Väčšina pacientov, ktorí majú záujem o očkovanie, možnosť absolvovať tento výkon v lekárňach s najväčšou pravdepodobnosťou privíta. Očkovanie v lekárňach ponúka komfort, rýchlosť a dostupnosť, čo sú pre mnohých ľudí rozhodujúce faktory. Myslí si to Elena Marušáková, prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP). „Pre zamestnaných, seniorov alebo rodičov malých detí môže byť práve návšteva lekárne jednoduchšia a menej stresujúca ako očkovanie v ambulancii či nemocnici,“ dodáva Marušáková pre Zdravotnícky denník.
Pripomína, že podľa skúseností z krajín, ako sú Francúzsko, Belgicko či Portugalsko či Česká republika, sa zavedenie očkovania v lekárňach stretlo s pozitívnou odozvou verejnosti aj zdravotníkov. Očkovanie v lekárňach má podľa nej potenciál odstrániť bariéry ako dlhé objednávacie lehoty u lekára, vzdialenosť zdravotníckeho zariadenia či pocit nepohodlia alebo stigmy.
Marušáková síce hovorí aj o pozitívnej odozve v Česku, pravdou však je, že očkovanie v lekárňach tam ešte nebolo zavedené a kladie mu odpor najmä Sdružení praktických lékařů či vakcinologická spoločnosť.
Očkovanie v lekárňach by mohlo zlepšiť zaočkovanosť slovenskej populácie. V zahraničí sa vďaka tomu zvýšila zaočkovanosť o 14 percent. V podcaste Zdravotníckeho denníka Perspektívy zdravia to povedal dekan Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského Ján Klimas. Prezident Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) Ondrej Sukeľ v podcaste zase pripomenul, že lekáreň je pre ľudí dostupnejšia, čo dokazujú aj zahraničné prieskumy. Podľa jeho slov sa môže vďaka lekárňam zvýšiť zaočkovanosť mladých ľudí, ktorí sa budú môcť zaočkovať jednoduchšie.
Informačná kampaň smerom k pacientom
„Navyše, keď sa očkovanie stane súčasťou bežného návštevného režimu v lekárni, môže sa výrazne zvýšiť aj miera spontánneho očkovania. Takže si myslím, že s najväčšou pravdepodobnosťou sa bude postupne zvyšovať zaočkovanosť populácie, najmä v skupinách, ktoré bežne očkovanie odkladajú z časových alebo logistických dôvodov,“ konštatuje prezidentka AOPP.
Opačný názor má však Rastislav Zanovit, predseda Združenia všeobecných lekárov pre dospelých (ZVLD). „Nemyslím si, že pacienti privítajú možnosť očkovať sa v lekárňach. Taktiež zastávam názor, že sa tým nebude zvyšovať zaočkovanosť populácie. Najlepšie totiž funguje, ak sa v hlavných televíznych správach objaví informácia o tom, čo sa môže stať, ak je človek nezaočkovaný,“ hovorí Zanovit pre Zdravotnícky denník.
Mohlo by vás zaujímať
Marušáková je presvedčená, že vďaka očkovaniu v lekárňach sa zvýši aj záujem o očkovanie u lekárov. „Konkurencia nemusí byť v tomto prípade hrozbou, ale stimulom. Lekári sa môžu viac sústrediť na očkovania s vyššou odbornou náročnosťou ako napríklad u rizikových skupín, u detí či na kombinované očkovania,“ tvrdí prezidentka AOPP. Dodáva, že tlak na dostupnosť očkovania vytvorí potrebný priestor na komunikáciu o prínosoch vakcinácie. Okrem toho si myslí, že zároveň sa môže rozšíriť spolupráca medzi lekármi a lekárnikmi, najmä v oblasti edukácie, konzultácií a doplňujúcej starostlivosti.
Podľa Marušákovej je dôležité, aby očkovanie v lekárňach nebolo vnímané ako konkurencia lekárom, ale ako doplnok systému. „Úspech tejto iniciatívy bude závisieť od jasne nastavených kompetencií, prehľadného školenia farmaceutov, spolupráce s lekármi a predovšetkým od informačnej kampane smerovanej k pacientom – ktorá vysvetlí, prečo je táto zmena v ich prospech,“ konštatuje prezidentka pacientskej asociácie.
Kotlárove názory môžu niektorých ovplyvniť
Prezidentka AOPP verí, že na očkovanie nebudú mať vplyv názory vládneho splnomocnenca Petra Kotlára, pretože ten sa venuje výsostne téme očkovania proti ochoreniu covid-19 a aj v tomto len dvom mRNA vakcínam. „Avšak nevylučujem, že si to niektorí jednotlivci môžu takto spojiť. Tu je úloha pre správnu edukáciu, vytváranie priestoru na diskusiu s pacientom a nezabudnime, že stále platí, že pre pacienta je najdôveryhodnejším zdrojom informácií jeho všeobecný lekár,“ pripomína Marušáková.
Zanovit si zase myslí, že Kotlár ako ortopéd prekročil doposiaľ rešpektované pravidlo v odborných kruhoch, že názor odborníka na danú tému je ako eso v kartách. „Čo to urobí medzi pospolitým ľudom ťažko predikovať, ale určite to neprispeje k stabilite spoločnosti. Je to niečo podobné, ako keby som ja, ako všeobecný lekár, po pozretí troch videí na YouTube, začal robiť na ambulancii jednodňovú chirurgiu napríklad artroskopie,“ konštatuje predseda ZVLD.
V každom prípade pri akomkoľvek očkovaní je dôležitá potreba pacienta a korektné zvažovanie prínosu verzus riziko u každého jednotlivca. Napríklad niektoré krajiny vyslovene vyžadujú, aby sa návštevník pred vstupom na ich územie zaočkoval proti konkrétnym ochoreniam. Alebo študenti, ktorí plánujú študovať v zahraničí, môžu byť dožiadaní, aby predložili potvrdenie o absolvovaní očkovania. „Čo je však najdôležitejšie, očkovanie by mal absolvovať človek, ktorého zdravotný stav mu to umožňuje. Týmto spôsobom sa minimalizuje riziko vzniku nežiaducich účinkov a maximalizuje sa pre neho prínos,“ uzatvára prezidentka AOPP.