Viac ako polovica populácie ani nemusí vedieť, že má vysoký krvný tlak. Neliečená hypertenzia ale môže viesť k vážnym zdravotným problémom a považuje sa za „tichého zabijaka“. Prvotné príznaky hypertenzie môžu zahŕňať ranné bolesti hlavy, hučanie v ušiach, zmeny videnia, nepravidelný rytmus srdca či krvácanie z nosa. Celosvetová dobrovoľnícka kampaň Máj – mesiac merania tlaku krvi (MMM) má cieľ zvýšiť povedomie o vysokom krvnom tlaku, jeho dlhodobých rizikách a dôležitosti jeho kontroly.
Iniciatívu podporuje aj Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP). Takmer každý tretí jej poistenec sa lieči na vysoký krvný tlak. Podľa aktuálnych dát je ich viac ako 918-tisíc, pričom viac ako 2 000 je maloletých. „Z našich dát vyplýva, že na hypertenziu sa aktuálne lieči takmer 497-tisíc žien a takmer 422-tisíc mužov. Ročne na liečbu tohto ochorenia vynakladáme takmer 97 miliónov eur,“ povedal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ VšZP Matúš Jurových. Aj vďaka iniciatíve MMM sa v uplynulých rokoch výrazne zvýšil počet skrínovaných osôb. Podľa dát Slovenskej hypertenziologickej spoločnosti z necelých 200 dospelých ľudí v roku 2021 až na takmer 4000 v roku 2024.
„Zapojiť sa do MMM iniciatívy bude môcť každý poistenec ako aj zamestnanec Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Vyplnením dotazníka zameraného na rizikové faktory a odmeraním krvného tlaku a srdcovej frekvencie v stanovených časoch,“ doplnila členka predstavenstva poisťovne Denisa Slivková s tým, že bezplatné merania bude možné absolvovať do 31. júla tohto roka na rôznych verejných podujatiach, kde bude mať VšZP zastúpenie.
„Iniciatíva MMM je najväčšia bezplatná verejná kampaň na meranie krvného tlaku na svete, pričom od 1. mája do 31. júla 2025 dobrovoľníci v rôznych krajinách vykonávajú merania krvného tlaku a zbierajú cenné údaje o neadekvátne liečenej hypertenzii. Tieto informácie môžu byť ďalej motiváciou pre všetkých zainteresovaných k zlepšeniu možností skríningu krvného tlaku, čím sa zníži výskyt a dopady hypertenzie,“ vysvetlila lekárka a viceprezidentka Slovenskej hypertenziologickej spoločnosti Anna Vachulová.
Hypertenzia, teda vysoký krvný tlak, patrí k najčastejším chorobám srdca a cievneho systému. Nebezpečná je v tom, že nebolí, preto je prezývaná tichý zabijak. „Často sa prejaví až neskoro, keď prvým a v najhorších prípadoch aj posledným prejavom neliečeného vysokého tlaku je cievna mozgová príhoda alebo infarkt, a to najmä u ľudí, ktorí majú aj ďalšie rizikové faktory ako fajčenie, cukrovka, vysoká hladina tukov v krvi a obezita,“ vysvetlila riaditeľka Sekcie zdravotných činností štátnej poisťovne, lekárka Lucia Vitárius. Doplnila, že najviac poistencov, ktorí sa na hypertenziu liečia, je vo veku od 65 do 75 rokov.
Mohlo by vás zaujímať
K zníženiu krvného tlaku môžu pacienti prispieť udržiavaním si zdravej hmotnosti a pravidelným cvičením. Je dobré vyhýbať sa nadmernému soleniu a príjmu kofeínu, nadmernému pitiu alkoholu a znížiť príjem tukov a cukrov. Je tiež vhodné zaradiť do stravy veľa zeleniny, ovocie a vyhýbať sa vyprážaným jedlám. Vysoký krvný tlak je aj problémom fajčiarov.