Očkovanie v lekárňach bude vykonávať asi polovica farmaceutov na Slovensku. Záujem majú v tomto smere skôr mladí farmaceuti. Lekárne budú musieť spĺňať aj rôzne priestorové a materiálne podmienky. V podcaste Zdravotníckeho denníka Perspektívy zdravia to povedal prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ. Dekan Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského Ján Klimas v podcaste pripomenul, že v praxi bude lekáreň komunikovať svojmu okoliu, že má lekárnika, ktorý je oprávnenou osobou na očkovanie, a že má na očkovanie zabezpečené priestory.
Sukeľ v podcaste hovorí, že záujem o zapojenie sa do získania oprávnenia na očkovanie si komora overovala v prieskume. Podľa jeho slov z výsledkov vyplynulo, že záujem má viac ako polovica farmaceutov. „Dá sa povedať, že takým prirodzeným spôsobom záujem korešponduje aj s vekovým rozložením. Viac sú tomu dovzdelaniu aj rozširovaniu kompetencií naklonené mladšie ročníky. Je to prirodzené, pretože človek s nejakou dlhodobou praxou má už nejaké tie rutinné návyky a nižšiu ochotu absorbovať nové veci. Takže asi polovica farmaceutov má záujem podieľať sa na očkovaní proti chrípke,“ hovorí prezident SLeK.
Podľa jeho slov však to, že sa lekáreň zapojí do očkovania proti chrípke, jej neprinesie extra ekonomické výhody. No v praxi to môže byť konkurenčná výhoda imidžového charakteru. Pripomenul tiež, že človek sa pri očkovaní rozhodne ísť do lekárne ako pacient. „Mala by to byť štandardne zaplatená služba na úrovni na akej je platená rovnaká služba ambulanciám a iným poskytovateľom. Nemala by to byť nejaká dobrovoľnícka aktivita a stratová činnosť, ale malo by to minimálne pokryť náklady potrebné na výkon očkovania samotného. Všetci veríme, že sa podarí dosiahnuť dohodu s poisťovňami, ale prvá komunikácia bola v tom zmysle, že poisťovni je v zásade jedno, komu nejaký zdravotnícky výkon uhradí,“ vysvetľuje Sukeľ.
Lekárne, ktoré budú zabezpečovať očkovanie, však v praxi asi nebudú špeciálne označené. Podľa prezidenta SLeK bude na webovej stránke komory databáza lekární, kde sa napríklad zverejňuje, aké vyšetrenia sú v nej možné realizovať. Dekan Klimas si však myslí, že v praxi budú lekárne komunikovať svojmu okoliu, že majú na očkovanie vybavenú lekáreň a personál. „Čiže niektoré lekárne, ktoré to budú môcť robiť, asi o tom budú aj informovať marketingovou alebo akoukoľvek inou formou,“ myslí si dekan Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského. V lekárňach podľa neho budú fungovať aj určité očkovacie hodiny. Nie všetky sú totiž uspôsobené, aby sa venovali pacientovi kedykoľvek v rámci takéhoto typu starostlivosti.
Ak budú chcieť lekárne očkovať, farmaceuti sa musia v tomto smere dovzdelať a urobiť si špeciálnu certifikáciu. Okrem toho však musia spĺňať podmienky aj samotné priestory lekárne. Podľa Sukeľa už mnohé lekárne spĺňajú podmienky, ktoré budú definované aj vo vyhláške. „Viaceré lekárne už dnes poskytujú biochemické merania niektorých parametrov. Pri týchto meraniach je nevyhnutné zachovať určitú diskrétnosť. Majú tak zriadené priestory, kde s pacientom konzultujú a odmerajú nejaké parametre,“ vysvetľuje prezident SLeK. Lekárne budú aj na očkovanie potrebovať separátnu miestnosť alebo na to vyčlenený a diskrétny dočasný priestor.
Mohlo by vás zaujímať
Ako ďalej uvádza, bude nevyhnutné zabezpečiť priestorové a materiálne požiadavky. Môže ísť napríklad o polohovateľné kreslo, dezinfekciu a tiež podmienky súvisiace so zápisom v zdravotnej dokumentácii. „V procesoch elektronického zdravotníctva neboli definované všetky vstupy, ktoré by mohol realizovať farmaceut a teraz už definované budú, aby aj to očkovanie bolo zaznamenané v zdravotnej dokumentácii. Nebude len zaznamenané, ale aby mal aj farmaceut prístup k histórii pacienta,“ tvrdí Sukeľ. Vakcína na chrípku však bude viazaná na lekársky predpis od všeobecného lekára. Potom pacient príde do lekárne, predloží kartičku poistenca alebo rodné číslo a v lekárni mu aplikujú vakcínu.