Minulý týždeň sa v Bruseli uskutočnila významná konferencia na vysokej úrovni, organizovaná poľským predsedníctvom Rady Európskej únie, ktorá sa zamerala na pripravovaný Akt o kritických liečivých prípravkoch. Cieľom bolo poskytnúť platformu na výmenu názorov na hlavné príčiny ohrozenia zdravotnej bezpečnosti, najmä nedostatok kritických liečiv, a prerokovať potrebu finančných nástrojov na riešenie strategickej výroby kritických liečiv a zložiek v Európskej únii. O priebehu akcie informovalo predsedníctvo v tlačovej správe a na sociálnych sieťach ju popísali aj niektorí jej účastníci.

Európsky komisár pre zdravie a blaho zvierat Olivér Várhelyi vo svojom úvodnom prejave zdôraznil nevyhnutnosť tohto legislatívneho kroku a oznámil, že Akt o kritických liečivách bude predstavený v prvých mesiacoch nového mandátu Európskej komisie, čím potvrdil jeho prioritu na európskej agende. Na sociálnej sieti LinkedIn to uviedla účastníčka konferencie a členka Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru Malgorzata Boguszová.

Navrhovaný Akt o kritických liečivách je koncipovaný ako komplexný mechanizmus EÚ vo forme nariadenia, ktorý má aktívne podporovať výrobu účinných látok (tzv. API) a hotových liečivých prípravkov na území členských krajín Európskej únie. Tento mechanizmus by poskytoval finančné prostriedky na výskum a vývoj, rozvoj infraštruktúry a prevádzkové náklady. Jeho presné kontúry zatiaľ nie sú známe. Európska komisia ho však má predstaviť v prvom štvrťroku tohto roku, podľa všetkého teda budúci mesiac.

Podporu tejto iniciatíve na bruselskej konferencii vyjadrila aj námestníčka poľskej ministerky zdravotníctva Katarzyna Kacperczyková. „Bezpečná Európa začína bezpečnými liekmi. Zabezpečenie dostupnosti dôležitých liekov je jednou z hlavných priorít poľského predsedníctva. Táto úloha si vyžaduje spoločnú akciu – Európa musí zaistiť skutočnú bezpečnosť pre pacientov,“ uviedla.

Výživný program, živé diskusie

Konferencia obsahovala dva bloky, pričom v prvom, zameranom na príčiny ohrozenia zdravotnej bezpečnosti v dôsledku nedostatku dôležitých liečiv a možností financovania, zasadli okrem Kacperczykovej aj belgický minister zdravotníctva a sociálnych vecí Frank Vandenbroucke, jeho cyperský kolega Michael Damianos, námestník českého ministra zdravotníctva Jakub Dvořáček. Diskusie sa zúčastnila aj riaditeľka Európskej rady chemického priemyslu Maggie Saykaliová, ktorá pochválila „veľmi konštruktívnu a živú debatu a zasvätené príspevky všetkých účastníkov“.

Druhý blok bol zameraný na bezpečnosť liečiv v kontexte vojenskej bezpečnosti, pričom sa hovorilo o potrebách zabezpečenia kritických liečiv v členských štátoch, ktoré sú potenciálne vystavené vojenskému konfliktu. Zúčastnili sa ho okrem iného zastupujúci generálny riaditeľ HERA Laurent Muschel, predseda Výboru pre verejné zdravie (SANT) Adam Jarubas či estónska ministerka zdravotníctva Riina Sikkutová.

Mohlo by vás zaujímať

Budovanie odolnejšej zdravotnej infraštruktúry

Poľské predsedníctvo Rady EÚ, ktoré sa začalo 1. januára 2025, sa zameriava na posilnenie niekoľkých rozmerov európskej bezpečnosti vrátane zdravotnej bezpečnosti. Táto konferencia bola dôležitým krokom k dosiahnutiu konsenzu medzi členskými štátmi ohľadom kľúčových opatrení na zabezpečenie dostupnosti kritických liečiv a posilnenie odolnosti európskych zdravotníckych systémov.

Očakáva sa, že navrhovaný Akt o kritických liečivách bude čoskoro zverejnený Európskou komisiou, čo by malo urýchliť jeho prerokúvanie a následné prijatie. Tým by sa Európska únia mala podľa očakávania priblížiť k vytvoreniu robustnejšieho a odolnejšieho systému zdravotnej starostlivosti, schopného efektívne reagovať na súčasné i budúce výzvy v oblasti verejného zdravia.