Sú propagované ako spôsob, ktorý umožní vziať svoje zdravie do vlastných rúk a získať zásadné informácie. Avšak často ide o zbytočné vyšetrenia, ktorých vykonanie je u väčšiny ľudí viac než sporné. Nehovoriac o úplne nezmyselných testoch, ktoré sľubujú nemožné. Tím vedený výskumníkmi z University of Sydney sa zameral na to, akým spôsob sú na sociálnych sieťach prezentované niektoré zdravotné vyšetrenia, a priniesol znepokojujúce výsledky. Prevažná väčšina príspevkov bola prinajmenšom zavádzajúcich a dve tretiny z nich potom odkazovalo na služby, na ktorých propagáciu mali influenceri a influencerky osobný finančný záujem.

Vyšetrenie hladiny testosterónu alebo test ovariálnej rezervy skutočne existujú a majú v medicíne svoje miesto. Na druhej strane nič ako „celotelová magnetická rezonancia“ detekujúca 50 druhov nádorových ochorení nie je súčasťou žiadnych odporúčaných postupov, aj keď americká televízna osobnosť a modelka Kim Kardashian tvrdí, že sa jedná o „život zachraňujúci“ procedúru. „To, čo Kim Kardashian zabudla povedať, že neexistuje jediný dôkaz, že by toto drahé skenovanie mohlo mať nejaký prínos pre zdravých ľudí. Tiež sa nezmienila o tom, že môže spôsobiť škody, vrátane zbytočných diagnóz a nevhodných liečebných postupov,“ zhrnul v článku pre magazín The Conversation autorský tím z austrálskych University of Sydney a Bond University riziká toho, akým spôsobom sú na sociálnych sieťach prezentované niektoré vyšetrenia.

Osobná finančná motivácia

Ich štúdia publikovaná v žurnáli JAMA Network Open analyzovala takmer jeden tisíc príspevkov o piatich častých vyšetreniach na sieťach Instagram a TikTok od influencerov a influencerek s viac ako tisícom sledujúcich, ktorí súhrnne majú viac ako 194 miliónov sledujúcich. Podľa tejto práce osem z desiatich príspevkov bolo vedených „propagačným“ tónom, zatiaľ čo iba 6 percent príspevkov obsahovalo explicitné informácie o relevantných vedeckých dôkazoch. Pri 34 percentách príspevkov potom ako „dôkaz“ postačila osobná skúsenosť. „Prevažná väčšina príspevkov bola drvivo zavádzajúcich,“ uviedla Brooke Nickelová, ktorá pôsobí na Faculty of Medicine and Health School of Public Health a viedla výskumný tím.

Viac ako dve tretiny príspevkov potom boli spojené s osobnou finančnou motiváciou, kedy influenceri a influencerky mali napríklad mali uzavretú nejakú formu spolupráce, ich príspevky boli sponzorované poskytovateľmi testov alebo tieto testy priamo predávali. „Tieto vyšetrenia sú propagované pod zásterkou včasného skríningu ako spôsob, ako prevziať kontrolu nad svojim vlastným zdravím. Problém je v tom, že pre väčšinu ľudí sú zbytočné a v niektorých prípadoch sú vedecké dôkazy o ich prínose sporné,“ dodala Nickelová s tým, že 85 percent príspevkov na sociálnych sieťach nespomínalo žiadne nevýhody či riziká vyšetrenia. „Tieto testy môžu potenciálne viesť k tomu, že zdraví ľudia budú dostávať zbytočné diagnózy, čo by mohlo viesť k zbytočným lekárskym zásahom alebo mať negatívny dopad na ich duševné zdravie,“ dodala.

Počúvať odporúčania influencerov je zradné

Podľa autorského tímu je „prediagnostikovanie“ reálny problém, ktorý škodí ako konkrétnym ľuďom, tak zdravotníckemu systému. Jednou z hlavných príčin je práve to, že sú diagnostikovaní, teda za chorých označení, aj úplne zdraví ľudia, ktorí prejdú zbytočnými vyšetreniami. Štúdia zahrnula celkom päť bežne propagovaných vyšetrení a testov, medzi ktorými boli skutočné vyšetrenia, ktoré v indikovaných prípadoch majú svoj význam, ako aj úplne vymyslené vyšetrenia, ktorých medicínsky zmysel je prinajmenšom sporný. K nim patrí aj tzv. celotelová magnetická rezonancia, ktorá má údajne odhaliť až 500 rôznych ochorení, vrátane radu onkologických diagnóz. „Neexistuje žiadny preukázaný prínos tohto vyšetrenia u zdravých osôb, naopak prináša riziko zbytočnej liečby v dôsledku „falošného poplachu“,“ ​​konštatoval autorský tím. Obdobne problematický je aj „multi-test“ pre 50 rôznych onkologických ochorení sľubujúci, že odhalí nádor ešte skôr, než sa objavia nejaké príznaky.

K ďalším sledovaným vyšetreniam patril aj tzv. test ovariálnej rezervy, ktorý v prípade zdravotnej indikácie má svoj zmysel, ale vykonaný bez ďalších vyšetrení, a hlavne podrobnejšia interpretácia výsledkov, môže viesť k veľkým obavám žien ohľadom svojej plodnosti a následne k rôznym zásahom, ktoré majú liečiť údajnú neplodnosť. „Toto vyšetrenie je často mylne propagované ako test plodnosti u zdravých žien. Hoci môže mať prínos v rámci diagnostiky porúch plodnosti, tento test sám o sebe nedokáže predpovedať pravdepodobnosť otehotnenia alebo nástup menopauzy,“ tvrdí tím.

Podobne vyšetrenie hladiny testosterónu u zdravých mužov neprináša žiadny prínos, okrem iného aj preto, že jej výsledkom môže byť odporúčanie na dopĺňanie tohto hormónu: „Je tu nebezpečenstvo predávkovania, pretože doteraz nebola stanovená bezpečná dávka pre dlhodobé užívanie aj vzhľadom k možným rizikám pre kardiovaskulárny systém a riziku predčasného úmrtia.“

Mohlo by vás zaujímať

Zavádzajúci je aj test črevného mikrobiómu sľubujúci zdravotné benefity napríklad v podobe diagnostiky celého radu zdravotných ťažkostí bez toho, aby pre tento spôsob existovali zodpovedajúce vedecké dôkazy. „Naše zistenia potvrdzujú, že sociálne siete sú otvorenou stokou plnou dezinformáciou o zdraví,“ uviedol jeden zo spoluautorov štúdie Ray Moynihan, ktorý pôsobí na Bond University, pre portál euronews.

Autorka je externou spolupracovníčkou redakcie. Je zamestnaná na Ministerstve zdravotníctva ČR v odbore ochrany verejného zdravia.