Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) sa dohodla na dočasných rámcových zmluvách so zdravotnými poisťovňami. Vyjednávania o zmluvách trvali niekoľko mesiacov a podľa ANS prešli veľmi náročným procesom, ktorý vyžadoval prakticky každodenné rokovania. Po prijatí štátneho rozpočtu sa v novembri 2024 začali objavovať nové výzvy, predovšetkým zo strany Lekárskeho odborového združenia (LOZ) v podobe výpovedí a ultimatívnych požiadaviek, ktoré mali výrazný dopad na potrebné zdroje. ANS o tom informovala v tlačovej správe.

„Aj napriek našim opakovaným upozorneniam na nedostatočné krytie rozpočtu pre zdravotníctvo v súvislosti s novými požiadavkami sme sa žiaľ nestretli s podporou zo strany ministerstva zdravotníctva a ministerstva financií, rovnako ani zo strany LOZ,“ povedal Igor Pramuk, prvý viceprezident ANS.

Podľa jeho slov začiatkom tohto roka začali platiť tzv. výdavkové limity, ktoré určujú strop rozpočtu pre zdravotníctvo. Programová vyhláška, ktorá je záväzná pre prerozdelenie zdrojov v rôznych oblastiach zdravotnej starostlivosti, mala byť zverejnená 15. februára 2025, ale bola zverejnená až koncom marca. „Aj napriek oneskorenému zverejneniu programovej vyhlášky sme začali rokovania už vo februári, aby sme vyhoveli potrebám našich členov,“ doplnil Pramuk.

Na základe intenzívnych rokovaní sa podarilo vyjednať dočasné rámcové zmluvy, ktoré zabezpečia nemocniciam združeným v ANS financovanie vo výške 85 miliónov eur, čo predstavuje zvýšenie oproti pôvodnému návrhu, ktorý bol vo výške 60 miliónov eur. Napriek tomu je však stále potrebné ďalšie navýšenie, keďže celková potreba na rok 2025 je viac ako 130 miliónov eur. „Zástupcovia ministerstva zdravotníctva si uvedomujú, že súčasné zdroje nepokrývajú potreby našich členov, a preto došlo k prísľubu zo strany rezortu zdravotníctva, že budeme pokračovať v rokovaniach o dofinancovaní v druhom a treťom kvartáli 2025,“ dodal Pramuk.

Zvýšené nároky vznikli nemocniciam aj v súvislosti s podpisom memoranda medzi LOZ a vládou SR. Súčasná podoba štátneho rozpočtu, programová vyhláška a ponuky zo strany zdravotných poisťovní však tieto zvýšené výdavky nereflektujú. ANS dlhodobo požaduje transparentné zreálnenie platieb, ktoré má byť reflektované v základných sadzbách pre DRG. To sa však riadi výškou disponibilných zdrojov a tak nie sú zohľadňované reálne potreby. Výsledkom zmien v systéme je aj presun časti objemov do tzv. „full DRG“ systému pre zariadenia, ktoré pracujú v DRG systéme. „To znamená, že časť objemov sa presunie do výkonovej časti, podobne ako to funguje v Česku alebo Nemecku. Splnenie týchto podmienok je kľúčové pre celkové dofinancovanie nemocníc združených v ANS,“ uzavrel prvý viceprezident ANS.

Mohlo by vás zaujímať