Na Slovensku chýba aktualizovaná a všeobecná dátová stratégia, ktorá by definovala, čo a prečo potrebujeme zbierať a kto by mal mať k tomu prístup. V podcaste Zdravotníckeho denníka Perspektívy zdravia to povedal analytik a šéf spoločnosti Msquare Martin Smatana. Podľa riaditeľky sekcie správy zdravotníckych dát z Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Martiny Nagyovej tiež potrebujeme pohľad odborníkov na to, ktoré štruktúry dát je potrebné zapisovať, aby mohli byť spracované a použiteľné pre medicínske a analytické účely.
Podľa Smatanu je problém pri dátach v tom, že na Slovensku chýba aktualizovaná alebo všeobecná dátová stratégia. „Historicky najucelenejší materiál vznikol v roku 2002. Potom sme dlho nič nemali až do roku 2013, keď sa schválil materiál, ktorý definoval aj požiadavky na niektoré dáta. Ten sa potom prestal vnímať a dal sa do šuplíka. V roku 2016 sa prišlo s ideou projektového manažmentu celého ministerstva. S plánom obnovy prišla aktualizácia všetkých strategických míľnikov, tak sme sa dostali k tomu, že treba reformovať niektoré oblasti. Následne sa to preklopilo v roku 2022 do aktualizácie strategického rámca, ale stále to nie je vnímané ako nejaký materiál, podľa ktorého by ministerstvo alebo inštitúcie postupovali,“ hovorí v podcaste Smatana.
Podľa jeho slov v stratégii stále chýba dátová časť, ktorá by definovala, čo a prečo potrebujeme zbierať a kto by k tomu mal mať prístup. „Bez týchto informácií je to ťažké nastaviť pre NCZI. Takže nám chýba celková vízia dát. Keď vznikalo NCZI, definoval sa jasný dataset vecí, čo sa má zbierať na základe nejakých predpokladov, aby sa vedela robiť politika a rozhodovanie. Potrebujeme to spraviť úplne od základu. Jasne nastaviť očakávania, termíny a aby sa to nerobilo čiastkovo. Musí to byť systémovo a s jasným implementačným plánom,“ vysvetľuje analytik.
Nagyová pripomenula, že v NCZI sa pripravuje reforma a inovácie služieb v elektronickom zdravotníctve. „Chceme rozšíriť štruktúry údajov v rámci projektu. Preto potrebujeme aj pohľad odborníkov, že ktoré štruktúry dát je potrebné zapisovať, aby sme ich vedeli nadefinovať. To sú dáta, ktoré sa potom budú spracovávať a budú použiteľné pre medicínske a analytické účely,“ uvádza riaditeľka sekcie správy zdravotníckych dát z NCZI. Do určitej miery v tomto smere môže pomôcť Európska komisia v rámci reformy digitalizácie zdravotníctva. Nastaví sa tým rámec, ale každá krajina si zadefinuje, čo potrebuje zbierať.