Zlepšenie dostupnosti liekov na výnimku pre pacientov, ktorí ich nevyhnutne potrebujú, bolo predmetom stretnutia predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SSD) s verejným ochrancom práv Róbertom Dobrovodským. Slovenský ombudsman premiéra informoval, že podal na Ústavný súd SR návrh na začatie konania o súlade právnych predpisov. Podľa neho je totiž súčasná právna úprava postupu zdravotných poisťovní pri schvaľovaní úhrady liekov na výnimku z hľadiska ochrany ľudských práv neudržateľná. Fico o stretnutí s ombudsmanom informoval na sociálnej sieti.
Lieky na výnimku dokážu zásadne zlepšiť zdravotný stav pacienta, v niektorých prípadoch dokonca zachrániť život. Predseda vlády označil túto problematiku za závažnú a je pripravený o nej rokovať aj so zainteresovanými inštitúciami.
Dobrovodský vo svojom podaní na Ústavný súd napadol vybrané ustanovenia zákona o lieku, ktoré považuje z hľadiska ľudských a ústavných práv za neudržateľné, a ktoré sa týkajú postupu zdravotných poisťovní pri schvaľovaní úhrady lieku na výnimku. Je presvedčený, že napadnuté ustanovenia sú v rozpore s vybranými článkami Ústavy SR, Medzinárodného paktu OSN o hospodárskych, sociálnych a kultúrnych právach a Dohovoru Rady Európy o ochrane ľudských práv a dôstojnosti človeka v súvislosti s aplikáciou biológie a medicíny.
„Jednou z mojich priorít výkonu mandátu verejného ochrancu práv je spravodlivý prístup k sociálnym právam a k naplneniu práva na ochranu zdravia. Preto som ešte v januári tohto roka avizoval zámer bližšie analyzovať právnu úpravu súvisiacu s rozhodovaním zdravotných poisťovní o úhrade lieku na výnimku,“ vysvetlil verejný ochranca práv.
V analýze Kancelárie verejného ochrancu práv bol identifikovaný systémový problém, ktorý zásadne narúša rovnosť prístupu poistencov k základnému právu na bezplatnú zdravotnú starostlivosť v systéme verejného zdravotného poistenia. „Prístup k úhrade bezplatnej zdravotnej starostlivosti závisí od internej metodiky zdravotnej poisťovne, čo v praxi vedie k situáciám, kedy poistenci s rovnakou diagnózou, rovnakými medicínskymi indikáciami a rovnakými klinickými potrebami majú zásadne odlišný prístup k úhrade lieku na výnimku,“ uviedol verejný ochranca práv.
Mohlo by vás zaujímať
Dobrovodský v podaní na Ústavný súd pripomína, že medze základných práv a slobôd môže upraviť len zákon. Podzákonné normy alebo interné predpisy zdravotných poisťovní nemôžu nahrádzať zákonné pravidlá pre uplatnenie základného práva.