Ministerstvo zdravotníctva už začalo realizovať centrálne verejné obstarávania za účelom zefektívnenia procesu nákupu a zároveň zníženia nákladov v podriadených organizáciách rezortu. Pre Zdravotnícky denník to konštatoval komunikačný odbor ministerstva zdravotníctva v reakcii na Revíziu výdavkov na nemocnice, ktorú pripravil Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP). Ten tvrdil, že úspory môže priniesť zavedenie centrálneho nákupu liekov a špeciálneho zdravotníckeho materiálu prostredníctvom dynamického nákupného systému.
Komunikačný odbor vysvetľuje, že na ministerstve zdravotníctva centrálne verejné obstarávania zastrešuje Sekcia centrálneho riadenia a koordinácií podriadených organizácií v spolupráci s inými sekciami rezortu. „Momentálne je zriadený dynamický nákupný systém na spotrebný zdravotný materiál. V budúcnosti sa bude realizovať aj na lieky, špeciálny zdravotnícky materiál, Informačné a komunikačné technológie, IT a iné komodity. Centrálne verejné obstarávanie sa aplikuje aj na obstarávanie energií pre podriadené organizácie, ale aj na náhradné zdroje elektrickej energie a podobne,“ tvrdí komunikačný odbor.
Ministerstvo Zdravotníckemu denníku potvrdilo, že existuje aj kontrola efektívneho nákupu podriadených organizácií. Funguje to tak, že podriadené organizácie pred samotným nákupom predmetu zákazky určia predpokladanú hodnotu zákazky na základe údajov a informácií o zákazkách na rovnaký alebo porovnateľný predmet zákazky. „Ak je celková predpokladaná hodnota zákazky vyššia ako 15-tisíc eur bez dane s pridanej hodnoty, posielajú podriadené organizácie žiadosť o odsúhlasenie predpokladanej hodnoty na predmet zákazky,“ informuje komunikačný odbor. Následne je výška hodnoty zákazky na ministerstve zdravotníctva posudzovaná a na základe vecných odborníkov je buď hodnota na predmet zákazky schválená, alebo znížená.
Stať sa môže, že niektoré nákupy v podriadených organizáciách sa neriadia pravidlami o efektívnych nákupoch. „Pri identifikovaní neefektívneho nákupu pristupujeme k riešeniu individuálne, zohľadňujúc konkrétny nákup a závažnosť prípadného pochybenia,“ pripomína ministerstvo zdravotníctva.
ÚHP v Revízii výdavkov upozornil aj na to, že pri svojich nákupoch nevyužívajú verejné nemocnice tzv. white-listy v takej miere ako súkromné. Ide o zoznamy vopred vysúťažených tovarov, čiže liekov a špeciálneho zdravotníckeho materiálu za dohodnuté ceny, ktoré sa majú na oddeleniach nemocníc používať prednostne. Tento fakt priznalo aj ministerstvo zdravotníctva. „Aktuálne je táto koncepcia v prípravnej fáze,“ uzatvára komunikačný odbor.