Lieky nepatria do smetného koša ani do záchoda. Upozorňuje na to Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) pri príležitosti dnešného Dňa Zeme. Každý rok 22. apríla si pripomíname, že Zem je len jedna, preto je dôležité sa o ňu starať a chrániť prírodu.

Keď človek nájde lieky, ktoré sú po exspirácii, alebo ich už viac neplánuje užívať, nemal by ich nevyhadzovať do odpadu ani splachovať do záchoda. „Hrozí, že po nahromadení preniknú do pôdy a podzemných vôd. Zaťažia tak nielen životné prostredie, ale ohrozia aj verejné zdravie,“ varujú liekoví kontrolóri.

Nespotrebované lieky a lieky po dátume spotreby treba odniesť do ktorejkoľvek lekárne. Lieky majú byť iba vo vnútornom obale ako je blister, sklenená či plastová nádoba, hliníková tuba a podobne. Vonkajší obal a príbalový leták sa môžu recyklovať ako bežný komunálny odpad. Do liekového odpadu nepatria ani vitamíny, výživové doplnky, homeopatiká, kozmetika a zdravotnícke pomôcky.

Lieky sa následne z lekární zbierajú a likvidujú. Minulý rok občania do lekární na celom Slovensku zaniesli 291 ton liekov, čo predstavuje finančné náklady vo výške viac ako 970 tisíc eur s DPH. Nespotrebované lieky, ktoré expirujú a treba ich vyhodiť, však zaťažujú nielen verejné zdroje, ale aj peňaženky pacientov. Preto by si ľudia podľa ŠÚKL mali dobre premyslieť, koľko liekov naozaj potrebujú mať v zásobe.