Pri rozhodovaní o prístupe k novým liekom by to malo ideálne fungovať tak, že si štát urobí nejaký plán, ktorý vychádza zo zdravotníckych dát. Štát to však nerobí a zlyháva už v prvom reťazci, pretože nemá dostatočne dobré dáta. V podcaste Zdravotníckeho denníka Perspektívy zdravia to povedal podpredseda parlamentného výboru pre zdravotníctvo za stranu Progresívne Slovensko (PS) Oskar Dvořák. Výkonná riaditeľka Asociácie inovatívneho farmaceutického priemyslu (AIFP) Iveta Pálešová v podcaste konkretizovala, že pri liekoch treba počítať aj s určitým časovým odstupom. Nejaký čas trvá kategorizácia, výroba či schvaľovanie. Kým sa niektoré lieky dostanú ku pacientovi, môžu byť už po záruke a skončia v spaľovni.

Štát sa musí rozhodovať, aké lieky vstúpia do slovenského úhradového systému. „Ideálne by to malo fungovať tak, že si urobíte nejaký plán. Ten vychádza z toho, ako kvalitné dáta máme v štáte. Tie často aj ukážu, v čom zdravotný systém zaostáva najviac, kde sú odvrátiteľné úmrtia či hospitalizácie a podobne. Podľa toho vieme aj povedať, že napríklad pribúdajú onkologické diagnózy a všade na svete bude prichádzať veľa neurodegeneratívnych ochorení, ktorým sa budeme musieť venovať. Potom máme rôzne preventabilné diagnózy, ktoré zachytia skríningy. Keď v týchto veciach zaostávame, vie si štát konkrétne diagnózy rozdeliť a pozrieť si celý ten reťazec,“ hovorí v podcaste Dvořák. Podľa jeho slov je však problém v tom, že štát takto nepostupuje a zlyháva už v prvom kroku, pretože nemá dostatočne dobré zdravotnícke dáta. Bez nich potom nevie dobre plánovať vstup liekov na trh.

Pálešová v podcaste hovorí, že štát musí dobre plánovať aj dodávky liekov a vyjednávať s výrobcami. „Vakcína proti chrípke sa začína vyrábať asi 18 mesiacov predtým, ako sa vôbec dodáva. Ak si niekto len tak zmyslí, že práve došli vakcíny a zajtra potrebuje dodať ďalšie balenia, je veľká pravdepodobnosť, že na výrobnej linke sa už vyrábajú vakcíny na ďalší rok. Proces zaraďovania lieku môže trvať od šiestich mesiacov po 18 mesiacov. Keď dovezieme liek a počítame s tým, že po šiestich mesiacoch bude schválený, ale on bude reálne schválený až o ďalší rok, môžeme tu mať liek, ktorý má exspiráciu 18 mesiacov. Ale kým ho dostaneme k pacientovi, celé balenia môžeme hodiť do spaľovne, pretože budú po dátume exspirácie. Dôležitá je preto komunikácia držiteľa s ministerstvom zdravotníctva a výrobcom,“ hovorí šéfka AIFP s tým, že aj nedávno skončili celé balenia liekov v spaľovni.

Poslanec za PS pripomína, že farmaceutický trh je stále komplikovanejší a sofistikovanejší. Výrobcovia si podľa neho musia povedať, na čo sústredia svoje kapacity. Ako tvrdí, v našich podmienkach sa nerieši už len to, či chce výrobca liekov prísť na náš trh, ale aj to, aby sme vôbec mali zásobu a dostupnosť niektorých liekov. „Úplne bežne sa stretávame s tým, že nám vypadávajú vakcíny. Nemali sme dostatok chrípkových vakcín, vypadávajú nám vakcíny na hepatitídu. Je veľmi málo vecí, ktoré môžeme ako malá krajina ovplyvniť, preto musíme byť súčasťou nejakého väčšieho zoskupenia. Európska únia je na toto perfektný priestor a začína riešiť aj legislatívu ohľadom kritických liečiv. Ideme si zadefinovať, ktoré liečivá sú kritické, ako by mali byť dostupné a ako by mali byť spravodlivo rozdeľované,“ vysvetľuje podpredseda zdravotníckeho parlamentného výboru.

Výkonná riaditeľka AIFP opäť pripomenula, že pri liekoch nejde len o proces posudzovania a schvaľovania, ale o ten konkrétny termín. „V momente, ako je liek zaradený a schválený, musíme ho vedieť poskytnúť pacientovi. To znamená, že ho musíme mať dovezený a to treba plánovať. Niekomu treba povedať, aby to vyrobil na ten termín rok a pol až dva roky dopredu, pretože vieme, že tam prebiehajú nejaké hodnotenia. Sme tiež malý trh s nízkym počtom pacientov. Aj vonkajšie obaly na krabičke alebo letáky musia byť v niekoľkých jazykových mutáciách, pretože žiadna výrobná linka nebude vyrábať 50 kusov. Ona to vyrobí pre nejaké tri až štyri kumulatívne trhy a tie sa musia nejakým spôsobom zjednotiť,“ vysvetľuje podrobnosti Pálešová. Dodáva, že príchod a plánovanie liekov na trh je tak komplexná záležitosť.

Mohlo by vás zaujímať