Ambulantní lekári sa stále nedohodli so zdravotnými poisťovňami na nových zmluvách. Upozorňujú na nedostatok vyčlenených zdrojov, ktoré nereflektujú rastúce náklady.
Správa bola rozšírená o reakciu ministerstva zdravotníctva.
„Máme za sebou náročné obdobie plné rokovaní ohľadom nových zmluvných dodatkov na nasledujúce obdobie. Napriek vynaloženému úsiliu, ktoré sme venovali rokovaniam s ministerstvom zdravotníctva, zdravotnými poisťovňami, či pripomienkovaním rozpočtu a programovej vyhlášky, nebolo na ambulantný sektor vyčlenených dostatok zdrojov, ktoré by reflektovali reálne rastúce náklady,“ uviedol Zväz ambulantných poskytovateľov vo svojom stanovisku.
Asociácia súkromných lekárov (ASL) SR zase pred časom na sociálnej sieti skonštatovala, že programová vyhláška, určujúca, koľko zdrojov pôjde do akej oblasti zdravotníctva, je každý rok predložená neskoro, čo znemožňuje zmysluplné rokovania so zdravotnými poisťovňami o zmluvných a cenových podmienkach. „Spôsobuje to, že zmluvy so zdravotnými poisťovňami uzatvárame pod obrovským tlakom a v tiesni. Dnes sa k tomu pridáva obava, že konsolidačný rozpočet nepokryje ani predpokladanú infláciu,“ varovali lekári s tým, že to bude to znamenať ďalšiu deštrukciu ambulantného sektora a ublíži to pacientom.
Určovanie štruktúry výdavkov v zdravotníctve cez programovú vyhlášku je dlhodobo terčom kritiky. Analytik Martin Vlachynský hovorí, že vyhláška sa pozerá na zdravotníctvo očami poskytovateľov a poisťovní, no pritom by sa mala dívať z pohľadu spotrebiteľa, teda pacienta. „Prioritami by mali byť veci ako finančná udržateľnosť, efektívnosť produkcie, nárok pacienta naprieč všetkými sektormi,“ tvrdí Vlachynský.
Mohlo by vás zaujímať
Výdavky na zdravotnú starostlivosť boli v roku 2024 oproti programovej vyhláške prekročené o 221 miliónov eur. K dodatočnému navýšeniu došlo najmä vo výdavkoch určených na lieky a ústavnú zdravotnú starostlivosť.
ZAP upozornil, že počas rokovaní s poisťovňami a ministerstvom neboli vypočuté argumenty poskytovateľov ohľadom negatívnych dosahov transakčnej dane. „Tie zasiahnu predovšetkým najzraniteľnejších – ťažko chorých pacientov, ktorí sú odkázaní na drahú onkologickú alebo biologickú liečbu. No dotknutí budú napokon všetci pacienti, rovnako ako samotní lekári a ich ambulancie,“ tvrdia ambulantní poskytovatelia. Konsolidačné opatrenia v kombinácii s nedostatočným financovaním a enormným tlakom na rast miezd zdravotníckeho personálu podľa nich priviedli slovenské ambulancie na hranicu udržateľnosti. Mzdy v ústavnej zdravotnej starostlivosti sú totiž vyššie a po aktivitách lekárskych odborárov každoročne rastú, preto vytvárajú priepasť medzi odmeňovaním v nemocniciach a ambulanciách. Môže tak nastať aj zatváranie ambulancií práve kvôli tomu, že zdravotníci sa radšej zamestnajú v nemocnici.
„V súčasnom stave s množstvom nedoriešených kľúčových otázok, v záujme ochrany našich členov, ich ambulancií, ale aj ich pacientov, nemôžeme ponúkané navýšenia zmluvných cenových podmienok podpísať,“ deklarujú poskytovatelia ambulantnej starostlivosti. S ohľadom na pacientov sa nateraz ZAP rozhodol predĺžiť pôvodné zmluvné podmienky do konca mája. Plánuje pokračovať v rokovaniach so zdravotnými poisťovňami a tlmočiť postoje ambulantných poskytovateľov ministerstvu zdravotníctva a vláde.
„Veríme, že sa nám podarí prelomiť nečinný prístup, ktorým štát prispieva k úpadku ambulancií, ich zatváraniu či vypovedaniu zmlúv so zdravotnými poisťovňami, čím ohrozuje dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre pacientov. Ak chceme spoločne zachovať dostupnú zdravotnú starostlivosť pre našich pacientov, ich deti a ďalšie generácie, potrebujeme zo strany štátu záruky, že sa urgentne otvorí diskusia na tému nastavenia funkčného systému a jeho nevyhnutnej zmeny,“ apelujú na systémové opatrenia.
Ministerstvo zdravotníctva reagovalo, že sa intenzívne zaoberá situáciou v ambulantnom sektore a je rozpracovaných viacero opatrení. Tie sa podľa komunikačného odboru rezortu týkajú tvorby novej verejnej optimálnej siete, personálnych normatívov v ambulanciách a znížili aj administratívne zaťaženie ambulancií. Z rezortu sa však nijako nevyjadrili požiadavkám ZAP ani tomu, prečo sa z ich pohľadu nedajú naplniť.
Jedným z nástrojov, ktorý podľa ministerstva umožní sprehľadniť systém poskytovania zdravotnej starostlivosti a zefektívniť zdravotníctvo, je nový zoznam zdravotných výkonov, na základe ktorého sú dané výkony preplácané poisťovňami. Ministerstvo v spolupráci so zástupcami odborných spoločností a zdravotných poisťovní doteraz pripravilo zoznamy zdravotných výkonov pre sedem špecializačných odborov – dermatovenerológiu, geriatriu, internú medicínu, neurológiu a pediatrickú neurológiu, pneumoftizeológiu a pediatrickú pneumoftizeológiu.