Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) tvrdí, že zdravotné poisťovne pri svojich platbách zvýhodňujú súkromné nemocnice. Súkromníci zase upozorňujú, že štátne nemocnice dostali z verejného zdravotného poistenia dodatočné milióny. Nehovoriac o každoročnom oddlžení.
Vo financovaní nemocničnej zdravotnej starostlivosti podľa ÚDZS naďalej existujú výrazné deformácie, nejednotnosť a systémové nerovnováhy, ktoré v konečnom dôsledku vedú k nespravodlivosti. Úrad to konštatuje na základe analýzy dát za rok 2024. Tá zahŕňa len zdroje z verejného zdravotného poistenia. ÚDZS však pracuje na jej doplnení o zdroje aj mimo neho.
Skreslenie pri programovej vyhláške
Keďže cieľom analýz je zhodnotenie financovania ústavnej zdravotnej starostlivosti, údaje o úhradách a produkcii sú len za ústavnú zdravotnú starostlivosť platenú podľa DRG, nie za nemocnicu ako takú. Existujú však nemocnice, ktorým značnú produkciu tvorí ambulantný segment a môže vznikať skreslenie, pretože ambulantná časť sa v niektorých prípadoch nepriamo financuje cez platby za ústavnú zdravotnú starostlivosť. „Pridruženým efektom je následne aj skreslenie pri nastavovaní a vyhodnocovaní plnenia programovej vyhlášky zdravotnými poisťovňami,“ zhrnul úrad.

Z prehľadu, ktorý zverejnil úrad pre dohľad vyplýva, že súkromné nemocnice dostali v roku 2024 zhruba o 56 miliónov eur viac, ako by dostali, keby ich produkcia bola uhrádzaná podľa základnej sadzby Centrálneho klasifikačného systému (CKS), čo spôsobuje hlavne štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa. Takéto preplatenie pritom podľa ÚDZS nie je vysvetliteľné vyššou náročnosťou liečby, ale nesprávnym nastavením mechanizmu úhrad. Toto nastavenie deformuje financovanie a zvýhodňuje súkromný sektor. Podľa ÚDZS ide o dlhodobo neriešený a zásadný systémový problém.
Penta Hospitals argumentuje, že samotné údaje zverejnené ÚDZS vyvracajú mýty o slabo platených štátnych nemocniciach. „V roku 2024 dostali štátne univerzitné a fakultné nemocnice mimoriadny balík 191 miliónov eur. Išlo o štátne dotácie priamo na prevádzku, ktoré zásadne zvyšujú ich celkové príjmy. Aj napriek tomu mali dosiahnuť v minulom roku stratu 165 miliónov eur,“ reagovala na zistenia ÚDZS Penta a zverejnila vlastnú upravenú tabuľku.

Len zdroje z poistenia
Štátne nemocnice podľa nej po započítaní dotácií dosiahli efektívne sadzby až do výšky 3 601 eur za jednotku produkcie. Nemocnice siete Penta Hospitals sa pohybovali výrazne pod touto úrovňou – v priemere 2 950 eur, takže štátne nemocnice dostali za rovnakú hospitalizáciu o 22 percent viac príjmov ako nemocnice Penta Hospitals. Ďalšie súkromné nemocnice mali priemerné sadzby vyššie. Konkurenčná sieť nemocníc Agel dostala za rovnakú hospitalizáciu o 12 percent viac ako Penta Hospitals.
ÚDZS priznáva, že pri hodnotení efektivity nemocníc sa zvyčajne analyzujú len zdroje z verejného zdravotného poistenia. Táto metodologická prax však môže skresľovať reálne výsledky, keďže štátne nemocnice dostávajú viac dodatočných zdrojov oproti neštátnym poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Ide napríklad o oddlžovanie.
Taktiež konštatuje, že nemocnice, ktoré získali financie z plánu obnovy, môžu prirodzene z dôvodu rekonštrukčných prác dočasne vykazovať nižšie údaje o produkcii. „Otázne však je, či je v takom prípade opodstatnené ponechať mesačné paušálne úhrady zo strany zdravotných poisťovní bez úpravy aj v období, keď nemocnica poskytuje výrazne menej zdravotnej starostlivosti,“ uviedol úrad. Keďže na Slovensku nefungujú zariadenia dlhodobej a následnej starostlivosti, podľa ÚDZS sú výstupy analýzy čiastočne skreslené poskytovaním dlhodobej a následnej zdravotnej starostlivosti v lôžkovej časti nemocníc, na ktorú dostatočne nereflektuje DRG ani optimalizácia siete nemocníc.
Mohlo by vás zaujímať
Penta: Štát len dotuje systémovú neefektivitu
„Koľko extra miliónov je každý rok ešte potrebné vynaložiť z verejných peňazí na štátne nemocnice, kým si zodpovední konečne uvedomia, že takto ich zadlženie nikdy systémovo nevyriešia? (…) Regionálne nemocnice – vrátane všetkých zariadení Penta Hospitals – naopak fungujú bez dotácií, bez oddlžovania, bez štátnych prevádzkových injekcií. Napriek tomu poskytujú nadpriemerný objem zdravotnej starostlivosti a sú stabilnou súčasťou siete ústavnej zdravotnej starostlivosti,“ tvrdí generálny riaditeľ Penta Hospitals International Peter Lednický. Štát podľa neho nerieši, len dotuje systémovú neefektivitu, ktorá sa sústreďuje najmä v štátnych nemocniciach.
Problémom je podľa ÚDZS aj to, že na Slovensku sa vedú diskusie v zmysle percentuálneho navýšenia platieb voči predchádzajúcemu roku, prípadne na základe rozdelenia objemu peňazí určeného na valorizáciu platov na daný rok medzi nemocnice v rámci asociácie, ktorá ich zastupuje. A to bez zohľadnenia pomeru jednotlivých zdravotných poisťovní na casemixei danej nemocnice alebo počte poistencov v danom regióne.
Zdravotné poisťovne aj v reakcii na analýzy úradu o financovaní nemocníc verejne prezentovali úmysel upraviť úhrady nemocniciam tak, aby vo väčšej miere zohľadňovali ich produkciu, a tým sa odstránili alebo aspoň znížili historicky spôsobené nerovnosti vo financovaní. ÚDZS uviedol, že bude dáta a zmluvné vzťahy všetkých troch zdravotných poisťovní v roku 2025 sledovať, aby bolo možné určiť, či poisťovne vo väčšej miere zohľadnili v úhradách u nemocníc ich produkciu tak, ako verejne proklamovali.