Ohrozenie liečby pacientov, zastavenie prístupu nových liekov na slovenský trh či krok späť v liekovej politike. Tak vnímajú návrh liekovej vyhlášky, ktorú predložilo ministerstvo zdravotníctva pod vedením Kamila Šaška (Hlas-SD), niektorí politici, odborníci, farmaceuti a pacientské organizácie. Zdravotné poisťovne však vidia jej obsah inak. Podľa nich má skôr znížiť ceny niektorých liekov, zabezpečiť finančnú udržateľnosť poistenia a vynakladať zdroje na lieky účelne a efektívne.
Ministerstvo zdravotníctva predložilo návrh vyhlášky, ktorá od júna tohto roka zásadne mení výpočet prahovej hodnoty nákladovej efektívnosti liekov. Nová metodika má priniesť za päť rokov úsporu viac ako 580 miliónov eur. Hodnota nákladovej efektívnosti má zohľadňovať klinický prínos lieku pre pacienta pri súčasnom zabezpečení dostupnosti zdravotnej starostlivosti.
V praxi ide o prísnejšie kritériá pre vstup liekov do úhradového systému. Rezort argumentuje tým, že podmienky pre vstup nových liekov do kategorizácie musia byť nastavené tak, aby verejné prostriedky, s ktorými hospodária zdravotné poisťovne, postačovali na úhradu všetkých liekov a iných typov starostlivosti.
Poisťovne hovoria o efektivite
Súkromná zdravotná poisťovňa Union vidí v zámere vyhlášky priniesť na trh viac liekov a vynakladať zdroje na lieky účelne a efektívne. „To znamená, podľa reálneho prínosu lieku na liečbu predmetného ochorenia. Keďže je však vyhláška v pripomienkovom konaní a minister zdravotníctva deklaroval ešte ďalšiu diskusiu, je predčasné sa vyjadrovať k týmto otázkam,“ uvádza pre Zdravotnícky denník hovorkyňa poisťovne Beáta Dupaľová Ksenzsighová.
Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) podľa jej hovorkyne Danky Capákovej vníma a oceňuje snahu ministerstva zdravotníctva o „systematické nastavenie liekovej politiky s cieľom zabezpečiť dostupnosť potrebných liekov pre pacientov“. Podľa poisťovne rezort myslí aj na finančnú udržateľnosť verejného zdravotného poistenia.
„Vyhláška, ktorou sa ustanovujú podrobnosti výpočtu príslušného násobku hrubého domáceho produktu pre stanovenie prahovej hodnoty posudzovaného lieku je jednou zo základných súčastí uvedeného systému, preto je pri jej novele potrebné zvážiť všetky aspekty a dopady,“ upozorňuje Capáková. Aj VšZP pritom hovorí, že vyhláška nastavuje prísnejšie kritériá pre vstup liekov do úhradového systému.
Mohlo by vás zaujímať
Aj súkromná poisťovňa Dôvera hovorí, že množstvo peňazí v zdravotníctve je obmedzené. „No vieme aj to, že nie vždy sú tieto peniaze použité efektívne. V zmysle kategorizácie hradíme rôzne lacné lieky, ktoré, ak by neboli hradené poisťovňami, by nemali zásadný dopad na rozpočty domácnosti. Ale míňame desiatky miliónov eur na neadresné kompenzácie doplatkov za lieky,“ vysvetľuje hovorca Dôvery Matej Štepiansky.
Budú lieky lacnejšie?
Asociácia inovatívneho farmaceutického priemyslu (AIFP) však upozorňuje, že opatrenie prakticky zastaví vstup nových terapií a predĺži čakanie slovenských pacientov na moderné lieky. Návrh už prešiel aj pripomienkovým konaním. Štepiansky však tvrdí opak. „Z nášho pohľadu to nevnímame tak, že by vyhláška mala obmedzovať prístup nových liekov na trh. Na druhej strane sú rôzne inovatívne lieky, ktoré u nás zdravotné poistenie nepokrýva a sú také drahé, že si bežný pacient nemôže dovoliť. A práve tieto lieky, ak sú účinné a efektívne, by mali byť poisťovňami hradené. Preto by podľa nás bolo správne presunúť časť peňazí z prvej skupiny liekov k tej druhej,“ tvrdí hovorca Dôvery.
Štepiansky sa tiež opiera o dostupné informácie, podľa ktorých má predmetná vyhláška za cieľ znížiť ceny niektorých liekov, ak sú ich ceny vysoké. Zdravotnícky denník sa poisťovní pýtal, či vyhláška zabezpečí, že ceny liekov budú porovnateľné s okolitými krajinami. Priamo na to odpovedala len štátna poisťovňa. „Všeobecná zdravotná poisťovňa nedisponuje analýzou, ktorou by vedela uvedené tvrdenie potvrdiť alebo vyvrátiť,“ uviedla Capáková.
Aj zdravotnícke organizácie, ktoré zastrešuje Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení Slovenskej republiky (AZZZ SR), žiadajú prepracovanie celého návrhu. „Návrh vyhlášky je v rozpore s programovým vyhlásením vlády, je nesystémový a vybočuje z rámca uznávaných prístupov k úhradám liekov z verejného zdravotného poistenia. V konečnom dôsledku ešte viac obmedzí prístup pacientov k uhrádzanej liečbe bez toho, aby tým súčasne došlo k tvrdeným úsporám,“ uviedla asociácia v pripomienkovom konaní.
Podľa vyjadrení ministerstva zdravotníctva však ešte aktuálne znenie návrhu novely vyhlášky nie je konečné. Tak to vníma VšZP aj poisťovňa Union. „Veríme, že po otvorenej diskusii s odbornou verejnosťou, pacientskymi a stavovskými organizáciami sa podarí nastaviť pravidlá tak, aby pacienti mali prístup k účinnej a dostupnej liečbe,“ uzavrela hovorkyňa štátnej poisťovne.