Preventívna prehliadka môže vďaka včasnému odhaleniu skrytého ochorenia zachrániť život. Najskôr sa jej však treba zúčastniť, čo u Slovákov nie je samozrejmosť. Mnohí prevenciu podceňujú. O niečo zodpovednejšie sú ženy.
Preventívnu prehliadku v posledných dvoch rokoch na Slovensku absolvovalo len necelých 46 percent dospelých ľudí, vyplýva z aktuálnych údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI). To analyzovalo dáta všetkých zdravotných poisťovní za roky 2023 a 2024. Oproti predchádzajúcemu dvojročnému intervalu účasť poklesla o jedno percento.
Nárok na preventívnu prehliadku má každý, od novorodencov po seniorov. Častejšie ju absolvujú detskí pacienti, čo sa dá pripisovať zodpovednosti či obavám rodičov o zdravie detí. V prvom roku života absolvuje „preventívku“ vyše 90 percent detí. U detských pacientov vo všeobecnosti stúpa aj počet preventívnych vyšetrení v zubných ambulanciách. Je to v kontraste s dospelými, z ktorých si dá svoj zdravotný stav u všeobecného lekára skontrolovať len necelá polovica.
Z dát NCZI ďalej vyplýva, že najzodpovednejšie pristupujú k prevencii pacienti v okrese Námestovo – preventívnu prehliadku tu absolvovalo až 59 percent obyvateľov. Na opačnom konci rebríčka sa nachádza okres Sobrance, v ktorom svoj zdravotný stav rieši preventívne len približne 32 ľudí zo 100. „Preventívne prehliadky umožňujú zachytiť zdravotné problémy včas, často ešte predtým, než sa prejavia prvé príznaky. Napriek tomu ich dospelá populácia, žiaľ, stále podceňuje,“ povedala hovorkyňa NCZI Alena Krčová.
Ku gynekológovi preventívne nejde ani 40 percent žien
Na preventívnu prehliadku u všeobecného lekára majú pacienti nárok raz za dva roky. Evidovaní darcovia krvi, orgánov alebo tkanív by ju mali absolvovať každý rok. Podľa štatistík NCZI sa znova potvrdilo, že o svoje zdravie sa viac starajú ženy ako muži. Vo všetkých vekových kategóriách navštevujú ženy preventívne svojho všeobecného lekára častejšie, výnimkou je starší seniorský vek, kde sa pomer oboch pohlaví vyrovnáva.
Preventívnu gynekologickú prehliadku, na ktorú majú pacientky nárok raz ročne, v roku 2024 absolvovalo 37 percent dospelých žien. Pre porovnanie, v roku 2021 to bolo 33 percent. Vyššia účasť ako slovenský priemer bola vo vekových skupinách od 20 do 59 rokov, teda v plodnom období, prípadne krátko po ňom. Najčastejšie vyhľadali gynekológa s cieľom prevencie ženy vo vekovej skupine 45 – 49 rokov (47 percent). „S narastajúcim vekom ženy postupne strácajú záujem o svoje intímne zdravie,“ konštatuje NCZI.
Mohlo by vás zaujímať
Na preventívky chodí viac detí
Deti do jedného roku veku majú uhrádzaných deväť preventívnych prehliadok ročne z dôvodu veľkých vývojových zmien v tomto období. U detí vo veku 18 mesiacov života je stanovená jedna preventívna prehliadka, následne medzi 3. a 17. rokom života je jej periodicita približne raz za dva roky. V roku 2024 sa zúčastnilo preventívnych prehliadok 80 až 94 percent detí a mladistvých. Najvyššia účasť bola pri prehliadke vykazovanej v 11. až 12. mesiaci života dieťaťa, ktorú absolvovalo približne 94 percent dojčiat. Najnižšia účasť bola zaznamenaná pri preventívnych vyšetreniach najstarších detí.
U zubárov majú deti a dorast do 18 rokov nárok na dve preventívne prehliadky ročne. Dospelí od 18 rokov majú stanovenú jednu preventívnu prehliadku ročne. Dobrou správou podľa NCZI je, že počet absolvovaných preventívnych prehliadok ústnej dutiny detí a dorastu v ambulanciách zubného lekárstva po roku 2021 kontinuálne stúpa. Kým v roku 2022 sa v tejto skupine uskutočnilo necelých 60 percent preventívnych návštev, v roku 2024 to bolo 67,5 percenta „preventíviek“ neplnoletých. V prípade dospelých absolvovalo prevenciu ústnej dutiny takmer 47 percent obyvateľov, čo bol mierny pokles oproti roku 2023.
Na čo máme nárok
Zo zákona majú obyvatelia právo na preventívnu prehliadku u všeobecného lekára pre deti a dorast, všeobecného lekára pre dorast a dospelých, zubára, gynekológa, urológa a gastroenterológa. Preventívna prehliadka môže pomôcť odhaliť mnoho ochorení, medzi inými rakovinu hrubého čreva, cukrovku, hypertenziu, teda vysoký krvný tlak, anémiu, respektíve málokrvnosť, poruchu funkcie obličiek či pečene, poruchu srdcového rytmu, zvýšenú hladinu cholesterolu či zápal v močových cestách.
Lekár môže počas vyšetrenia identifikovať aj rizikové faktory, ktoré prispievajú k vzniku chorôb v budúcnosti. „Aj malý krok v prevencii môže byť veľkým krokom pre zdravie. Preventívna kontrola u lekára môže rozhodnúť o všetkom,“ dodáva Alena Krčová. Periodicita a presný rozsah plne uhrádzaných preventívnych prehliadok z verejného zdravotného poistenia sú stanovené v zákone o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia.