Dávajte si kávové klystíry a pite čerstvé ovocné šťavy. To sú len niektoré z odporúčaní, s ktorými sa stretávajú na internete onkologickí pacienti, keď hľadajú informácie o svojom zdravotnom stave. Ukazujú to skúsenosti lekárov a lekárok, ktoré zazneli na nedávnom kongrese American Society of Clinical Oncology (Americká spoločnosť klinickej onkológie). Upozornil na ne britský denník The Guardian.
Onkologickí pacienti upúšťajú od účinnej liečby postavenej na dôkazoch kvôli radám na internete a sociálnych sieťach, čo znamená nielen zhoršenie ich zdravotného stavu, ale často aj úmrtia, ktorým by bolo možné predísť. Niektorí pacienti skrátka zomreli zbytočne, hoci by nemuseli. Aj to zaznelo na nedávnom kongrese American Society of Clinical Oncology (ASCO).
Onkologická liečba je vecou dôvery
Viceprezidentka ASCO Julie Gralow sa podľa svojich slov opakovane stretáva s tým, že pacienti pri hľadaní informácií o svojej chorobe a možnej liečbe narazia na prinajmenšom pochybné tvrdenia. V tom horšom prípade na vyložene nebezpečné odporúčania: „Niekoľko mojich pacientov požadovalo čisto prírodnú liečbu potom, čo som im popísala liečebné možnosti. Jednoducho sa pozreli na internet a tam našli akúsi kliniku niekde v Mexiku, čo sľubuje, že lieči rakovinu úplne prírodne, pomocou kávových klystírov, vitamínu C a podobne.“

Podľa jej slov v takej situácii pacientov nekára za to, že odmietnu chemoterapiu, chirurgický zákrok, rádioterapiu alebo ďalšie liečebné metódy založené na dôkazoch. Miesto toho sa znovu snaží získať ich dôveru tým, že im ponúka svoju podporu, hoci s ich rozhodnutím nesúhlasí. „V niekoľkých prípadoch sa vrátili po troch mesiacoch s tým, že sa necítia o nič lepšie. Potom zostali na našej klinike a my sme im mohli postupne ponúknuť liečbu postavenú na dôkazoch. Ale niekoľkokrát sa takíto pacienti už nevrátili a ja som sa v ďalších mesiacoch dozvedela, že zomreli,“ zhrnula onkologička.
Ako lekári prehrávame bitku o komunikáciu
Informačný priestor, najmä sociálne siete, je plný zavádzajúcich informácií o zdraví, vrátane údajne „zázračných“ liečebných metód. Docentka onkológie Fumiko Chino, ktorá pôsobí v Anderson Cancer Centre v americkom Houstone, sa podieľala na odbornom článku mapujúcom dezinformácie v súvislosti s onkologickými ochoreniami, ktorý bol na kongrese prezentovaný. Chino uviedla, že v ostatných rokoch došlo k „výraznému zhoršeniu“ situácie. Navyše, ako populácia starne a narastá počet diagnostikovaných prípadov onkologických ochorení, stávajú sa dezinformácie skutočne hrozbou pre verejné zdravie.
Hoci podľa prezentovaného článku väčšina pacientov dôverovala lekárom, viac ako polovica bola presvedčená o tom, že si experti navzájom odporujú. Každý dvadsiaty podľa štúdie otvorene hovoril, že lekárom nedôveruje, keď ide o rakovinu. „Prehrávame bitku o komunikáciu. Potrebujeme toto bojisko získať znovu späť,“ dodala Chino.

Aktívne sa k tomu postavila Liz O’Riordan, chirurgička na dôchodku, ktorá sa špecializovala na operácie prsníka. Rozhodla sa byť na sociálnych sieťach aktívna a šíriť kvalitné a overené informácie o možnostiach onkologickej liečby: „Na internete je obrovské množstvo dezinformácií o rakovine. Každý deň dostávam správy od vydesených žien, ktoré chcú vedieť, či teraz musia prestať jesť mlieko, sóju alebo ľanové semienka. Alebo sa pýtajú, či majú prestať nosiť podprsenky s kosticami a používať antiperspiranty. Je pravda, že ovocné šťavy vyliečia rakovinu? A čo zázračné doplnky stravy s hubami alebo CBD?“
Podľa nej by viac lekárov a lekárok malo byť na sociálnych sieťach aktívnych a tiež týmto spôsobom komunikovať so svojimi pacientmi: „Je to ťažké, pretože to zaberie veľa času, kým vytvoríte scenár, natočíte, upravíte a publikujete obsah, rovnako ako si veľa energie vyžiada vytvorenie komunity, ktorá vám bude dôverovať, aby váš hlas bolo počuť uprostred všetkého toho neporiadku.“
Lenže posolstvá, ktorá môžu lekári na sieťach a v ordináciách odovzdať, nie sú vždy len pozitívne. „To, čo hovoríme, nie je sexy a ani vzrušujúce. Lieky, ktoré podávame, majú nežiaduce účinky, a niektorí pacienti stále umierajú,“ dodáva Liz O’Riordan
Mohlo by vás zaujímať
Každý má právo odmietnuť liečbu
Taktiež Richard Simcock, hlavný lekár Macmillan Cancer Support, je presvedčený o tom, že zavádzajúce informácie o rakovine v posledných rokoch „exponenciálne zhoršili situáciu“. „Nedávno som videl dva prípady mladých žien, ktoré odmietli akúkoľvek účinnú liečbu rakoviny a miesto toho držali radikálne diéty, ktorých účinnosť nebola nijako preukázaná, a to len preto, že boli propagované na sociálnych sieťach,“ povzdychol si.
„Človek má plné právo odmietnuť liečbu. Pokiaľ tak učiní na základe informácií, ktoré sú vyložene nepravdivé nebo zmanipulované, je mi to ľúto. Je pred nami ešte veľa práce, aby sme znovu získali dôveru v medicínu postavenú na dôkazoch,“ uzavrel svoj príspevok.
Autorka je externou spolupracovníčkou redakcie. Je zamestnaná na Ministerstve zdravotníctva ČR v odbore ochrany verejného zdravia.