Počet dobrovoľných darcov krvi na Slovensku v roku 2023 prvýkrát od pandémie prekročil 300-tisíc. Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) pribudlo medziročne vyše 8 000 darcov a takmer 23-tisíc ľudí prišlo darovať krv po prvý raz. Národná transfúzna služba (NTS) však upozorňuje, že letné mesiace tradične prinášajú pokles zásob a vyzýva ľudí, aby neváhali prísť na odber aj počas dovoleniek.

Svetový deň darcov krvi, ktorý si pripomíname 14. júna, každoročne upozorňuje na bezpríspevkových darcov a ich neraz život zachraňujúci čin. Najnovšie štatistiky NCZI potvrdzujú, že záujem o darovanie po niekoľkých slabších rokoch opäť stúpa. V roku 2023 bolo v registri evidovaných 301 571 dobrovoľníkov, teda o vyše osemtisíc viac než rok predtým. Muži tvoria približne dve tretiny darcovskej komunity, keďže ich bolo viac ako 190-tisíc, zatiaľ čo žien evidujú úrady okolo 111-tisíc. Rastie aj počet prvodarcov, medziročný nárast o takmer 900 ľudí znamená, že po prvý raz prišlo k odberu 22 955 mužov a žien. Najviac nováčikov hlásil Žilinský kraj, ktorý zároveň vedie aj v celkovom počte pravidelných darcov.

Obnova darcovskej základne je dôležitá aj preto, že počas pandémie klesol počet evidovaných darcov na 258-tisíc, pričom predkrízový rok 2017 ich registroval takmer 324-tisíc. Najnovšie čísla tak predstavujú výrazný posun k predpandemickému stavu. Odborníci pripomínajú, že napriek technologickému pokroku neexistuje umelá náhrada ľudskej krvi, a jediným jej zdrojom je darca. Každé dve sekundy niekto na svete potrebuje transfúziu, a práve preto sú dobrovoľní darcovia nenahraditeľní.

Hoci štatistiky vyzerajú priaznivo, realitu v nemocniciach každé leto komplikuje cestovná sezóna. Ľudia odchádzajú na dovolenky, študenti – ktorí tvoria významnú časť darcov – sa presúvajú domov a zásobám krvi hrozí, že sa počas najteplejších mesiacov dramaticky znížia. Zároveň stúpa počet vážnych úrazov a dopravných nehôd, ktoré si neraz vyžadujú masívne transfúzie. Národná transfúzna služba preto vyzýva darcov, aby prichádzali aj počas prázdnin a pomohli preklenúť kritické obdobie.

Význam jediného odberu ilustruje fakt, že z každej jednotky krvi sa po separácii získajú tri zložky – červené krvinky, plazma a doštičky – a tie môžu zachrániť až tri rôznych pacientov. Červené krvinky prenášajú kyslík a používajú sa najmä pri liečbe anémií. Plazma po zmrazení pomáha zastaviť krvácanie doplnením chýbajúcich koagulačných faktorov. Doštičky sú zase kľúčové pri liečbe pacientov s leukémiami či inými onkologickými diagnózami.

Mohlo by vás zaujímať

Darcom krvi sa môže stať každý dospelý vo veku od 18 do 60 rokov – pravidelní darcovia môžu pokračovať až do 65-ky – ak váži minimálne 50 kilogramov a je zdravotne spôsobilý. Po bežnom prechladnutí či antibiotickej liečbe treba vyčkať aspoň dva týždne, po zubnom ošetrení jeden týždeň. Preventívne očkovanie si vyžaduje 48-hodinový odstup. Ženy nesmú darovať v čase menštruácie ani počas tehotenstva a darcovstvom môžu pokračovať najskôr rok po pôrode. Vylučujúce sú aj niektoré chronické lieky, nedávne operačné zákroky, tetovania či infekčné ochorenia vrátane hepatitídy B a C, syfilisu alebo HIV. Muži môžu znovu darovať najskôr po troch mesiacoch, ženy po štyroch.