Na očkovanie v lekárňach, ktoré by malo v praxi začať zhruba za dva roky, majú byť farmaceuti dobre pripravení. Musia totiž prejsť certifikáciou, v rámci ktorej na ich prácu pri očkovaní budú dohliadať lekári. Okrem iného musia byť pripravení aj na prípadné alergické reakcie pacientov na očkovanie. V podcaste Zdravotníckeho denníka Perspektívy zdravia to povedal dekan Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského Ján Klimas. To, že farmaceut môže očkovať sám, musí potvrdiť samotný lekár, ktorý bude na vakcináciu pri certifikácii dohliadať.

Dekan Klimas pripomenul, že ak niekto vyštuduje farmáciu, ešte to neznamená, že je oprávnenou osobou na vykonávanie očkovania. „V našej krajine sme sa rozhodli ísť cestou, že ak chce poskytovať očkovanie, musí prejsť certifikačnou prípravou. Je pravda, že v Európe sú farmaceuti oprávnení v niektorých krajinách očkovať väčšinou po vykonaní nejakého kurzu alebo nejakého vzdelávania. Očkovanie sa tak stáva súčasťou už aj pregraduálnej výchovy. Na fakulte sme aj kvôli debate o očkovaní v roku 2019 zaviedli predmet medicínska propedeutika, už vtedy sme videli trendy, že očkovanie raz asi bude v lekárňach aj na Slovensku,“ tvrdí dekan.

Farmaceuti sa vzdelávajú aj o vakcínach, keďže ide o špecifickú skupinu liekov. „Vzdelávanie pre farmaceutov teda bude vo forme certifikovanej prípravy. Je to vlastne vzdelanostná nadstavba pre farmaceutov. To znamená, že nie každý farmaceut bude očkovať, ale len ten, ktorý si prejde vzdelávaním. Musíme vybudovať dôveru v očkovanie v spoločnosti, ale hlavne dôveru v očkovanie poskytované farmaceutmi. Dôvera musí byť jednak na strane pacienta, ale aj na strane lekárov. Farmaceuti si tam musia prejsť polročným vzdelávaním so všetkými povinnými teoretickými, ale hlavne praktickými činnosťami,“ dodáva v podcaste Klimas.

Pri očkovaní musia byť farmaceuti pripravení napríklad aj na prípadné zdravotné komplikácie, pacienti môžu mať napríklad alergickú reakciu. „To je jeden z faktorov, ktorý je súčasťou kurzu neodkladnej podpory životných funkcií. Farmaceut bude prvé očkovania robiť pod dohľadom lekára, 20 hodín musí stráviť v ambulancii. To znamená, že lekár vlastne bude učiteľom farmaceuta, aby očkoval správne. Až keď lekár podpisom potvrdí, že farmaceut zvládol svoju úlohu, môže očkovať v lekárni. Musí úspešne vykonať 20 očkovaní, čo je dosť dobrý argument na to, že ten farmaceut naozaj ovláda očkovanie. Tým pádom je pripravený vyriešiť všetky situácie, ktoré môžu s očkovaním súvisieť,“ uzatvoril Klimas.