súčasťou tejto certifikovanej pracovnej činnosti. Bez jasnej špecifikácie nie je možné určiť, aké konkrétne intervencie spadajú pod túto certifikovanú pracovnú činnosť nad rámec všeobecného popisu a ako sa bude odlišovať od už existujúcich kompetencií lekárov, sestier a psychológov v oblasti duševného zdravia,“ dodáva ministerstvo.

Zdravotník by mal zmeny nahlásiť

Zdravotnícke organizácie napríklad navrhujú, aby zdravotnícky pracovník, ktorý podáva žiadosť o zmenu špecializačného odboru, musel o tom informovať svojho zamestnávateľa. „Skutočnosť, že zdravotnícky pracovník nemusí k žiadosti o zaradenie do špecializačného štúdia ani žiadosti o zmenu špecializačného odboru priložiť súhlas zamestnávateľa, neznamená, že by nemal mať povinnosť o tom svojho zamestnávateľa aspoň informovať. Špecializačné štúdium zdravotníckeho pracovníka má dopad na prevádzku zdravotníckeho zariadenia, v ktorom je zamestnaný, a teda je potrebná súčinnosť zamestnávateľa, aby zdravotnícky pracovník mohol dané štúdium absolvovať v predpísanom rozsahu. A teda zamestnávateľ by mal byť o veciach týkajúcich sa takéhoto štúdia včas informovaný,“ tvrdia organizácie.

Organizácie pod AZZZ tiež žiadajú vypustiť z nariadenia novú špecializáciu – inštrumentovanie v operačnej sále v gynekológii a pôrodníctve. Alternatívou je podľa organizácií umožniť pôrodným asistentkám, aby si, rovnako ako sestry, mohli robiť špecializáciu inštrumentovanie v operačnej sále v rovnakom rozsahu a dĺžke trvania štúdia. Ministerstvo tvrdí, že pre zabezpečenie kontinuálnej generačnej výmeny pôrodných asistentiek – inštrumentárok (48 % je aktuálne vo veku 50 až 64 rokov) vzniká nový špecializačný odbor pre pôrodné asistentky, ktoré sa okrem operačných sál nemocníc majú uplatniť aj na pracoviskách jednodňovej chirurgie so zameraním na gynekologicko-pôrodnícku problematiku, v ktorých pôrodná asistentka plní kumulovanú funkciu inštrumentovania a následne poskytuje ošetrovateľskú starostlivosť až do prepustenia pacientky.

Zdravotnícke organizácie však oponujú, že zo samotného znenia novelizovaného nariadenia vlády tento zámer nevyplýva. „Naopak, dochádza k nesystémovému kroku a vyňatiu jednej medicínskej špecializácie, ktorá bude mať možnosť prípravy vlastných inštrumentárok a nemožno vylúčiť, že takúto úpravu potom budú požadovať aj iné špecializácie a znova dôjde k atomizácii tohto špecializačného štúdia. Pre prax sú potrebné inštrumentárky, ktoré majú vzdelanie na to, aby mohli pracovať na akejkoľvek sále. Riešením teda nie je zavádzať nový špecializačný odbor pre jednu medicínsku špecializáciu, ale umožniť pôrodným asistentkám dorobiť si plnohodnotnú špecializáciu inštrumentovanie v operačnej sále a tým bude ich uplatnenie oveľa širšie ako len na pracoviská jednodňovej chirurgie so zameraním na gynekológiu,“ tvrdí AZZZ v pripomienke.