Asociácia inovatívneho farmaceutického priemyslu (AIFP) upozorňuje, že od nástupu nového ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas-SD) vlani v októbri sa vstup inovatívnych liekov do systému verejného zdravotného poistenia prakticky zastavil. Kým v roku 2022 pribudlo 33 nových liekov a v roku 2023 ďalších 35, za celý vlaňajšok to bolo už len 17 a v prvom štvrťroku tohto roka iba dva – ešte na základe zmlúv podpísaných predchádzajúcou ministerkou. Rezort podľa AIFP zároveň pripravuje vyhlášku, ktorá má ešte viac sprísniť podmienky a môže predĺžiť čakanie slovenských pacientov na modernú liečbu.

AIFP konštatuje, že nový minister zdravotníctva prestal podpisovať dohody s výrobcami a „takmer úplne zastavil vstup inovatívnych liekov do systému úhrad z verejného zdravotného poistenia“. Podľa verejne dostupných rozhodnutí ministerstva sa od októbra do konca vlaňajška nezaradila do úhrad ani jedna inovácia. V prvých troch mesiacoch tohto roka pribudli len dve, pričom išlo o žiadosti uzavreté ešte za éry exministerky Zuzany Dolinkovej (Hlas-SD).

„Tento stav, kedy ministerstvo prestalo prijímať rozhodnutia o vstupe nových liekov, znamená zastavenie pozitívneho trendu z predošlých dvoch rokov,“ uviedla výkonná riaditeľka AIFP Iveta Pálešová. V rokoch 2022 a 2023 sa totiž podarilo zaradiť do úhrad 33, respektíve 35 liekov, čo v priebehu 2024 kleslo na 17 a aktuálny vývoj naznačuje, že Slovensko bude ďalej zaostávať.

AIFP varuje, že pripravovaná vyhláška ešte viac sprísni podmienky a reštrikcie sa inšpirujú krajinami ako Maďarsko či pobaltské štáty. Podľa AIFP ide o štáty s najhoršou dostupnosťou moderných terapií v Európskej únii (EÚ). Pacienti už teraz žijú v priemere o 3,5 roka kratšie než priemer EÚ a ďalšie spomalenie inovácie podľa asociácie situáciu ešte zhorší.

„Je smutné, že napriek verejným deklaráciám o tom, že pacient je na prvom mieste, sa ministerstvo rozhodlo šetriť na pacientoch a stavia často smrteľne chorých ľudí do nezávideniahodnej situácie,“ dodala Pálešová. Upozornila aj na riziko odlivu investícií do klinických skúšaní a technológií. Ak sa podmienky budú naďalej zhoršovať, farmaceutické spoločnosti môžu presmerovať svoje projekty do iných krajín, čo zníži šance slovenských pacientov na rýchly prístup k najmodernejším liekom.

Mohlo by vás zaujímať

V posledných rokoch pritom podľa AIFP išlo pri liekoch len o trend dobiehania inovačnej priepasti z rokov 2011 až 2018, kedy bol vstup obmedzený a do systému úhrad vstúpilo minimum inovatívnych, život zachraňujúcich liekov. „V praxi to však ďalej znamená, že pacienti budú odkázaní na rozhodnutie zdravotných poisťovní, či liečbu, ktorú im stanoví ich lekár, uhradí na základe výnimiek. Rozpočet na túto liečbu je však limitovaný a zdravotné poisťovne už teraz uvádzajú, že na túto liečbu neexistuje dostatok finančných prostriedkov,“ vysvetľuje Pálešová.