Ministerstvo zdravotníctva pod vedením Kamila Šaška (Hlas-SD) opäť chystá zmeny v podmienkach kategorizácie nemocníc. Podľa vybavenia, personálu, typu a kvality zákrokov sa môže nemocnica zaradiť do prvej až piatej kategórie. Úpravy podmienok majú takto prebiehať každý rok na základe podnetov z praxe. Upraviť by sa mal zoznam medicínskych programov či služieb, indikátory kvality, ale aj personálne zabezpečenie a vybavenie nemocníc. Podmienky by sa mali meniť pomocou príloh vo vyhláške o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti. Ich navrhovaná podoba sa však nepozdáva zdravotníckym organizáciám, ktoré žiadajú viaceré úpravy.
Podmienky, na základe ktorých sa nemocnice na Slovensku zaraďujú do určených kategórií, sa budú meniť. Vyplýva to z návrhu novely vyhlášky o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti z dielne rezortu zdravotníctva, ktorý prešiel pripomienkovým konaním. Ministerstvo by malo vyhlášku každý rok aktualizovať a vydať do konca novembra.
Cieľom návrhu je ustanoviť zoznam medicínskych programov pre konkrétnu úroveň nemocnice, zoznam medicínskych služieb so zaradením do medicínskych programov, indikátory kvality, podmienky poskytovania ústavnej zdravotnej starostlivosti v nemocnici, ako aj špeciálne personálne zabezpečenie a špeciálne materiálno-technické vybavenie.
„Cieľom návrhu je takisto najmä úprava vyhlášky po medicínskej stránke po skúsenostiach s kódovaním, pričom sa takisto zamerať na opravy nedostatkov prvého nastavenia vyhlášky,“ vysvetľuje ministerstvo zdravotníctva v návrhu novely vyhlášky.
Prišli návrhy na zmenu
Súčasná podoba vyhlášky o kategorizácii ústavnej starostlivosti platí od začiatku vlaňajška. Legislatíva však predpokladá, že sa bude novelizovať v prípade doručených návrhov. Dané ustanovenie umožňuje vybraným subjektom zaslať návrhy na zmeny kategorizácie. Túto právomoc využilo v tomto a tiež v minulom roku niekoľko subjektov, pričom návrhy následne posudzovala kategorizačná komisia pre ústavnú starostlivosť.
Komisia je odborným orgánom ministra, pripravuje odborné stanovisko a spôsob zapracovania zmien do kategorizácie ústavnej starostlivosti. „Podľa zákona komisia odborne posúdila druhú kategorizáciu ústavnej starostlivosti. V nadväznosti na zasadnutia komisie a odborné stanovisko ministerstvo predkladá do legislatívneho procesu návrh všeobecne záväzného právneho predpisu,“ uvádza v návrhu Šaškov rezort.
Mohlo by vás zaujímať
Vyhláškou by sa mal teda zdokonaliť zoznam medicínskych programov a služieb, indikátory kvality, podmienky poskytovania starostlivosti v nemocnici, ale aj personálne zabezpečenie a materiálno-technické vybavenie nemocnice v danej kategórii.
Povinná plocha pre vrtuľníky
Pripomienkovanie novely vyhlášky skončilo tesne začiatkom apríla tohto roka. Celkovo sa v ňom objavilo 217 návrhov na úpravu. Počet zásadných pripomienok sa dostal na úroveň 35. Drvivú väčšinu z nich ministerstvu adresovala Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) Slovenskej republiky, ktorá zastrešuje aj viaceré zdravotnícke organizácie a poskytovateľov.
Zdravotnícke organizácie tiež v rámci špeciálnych technických požiadaviek v programe urgentnej medicíny navrhujú zrušiť podmienku, aby mala nemocnica plochu na pristávanie vrtuľníkov záchrannej zdravotnej služby. „Niektoré nemocnice, aj keď majú dostatočný priestor v areáli nemocnice, nespĺňajú kritérium možného pristávania vrtuľníka záchrannej služby z dôvodu hlučnosti vzhľadom k tomu, že nemocnica sa nachádza v blízkosti obytných častí mesta. Táto podmienka v rámci pristávania záchrannej služby bola aj doposiaľ nemocnicami splnená akurát, že vrtuľník pristával v rámci mesta na ploche, ktorá tomuto účelu vyhovovala a tým nebol porušený zákon. Touto zmenou by niektoré nemocnice boli znevýhodnené a bol by to diskriminačný krok zo strany kategorizačnej komisie,“ tvrdí AZZZ v zásadnej pripomienke.
Nemocnice môžu mať problémy aj s inými podmienkami. V psychiatrickom programe je napríklad povinná takzvaná seklúzna miestnosť s príslušným vybavením. Ide o miestnosť, ktorá je určená pre pacienta s duševnou poruchou so závažnými poruchami správania, ktorý ohrozuje seba alebo svoje okolie. Miestnosť je uzamknuteľná personálom a materiálno-technicky bezpečná pre pacienta. AZZZ však navrhuje, požiadavku na miestnosť odstrániť z programu alebo pridať časovú lehotu na splnenie požiadaviek až od roku 2030. „Uvedenú požiadavku aktuálne neplní žiadne pracovisko poskytujúce psychiatrický program na Slovensku. Jej splnenie vyžaduje pre psychiatrické zdravotnícke zariadenia významné finančné investície často spojené s rozsiahlou rekonštrukciu budov týchto zariadení,“ tvrdí AZZZ.
Medicínske pripomienky
Zdravotnícke organizácie mali aj viacero medicínskych pripomienok. V rámci programu brušnej chirurgie navrhujú resekciu a komplexné výkony na žalúdku zaradiť do druhej úrovne. „Ide o výkon ktorý musí zvládnuť službukonajúci lekár, ide o neodkladné výkony. Ak nebudú lekári cvičení v resekcii žalúdka, nezvládnu ju ani ako neodkladný výkon,“ vysvetľuje AZZZ.
Problém pri vyhláške vidia aj v tom, že v nej nie je riadne zadefinovaná doliečovacia starostlivosť. „V mnohých prípadoch táto starostlivosť prelína so sociálnou sférou, ktorá je vzhľadom na starnúcu populáciu kapacitne nedostatočná. Navrhujeme upresniť definíciu, ktorá by v budúcnosti prepojila zdravotno-sociálnu starostlivosť. Navrhujeme uviesť, že za doliečovaciu starostlivosť sa považuje oddelenie dlhodobo chorých, geriatrická starostlivosť a ostatná neakútna starostlivosť v akejkoľvek forme hospicovej starostlivosti a ošetrovateľskej starostlivosti,“ uvádzajú v zásadnej pripomienke zdravotnícke organizácie.
AZZZ tiež napríklad navrhuje do zoznamu výkonov zaradiť výkon pre neinvazívnu muskuloskeletálnu a ortopedickú starostlivosť o detského pacienta. Výkon navrhujú organizácie zaradiť do ortopedického programu pre deti do medicínskej skupiny prvej úrovne ako nepovinnú. Podľa nich výkon navrhujú, pretože v súčasnosti neexistuje takýto neinvazívny výkon pre detského pacienta v programe.
Nemocnice nechcú prevziať pacientov
Zdravotnícke organizácie upozornili v pripomienkach aj na to, že zdravotnícke zariadenia nižšej kategórie sú každý deň konfrontované s neochotou prevzatia pacienta na pracoviskách vyššej kategórie. Nemocnice nižšej kategórie totiž musia presúvať pacienta, ak na starostlivosť, ktorú potrebuje, nespĺňajú požiadavky. AZZZ navrhuje, aby sa dodržiavalo toto odborné usmernenie.
„Vyhláška, ktorá určuje práva a povinnosti prijímať pacientov do nemocníc, z nižších do vyšších a opačne, existuje, ale nedodržuje sa a nemá vynucovaniu právomoc. Navrhujeme aby sa striktne dodržiavalo toto odborné usmernenie. Podľa potreby navrhujeme do vyhlášky doplniť aj sankčné mechanizmy a zodpovednosti jednotlivých regulačných a kontrolných orgánov,“ uvádzajú organizácie v zásadnej pripomienke.
Šaškov rezort navrhuje, aby vyhláška platila od júla tohto roka. Dôvodom je podľa ministerstva najmä čas, ktorý rezort potrebuje na úpravu príloh vyhlášky po medicínskej stránke po skúsenostiach s kódovaním. Okrem toho potrebuje čas na opravy nedostatkov prvého nastavenia vyhlášky.