Pri riešení života na dôchodku čaká Slovensko kultúrna zmena. Ľudia si budú na penziu sporiť alebo predajú svoju nehnuteľnosť, aby starobu strávili v domovoch so sociálnou službou. V podcaste Perspektívy zdravia, ktorý vydáva Zdravotnícky denník, to uviedol analytik Inštitútu ekonomických a sociálnych štúdií (INESS) Martin Vlachynský. Podľa generálneho riaditeľa zdravotnej poisťovne Union Michala Špaňára v Holandsku už rastú celé komplexy budov, v ktorých sú klasické byty, ale starší ľudia v nich majú k dispozícii sociálnu službu.
Keď sa hovorí o živote na dôchodku, podľa analytika z INESS čaká Slovensko kultúrna zmena. Prirovnal to k príprave na penziu v Spojených štátoch amerických. „On si šetrí alebo investuje na dôchodok s predstavou, že v istom momente, keď sa dostane do nejakého zdravotného stavu, tak sa možno aj s manželkou či manželom presunú do domova dôchodcov. Nie je to však klasický domov pre penzistov, ale skôr ide o asistované bývanie. Môže ísť o apartmány, kde stále fungujete ako normálny človek, ale máte k tomu nejakú sociálnu službu,“ vysvetľuje v podcaste Vlachynský.
Podľa jeho slov títo ľudia vedia, že na to použijú svoje úspory. „Po dosiahnutí istého veku predajú svoju nehnuteľnosť a peniaze využijú na takéto dožitie v komforte a v zdravotnej starostlivosti, čo sa napríklad u nás ešte nedeje. Generácia, ktorá je teraz v dôchodku, nedokáže pracovať s takouto predstavou, že napríklad dom by sa nededil, ale by sa predal. A peniaze by sa využili na to, aby človek v nejakom takomto štandarde dožil. Ale myslím, si že taká zmena príde už len z toho tlaku reality. Kultúrna zmena jednoducho – či už chceme alebo nechceme – príde,“ myslí si analytik z INESS.
S čoraz väčším počtom dôchodcov však bude potrebné v krajine budovať infraštruktúru, ktorá bude plniť podobné úlohy. „Bolo by dobré, keby sa už teraz na nejakým spôsobom pozeralo. Súkromný sektor už dnes vidí príležitosť a vznikajú súkromné domovy dôchodcov. Cena za takéto služby je pomerne vysoká, bavíme sa o sume na úrovni niekoľko tisíc mesačne. Priemerný dôchodok je nejakých 680 eur, takže zatiaľ je to len pre nejakú relatívne malú časť obyvateľov. Časom sa to bude meniť, no teraz je otázne, či v tom bude štát hľadať nejakú synergiu alebo nebude. Nemusí to všetko vybudovať štát,“ uvádza v podcaste Perspektívy zdravia Vlachynský.
Špaňár v podcaste hovorí, že poisťovacia skupina Achmea, ktorá vlastní aj poisťovňu Union, napríklad v Holandsku stavia projekty, ktoré sa zameriavajú na bývanie v dôchodkovom veku. Ide o bytové komplexy, ktorých súčasťou sú aj nepretržité sociálne služby. „Projekty počítajú s tým, že tam býva starší človek, často sám. Je tam nepretržitá služba, ale človek stále býva vo vlastnom. Nie je to klasická hospitalizácia, je tam snaha, aby pri dlhodobej starostlivosti mali ľudia domáce zázemie. Sú to veľmi pekné projekty a ide o dôstojné priestory,“ hovorí šéf Unionu. Ako však dodáva, Holandsko je v tomto smere vyspelé z hľadiska daňových úľav a investičných možností.