Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ ZaSS) vyjadruje plnú podporu podnetu Asociácie nemocníc Slovenska (ANS), ktorý spoločne s ďalšími zdravotníckymi organizáciami podala na Európsku komisiu. „Transakčná daň v zdravotníctve diskriminuje časť zariadení a jej dôsledky pocítia zamestnanci na svojich platoch,“ uvádza SOZ ZaSS v tlačovej správe.

Transakčná daň sa podľa odborárov nevzťahuje na rozpočtové a príspevkové organizácie, ale naopak zaťažuje nemocnice združené v ANS, nemocnice ako akciové spoločnosti štátu a všetkých neštátnych poskytovateľov ambulantnej zdravotnej starostlivosti, čím vytvára neférové podmienky v sektore. „Tento stav môže ohroziť dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre pacientov a zhoršiť už tak napätú finančnú situáciu v zdravotníctve,“ tvrdí zväz.

Podľa predsedu SOZ ZaSS Antona Szalaya uplatňovanie transakčnej dane v zdravotníctve priamo zasiahne zamestnancov zdravotníckych zariadení. „Opatrenie platí pre podnikateľské subjekty, no najviac ho pocítia domácnosti a pracujúci, pretože výrazne sťaží kolektívne vyjednávanie, najmä v oblasti odmeňovania, keďže zvyšuje náklady zdravotníckym zariadeniam, ktoré už teraz majú problém zabezpečiť zákonné platové nároky svojich zamestnancov,“ konštatuje.

SOZ ZaSS sa pripája k výzve na prehodnotenie tejto dane a jej dopadov na zamestnancov v zdravotníctve. „Je to diskriminácia. Prečo delíme nemocnice na tie, ktoré musia transakčnú daň platiť, a na tie, ktoré ju platiť nemusia?“ upozorňuje Szalay. SOZ ZaSS očakáva, že Európska komisia sa podnetom bude zaoberať bezodkladne a zabezpečí rovnoprávne podmienky pre všetkých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti na Slovensku.

Podnet ANS sa týka nerovnakého zaobchádzania so zdravotníckymi zariadeniami, keďže niektorí poskytovatelia zdravotnej starostlivosti sú od tejto dane oslobodení, no iní ju budú musieť platiť. Podľa ANS je neprípustné, aby nemocnice združené v ich asociácii, ale aj nemocnice, ktoré sú akciovými spoločnosťami štátu (tri štátne kardioústavy a Nemocnica Poprad), a všetci neštátni poskytovatelia ambulantnej zdravotnej starostlivosti a zdravotné poisťovne túto daň platiť museli. „Táto prax vytvára nerovnaké podmienky v sektore a môže ohroziť dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre pacientov,“ konštatuje asociácia.

Mohlo by vás zaujímať

Daň z finančných transakcií schválil parlament vlani na jeseň, zmeny už vtedy kritizovali zástupcovia nemocníc i ambulancií. Novú daň budú od apríla platiť podnikatelia a v zdravotníckom sektore postihne väčšinu poskytovateľov starostlivosti s výnimkou štátnych príspevkových organizácií.