Vládny návrh zákona o psychologickej a psychoterapeutickej činnosti nebude zaradený na aktuálnu júnovú schôdzu Národnej rady (NR) SR, oznámilo ministerstvo zdravotníctva. Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) ho po konzultácii s predsedom zdravotníckeho výboru Vladimírom Balážom presunul na septembrovú schôdzu parlamentu. Presunutie návrhu víta aj opozícia, ktorá spolu so psychoterapeutmi pred časom poukázala na jeho nedostatky.

„Tento zákon má byť základným pilierom pre rozvoj psychologických služieb na Slovensku. Z tohto dôvodu je našou povinnosťou pripraviť ho tak, aby bol odborne kvalitný a zároveň právne bezchybný. S členmi zdravotníckeho výboru sme našli spoločné pochopenie pre to, že kvalitne pripravená legislatíva je dôležitejšia ako časový tlak,“ povedal Kamil Šaško.

Zákon, ktorý má zlepšiť dostupnosť kvalitnej psychologickej a psychoterapeutickej starostlivosti, zabezpečiť jednotnú reguláciu a dohľad nad výkonom týchto profesií naprieč rezortmi, prešiel v NR SR do druhého čítania koncom marca. Opoziční politici a odborníci z oblasti psychoterapie však poukázali na to, že nereflektuje pôvodný zámer reformy starostlivosti o duševné zdravie, teda zvýšenie dostupnosti odborníkov a odborníčok v psychoterapii a psychológii. Naopak ešte viac uzatvára psychoterapiu v zdravotníctve. Žiadali riešenie a vytvorenie rámca, aby mohli reálne vykonávať psychoterapiu aj odborníci mimo zdravotníctva, teda napríklad v školstve a sociálnych službách. Zabezpečilo by to jej lepšiu dostupnosť.

Viac ako rok bol pritom pripravený iný návrh zákona, ktorý pripravili odborné spoločnosti v oblasti starostlivosti o duševné zdravie. Ministerstvo však na jeseň 2024 návrh stiahlo a vytvorilo vlastný.

Minister tvrdí, že k aktuálnemu rozhodnutiu presunúť návrh na ďalšiu schôdzu pristúpil na základe konštruktívneho odborného dialógu, a v záujme právnej precíznosti návrhu. „Predložený návrh zákona rieši komplexnú a citlivú oblasť výkonu psychologických a psychoterapeutických činností, ktorá si vyžaduje, aby bol legislatívny rámec nastavený jasne, udržateľne a v súlade s medzinárodnými záväzkami Slovenskej republiky,“ konštatuje. Konkrétne je podľa neho potrebné dopracovať a spresniť ustanovenia týkajúce sa uznávania odborných kvalifikácií v zmysle práva Európskej únie (EÚ), pravidlá pre vzdelávanie v regulovaných povolaniach, aby boli plne zosúladené s príslušnými európskymi smernicami, a úpravu právneho postavenia povolania psychológa v kontexte voľného pohybu pracovnej sily v rámci EÚ. „Odklad prerokovania umožní pokračovať v technických konzultáciách so zainteresovanými profesijnými organizáciami, akademickým sektorom a ďalšími rezortmi, ako aj finalizovať medziinštitucionálne  a medzirezortné pripomienky, ktoré sa týkajú praktickej aplikácie zákona,“ uviedol rezort s tým, že zmena nebude mať vplyv na míľnik Plánu obnovy a odolnosti SR, teda ani čerpanie financií.

Mohlo by vás zaujímať

Opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS) sa vyjadrilo, že víta stiahnutie návrhu. „My sme upozorňovali opakovane spolu s odbornou verejnosťou na to, že ten návrh, ako bol doručený do NR SR, bol napísaný chaoticky a s ignorovaním odbornej verejnosti. A že keby prešiel tak, ako bol doručený, tak by bol nevykonateľný,“ povedal poslanec Michal Sabo na brífingu po rokovaní parlamentného zdravotníckeho výboru. Jeho stranícky kolega Oskar Dvořák si vie predstaviť, že poslanci PS za návrh zahlasujú, ak ho rezort zdravotníctva opraví. Do procesu však podľa neho musia začleniť odborníkov.