Projekt nového elektronického zdravotníctva má presne stanovené míľniky a časový harmonogram nasadzovania jednotlivých služieb a produktov. Pre Zdravotnícky denník to povedala hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Alena Krčová. Míľniky ani to, ako vyzerá harmonogram ich plnenia, však nešpecifikovala.
Projekt RISEZ (Rozšírenie portfólia služieb a inovácia služieb elektronického zdravotníctva) je podľa hovorkyne kľúčovým projektom, na ktorom NCZI pracuje. „Rozširuje komunikačné a dátové štandardy, ako aj údajovú základňu eZdravia v konkrétnych moduloch a v zásade vylepšuje existujúce elektronické služby v rezorte zdravotníctva,“ hovorí Krčová. Pripravované inovácie služieb v elektronickom zdravotníctve v podcaste Zdravotníckeho denníka Perspektívy zdravia avizovala riaditeľka sekcie správy zdravotníckych dát NCZI Martina Nagyová.
Hovorkyňa Alena Krčová povedala, že RISEZ realizujú s dodávateľom Datalan, ktorý poskytuje služby a nástroje pre bezpečnejšiu a lepšiu zdravotnú starostlivosť a efektívnejšie využitie ľudských zdrojov. „Čo je obzvlášť dôležité – zníži administratívnu záťaž zdravotníckych pracovníkov,“ zdôraznila Krčová. Práve po tom lekári a zdravotníci dlhodobo volajú.
Avšak, ako vyplynulo v podcastu Perspektívy zdravia, žiadna konkrétna dátová stratégia v NCZI neexistuje. „NCZI sa v oblasti dátovej politiky riadi legislatívou, ako aj viacerými dokumentmi a princípmi, ktoré zabezpečujú správu a ochranu zdravotníckych údajov,“ uviedla Alena Krčová.
V digitalizácii zdravotníctva Slovensku aj ďalším krajinám významne pomáha Európska únia (EÚ). „Krajiny EÚ spoločne pracujú na digitalizácii zdravotníctva a zdieľajú skúsenosti, čo pripravuje pôdu pre zmeny v rámci EHDS – Európskeho priestoru pre zdravotné údaje. Ten zásadne mení politiku EÚ v oblasti elektronického zdravotníctva,“ povedala. NCZI podľa Krčovej s finančnou podporou EÚ už aktívne pracuje na projektoch, ktoré túto implementáciu podporujú.