Aj na Slovensku evidujeme zvýšený výskyt čierneho kašľa. Ten sa prejaví, keď v populácii stúpne počet vnímavých osôb, teda ľudí, ktorí nie sú zaočkovaní a u ktorých časom významne poklesli ochranné protilátky. Ochorenie sa vo zvýšenej miere objavuje vo štvor- až päťročných cykloch. Upozornil na to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. O zvyšujúcom sa počte prípadov ochorenia sme informovali už pred rokom. Tento rok dve malé deti na čierny kašeľ zomreli.
V roku 2024 ÚVZ zaznamenal 7306 prípadov čierneho kašľa a v tomto roku zaznamenáva v priemere zhruba 150 prípadov každý týždeň. Úrad verejného zdravotníctva v súvislosti so zvýšeným výskytom zvoláva okrúhly stôl odborníkov, na ktorom budú hľadať spoločné konkrétne odborné riešenia pre zníženie chorobnosti.
Očkovanie proti čiernemu kašľu je v Slovenskej republike dlhodobo zaradené do povinného pravidelného očkovania detí a očkovacia látka je plne hradená z verejného zdravotného poistenia. Okrem riešenia aktuálnej situácie vo výskyte čierneho kašľa sa ale podľa hygienikov treba venovať aj téme preočkovania proti čiernemu kašľu u dospelých, pre ktorých nie je povinné. Aj u nich je totiž evidovaná zvýšená chorobnosť. Pozornosť treba venovať aj odporúčanému očkovaniu tehotných žien proti čiernemu kašľu. To sa robí v 27. až 36. týždni tehotenstva po konzultácii so všeobecným lekárom a gynekológom a po zohľadnení zdravotného stavu ženy. „Cieľom očkovania je ochrana tehotnej ženy, ako aj dieťaťa v prvých týždňoch po pôrode. Po zaočkovaní tehotnej ženy sa špecifické protilátky placentou prenesú na dieťa a chránia ho v zraniteľnom období, keď ešte nemôže byť očkované pre nízky vek,“ pripomínajú hygienici.
Najohrozenejšou skupinou sú teda najmenšie deti, ktoré ešte nemôžu byť očkované. „V tomto roku sme práve vo vekovej skupine detí mladších ako jeden rok zaznamenali najvyšší výskyt ochorenia a, bohužiaľ, aj dve úmrtia. Najmenšie deti, ktoré pre vek alebo zdravotný stav nemôžu byť očkované, chráni práve kolektívna imunita ktorá znižuje riziko, že ak s baktériou vyvolávajúcou čierny kašeľ prídu do kontaktu, nakazia sa,“ uviedol Úrad verejného zdravotníctva. Kolektívna imunita je zabezpečená, ak je proti chorobe zaočkovaných 95 a viac percent populácie. V školských zariadeniach aktuálne ÚVZ neeviduje epidemický výskyt čierneho kašľa, ale ochorenie sa šíri predovšetkým v rámci rodín. Predpokladajú, že ešte minimálne do konca júna 2025 budú zaznamenávať vyššiu úroveň chorobnosti.
Úrad pod vedením hlavnej hygieničky Tatiany Červeňovej odporúča rodičom postupovať v súlade s platným očkovacím kalendárom. „Očkovací kalendár je odborníkmi navrhnutý tak, aby bolo podanie vakcíny pre dieťa bezpečné a včas ho pripravilo na stret s vážnymi ochoreniami, ktorých následky si môže niesť po celý život. Nevystavujme deti zbytočnému riziku a doprajme im rovnakú ochranu, akú sme mali vďaka očkovaniu my sami,“ apelujú hygienici na rodičov, aby dôverovali vedcom, epidemiológom a lekárom s potrebným odborným vzdelaním a praxou. Odkladanie očkovania na neskorší vek by totiž v neodôvodnených prípadoch mohlo zbytočne zvýšiť riziko nákazy. Odpovede na všeobecné otázky o očkovaní môžu rodičia získať v poradniach očkovania pri regionálnych úradoch verejného zdravotníctva.
Mohlo by vás zaujímať
Preočkovanie proti čiernemu kašľu v dospelosti sa obvykle robí kombinovanou vakcínou naraz s očkovaním proti tetanu a záškrtu, ktoré sa podstupuje v 30 rokoch veku a následne každých 15 rokov. O možnostiach preočkovania proti čiernemu kašľu by sa dospelí mali informovať u svojho všeobecného lekára.