Zabúdanie, pocit zlepšenia zdravotného stavu, obavy z nežiaducich účinkov liekov, užívanie viacerých liekov niekoľkokrát denne, ale aj zaťažujúce finančné náklady na liečbu sú hlavné dôvody nízkej adherencie, teda nedodržiavania liečebného režimu zo strany pacientov. Tento problém vedie k zhoršeniu zdravotného stavu, zvýšeniu miery hospitalizácií, vyšším nákladom na zdravotnú starostlivosť a v konečnom dôsledku aj k zbytočným úmrtiam. Štúdie ukazujú, že dobrá adherencia môže znížiť riziko úmrtnosti až o 21 percent. Problém sa týka všetkých pacientov, významne sa však ukazuje u pacientov so srdcovocievnymi ochoreniami. Na Slovensku na ne ročne zomrie asi 25-tisíc ľudí, čo je viac ako úmrtia na úrazy a rakovinu spolu, informovali odborníci na tlačovej konferencii.
„Mnohí ľudia nedodržiavajú liečebný režim, prípadne keď sa cítia lepšie, predčasne vysadzujú predpísanú liečbu. Dnes vieme, že adherentných je len 40 percent pacientov, čo je žalostne málo, keď si zoberieme, že Slovensko míňa na zdravotnú starostlivosť viac ako 8 miliárd eur ročne. Keď pacient nedodržiava liečbu, využívajú sa neefektívne,“ povedal štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva SR Michal Štofko. Apeluje na zodpovednosť pacientov za vlastné zdravie, ktorá je podľa neho kľúčová. Zákon stanovuje, že ak pacient nedodržiava liečebný režim, zdravotná poisťovňa od neho môže žiadať náhradu výdavkov na liečbu, no podľa Štofka je to využívané málo. Dodal, že hlavným nástrojom má byť edukácia pacienta, preto s ministerstvo školstva rieši aj možnosť zavedenia predmetu zdravoveda do osnov, aby sa deti vzdelávali o vlastnom zdraví.
Štvrtok 27. marca je historicky prvýkrát vyhlásený za Svetový deň adherencie. K celosvetovej iniciatíve odborných lekárskych spoločností a pacientskych združení sa pridáva aj Slovensko. „Adherencia k liečbe nie je len medicínsky problém, ale aj spoločenská výzva. Máme účinné lieky, máme odborníkov, ale ak pacient nedodržiava liečbu, prichádzame o veľkú časť ich prínosu. Ministerstvo zdravotníctva si uvedomuje, že bez systematického prístupu k podpore adherencie nemôžeme efektívne zlepšiť zdravotný stav obyvateľstva,“ hovorí štátny tajomník o snahách o zlepšenie zdravotnej gramotnosti pacientov a ich prístupu k vlastnému zdraviu.
Pacienti prerušujú liečbu, lebo sa cítia dobre
Adherencia je dodržiavanie liečebného režimu, vrátane správneho užívania liekov, odporúčaní lekára, režimových opatrení, ako sú strava, pohyb a pravidelné kontroly u lekára. Zaisťuje účinnosť liečby, vedie k lepšej kontrole chronických ochorení, menšiemu výskytu príznakov a nižšiemu riziku komplikácií. Podľa prieskumu realizovaného v 130 slovenských ambulanciách všeobecných lekárov, do ktorého bolo zapojených 727 pacientov, len 40 percent pacientov dodržiava všetky režimové opatrenia odporúčané lekárom a 61 percent užíva lieky podľa predpisu. Vedie to k tomu, že množstvo liekov, ktoré pacienti neužívajú, expiruje, a je nutné ich zlikvidovať.
„Pacienti si neraz vyberajú lieky, ktoré sa im páčia podľa farby alebo veľkosti a až pri komplikáciách zisťujeme, že pacient neužíva lieky tak, ako sme mu povedali,“ podotkla na tlačovej konferencii hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre všeobecné lekárstvo Etela Janeková.
„Denne vidím pacientov, ktorí prerušia liečbu, pretože sa po čase cítia lepšie. A potom sa vrátia s komplikáciami, ktorým sa dalo predísť. Našou úlohou nie je len predpisovať lieky, ale aj vysvetľovať, prečo je dôležité ich pravidelne užívať. Aj malá zmena v prístupe k liečbe môže mať veľký vplyv na zdravie pacienta,” vysvetľuje Janeková. Návšteva ambulancie je podľa nej pre pacienta často stresujúca, takže nedokáže vnímať všetky odporúčania lekára. Práve preto je dôležité, aby boli dobre vysvetlené. Dobrá adherencia podľa praktickej lekárky vedie k nižšiemu výskytu príznakov a znižuje aj riziko komplikácií, takže pomáha pacientom viesť kvalitnejší život. Napríklad u kardiovaskulárnych chorôb má dobrá adherencia život zachraňujúci potenciál, keďže znižuje úmrtnosť až o 21 percent.
Mohlo by vás zaujímať
Neliečený vysoký tlak spôsobuje najviac predčasných úmrtí
Srdcovocievne ochorenia sú často dôsledkom nezdravého životného štýlu, ako je nevhodná strava, fajčenie, akákoľvek konzumácia alkoholu, či nedostatok pohybu, chronický a toxický stres, neliečené traumy ale aj pridružené ochorenia, sociálne, environmentálne a genetické faktorov. Mnohí pacienti prejavujú nezáujem o svoje zdravie. Podľa prieskumu v ambulanciách všeobecných lekárov na Slovensku, každý piaty pacient, ktorý prišiel na kontrolu k svojmu lekárovi a doteraz sa neliečil na vysoký tlak, nevedel, že ho má zvýšený. Vysoký krvný tlak je celosvetovo hlavnou príčinou predčasným a odvrátiteľných úmrtí. „Dodržiavanie liečby je kľúčovým faktorom v prevencii a liečbe chronických ochorení, a to tak prenosných, ako aj neprenosných. WHO už roky upozorňuje, že nedostatočná adherencia je jednou z príčin predčasných úmrtí na ochorenia, ktoré by boli inak liečiteľné. Na Slovensku je 40 percent úmrtí práve na liečiteľné ochorenia,“ hovorí zástupca Slovenska v rade Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Jozef Šuvada. Organizácia podľa neho vykonáva činnosti, aby identifikovala na úrovni rôznych krajín najlepšie prístupy k adherencii, rôzne metódy a techniky. Tiež vydáva odporučenia pre efektívnu komunikáciu zdravotníkov s pacientami a pracuje v oblasti telemedicíny a mobilných aplikácií, aby sa k pacientom dostávali zrozumiteľnejšie vysvetlenia. „Lekári často majú množstvo povinností a nemajú čas na vysvetľovanie. Mali by pomáhať napríklad verejní zdravotníci, ale aj edukovaní laici,“ zdôrazňuje Šuvada úlohu pacientskych organizácií.
„Neliečený vysoký krvný tlak môže viesť k vážnym komplikáciám, ako sú infarkt, cievna mozgová príhoda, poškodenie obličiek, či zraku. Liečba nie je len o číslach na tlakomeri, ale o ochrane srdca a ciev, aby sme predišli fatálnym následkom. Kardiovaskulárne ochorenia sú dlhodobo najčastejšou príčinou úmrtí ročne na ne zomiera viac ako 25-tisíc Slovákov,” priblížila prezidentka Slovenskej hypertenziologickej spoločnosti Monika Kulinová. Dobre liečení pacienti pritom podľa nej môžu dosiahnuť kvalitu života porovnateľnú so zdravými osobami bez vysokého krvného tlaku. Na Slovensku sú na liečbu hypertenzie dostupné moderné lieky, nie všetci ľudia však využívajú ich plný potenciál. „Je dôležitá komunikácia lekára a pacienta, aby pochopil svoje ochorenie a potrebu dodržiavať liečebný režim. Pomáha aj telemedicína či rôzne aplikácie, ktoré pripomínajú pacientovi, že má užívať lieky,“ povedala Kulinová.
Potrebná je dlhodobá edukácia
Chronické žilové ochorenie je v klinickej praxi najčastejšie ochorenie žíl dolných končatín. Je dlhodobé, zápalové a progredujúce a vyžaduje si pravidelnú a dlhodobú liečbu, vrátane kompresívnej terapie, užívania venofarmák, zmien životného štýlu a pravidelného cvičenia. „Jednou z najväčších výziev je presvedčiť pacientov, že dodržiavanie liečby je dôležité aj vtedy, keď sa cítia dobre. Dôvodom nízkej adherencie je aj podceňovanie závažnosti ochorenia, nesprávny výber a následne nepohodlie pri nosení kompresných pančúch, ale aj náklady na liečbu,“ povedala prezidentka Slovenskej angiologickej spoločnosti Denisa Čelovská.
Možnosti ako zvýšiť adherenciu sú podľa nej jednoznačne dlhodobá edukácia, vysvetľovanie a motivácia, pravidelné kontroly a zapájanie pacienta do rozhodovania o liečbe. Tiež praktické rady a výber správnych pomôcok. „Neadherencia môže prispievať k vzniku varixov, žilového vredu predkolenia i zvyšovať riziko komplikácií ako sú žilová trombóza, ale aj pľúcna embólia,“ hovorí angiologička.
Onkologická liečba, vrátane chemoterapie, imunoterapie, cielených liekov a rádioterapie, si vyžaduje striktne dodržiavaný liečebný režim na dosiahnutie maximálnej účinnosti. Nízka adherencia k liečbe môže viesť k neúspechu terapie, relapsu ochorenia a horšej prognóze pacienta. „Adherencia k liečbe onkologických pacientov je kľúčová, no nie je vždy jednoduchá. Vedľajšie účinky liečby, psychická záťaž, komplexnosť liečebného režimu a potreba komunikácie s viacerými špecialistami ovplyvňujú pacientovu ochotu dodržiavať liečbu,“ tvrdí predseda združenia Lymfoma a Leukémia Slovensko Ladislav Lekár. Doplnil, že pre onkologických pacientov je veľmi dôležitá podpora rodiny, odborníkov aj pacientskej organizácie. „Pri zvládaní stresu a úzkostí z náročnej liečby nie je hanbou vyhľadať aj psychologickú či psychiatrickú pomoc,” dodal zástupca pacientov s rakovinou krvi.