S pribúdajúcim počtom slnečných dní a blížiacim sa letom prichádza aj vyššie riziko poškodenia pokožky UV žiarením. Na Slovensku podľa štatistík u oboch pohlaví stúpa počet úmrtí na melanóm, teda typ rakoviny kože. Táto rakovina je čoraz častejšia aj v mladších vekových skupinách. Podľa údajov z roku 2023 bolo na Slovensku zaznamenaných 7800 prípadov. „Až 80 percentám prípadov rakoviny kože by sa dalo predísť správnou ochranou pokožky pred slnkom,“ upozornila výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine Eva Kováčová, „Prevencia je jednoduchá, dostupná a mnohokrát život zachraňujúca.“
Začína sa obdobie najteplejších dní v roku a máj je tradične mesiacom povedomia o rakovine kože. Liga proti rakovine upozorňuje, že práve rakovina kože patrí medzi veľmi časté onkologické ochorenia a na Slovensku sa vyskytuje čoraz častejšie. Väčšina typov rakoviny kože, napríklad bazocelulárny alebo spinocelulárny karcinóm, ale aj melanóm, v raných štádiách nebolí. Bývajú často bezpríznakové, a práve to podľa pacientskej organizácie vedie k ich podceňovaniu. „Alarmujúce je, že mnohí ľudia stále podceňujú účinok slnečného žiarenia na zdravie pokožky, najmä počas bežných aktivít ako je šport, práca v záhrade alebo pobyt pri vode či v zime na horách,“ zdôraznila Liga.
Najvyššie riziko vzniku tejto rakoviny hrozí ľuďom so svetlou pokožkou, svetlými vlasmi a pehami, vysokým počtom znamienok a rodinnou alebo osobnou anamnézou rakoviny kože. V nebezpečenstve sú tiež ľudia, ktorí sa na slnku rýchlo spália a pomaly opália, tí, ktorí v detstve prekonali vážnejšie spálenie od slnka alebo ľudia pravidelne navštevujúci soláriá.
Základné preventívne odporúčania sú podľa Ligy proti rakovine používať krémy s vysokým ochranným faktorom (minimálne 30–50), vyhýbať sa slnku medzi 10-tou 16-tou hodinou, keď je UV žiarenie najsilnejšie, nosiť ochranné oblečenie, pokrývky hlavy a slnečné okuliare, myslieť na to, že slnečné lúče sa odrážajú aj od vodnej hladiny, piesku a v zime veľmi intenzívne od snehu. Treba sledovať vývoj znamienok a stavu pokožky a akékoľvek zmeny konzultovať s dermatológom. „Krém na ochranu kože pred slnečným žiarením by sa mal stať bežnou súčasťou dennej starostlivosti o pleť – rovnako ako zubná kefka. Nielenže chráni pred rakovinou, ale zároveň spomaľuje predčasné starnutie pokožky,“ hovorí Eva Kováčová. Pri snahe o opálenie podľa nej mnohé ženy zabúdajú na to, že ich koža v dôsledku slnečného žiarenia bez ochrany starne oveľa rýchlejšie, čo môže viesť k vzniku vrások a stareckých škvŕn.
Soláriá zaradila Svetová zdravotnícka organizácia medzi preukázané karcinogény – teda faktory, ktoré spôsobujú rakovinu. Liga proti rakovine rovnako dlhodobo neodporúča ich využívanie. Vyzýva ľudí, aby si všímali zmeny na pokožke a každý rok si nechali skontrolovať kožu dermatológom. „Ak spozorujete zmeny znamienok, či iné atypické poškodenie kože, navštívte dermatológa ihneď. Chráňte seba aj svojich blízkych celoročnou starostlivosťou o kožu,“ doplnila organizácia.