Niektoré špecializácie lekárov začnú čoraz viac prechádzať do plne komerčnej sféry, čiže budú fungovať bez zmluvy so zdravotnými poisťovňami. Môže na tomto vyrásť systém pripoistenia. V podcaste Perspektívy zdravia, ktorý vydáva Zdravotnícky denník, na to upozornili analytik Inštitútu ekonomických a sociálnych štúdií (INESS) Martin Vlachynský a generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Union Michal Špaňár.

Hlavným dôvodom odzmluvňovania lekárov špecialistov je predovšetkým nedostatočné financovanie, myslí si Naďa Trenčanská Bedušová, výkonná riaditeľka Zväzu ambulantných poskytovateľov (ZAP). Dlhodobé podfinancovanie sektora, prílišná administratívna záťaž a chýbajúce systémové zmeny, ale aj „prehistorické“ cenové ohodnotenie jednotlivých zdravotných výkonov sú podľa nej hlavnými príčinami toho, prečo mnohí ambulantní poskytovatelia nie sú naďalej schopní prevádzkovať, resp. udržať chod svojich ambulancií. „Jedinou možnosťou ako ambulanciu nezavrieť a ďalej ju prevádzkovať, je častokrát naozaj len ukončenie zmluvných vzťahov z poisťovňami,“ konštatuje Trenčanská Bedušová.

Cena bodu sa nemenila už desaťročia

Aj podľa Márie Lévyovej, prezidentky Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP), je jedným z hlavných dôvodov odzmluvňovania nedostatočné financovanie špecializovaných ambulancii. „Cena bodu sa nemenila už desaťročia a ambulancie sa stávajú pre lekárov nezaujímavé pri porovnaní s výškou príjmu lekárov v nemocniciach. V období rokov 2018 až 2022 si neštátni ambulantní lekári príjmovo polepšili a nárast ich hrubého príjmu bol v tomto období výrazne vyšší ako rast priemernej mzdy v hospodárstve v SR, a bol tiež vyšší ako rast miezd nemocničných lekárov,“ konštatuje Lévyová. Situácia sa podľa nej zmenila po nátlakových akciách a mzdy lekárov v nemocniciach sú v súčasnosti vyššie ako u ambulantných lekárov. Pripomína, že súkromní ambulantní lekári musia zabezpečiť chod ambulancii, nemôžu sa zdlžovať, mnohí z nich splácajú hypotéky a pôžičky, ktoré si vzali na prístrojové vybavenie.

„Práca v ambulanciách sa stáva pre lekárov so špecializáciou neatraktívnou, iba ak v rámci dohôd a čiastočných úväzkov s nemocnicami. Tí ambulantní lekári, ktorí v systéme ostávajú, vedia, že nezmenené či nižšie úhrady poisťovní môžu viesť k prehĺbeniu ekonomickej krízy a preto zvažujú odzmluvnenie ambulancii a prechod na priame platby, ktoré by im pokryli ekonomické náklady na chod ambulancii a umožnili by im aj vyššiu osobnú mzdu,“ domnieva sa prezidentka AOPP.

Súčasný stav je neudržateľný

ZAP síce nedisponuje štatistikami, koľko je čisto nezmluvných špecialistov a koľko ich spolupracuje s poisťovňami, ale potvrdzuje, že každoročne zaznamenáva nárast žiadostí o ukončenie zmluvných vzťahov s jednou či viacerými zdravotnými poisťovňami. „S určitosťou vieme, že tento trend má rastúci charakter. Preto ZAP opakovane tlačí na otvorenie zmysluplnej širokej diskusie o zavedení viaczdrojového financovania,“ pripomína výkonná riaditeľka ZAP. Tvrdí, že je potrebné si verejne priznať, že verejné zdroje nie sú dostatočné a nikdy ani nebudú, pretože populácia sa dožíva čoraz vyššieho veku, v zlom zdraví a zároveň prudko klesá počet ekonomicky činných obyvateľov. „Súčasný stav je neudržateľný a na vine nie sú nejaké vymyslené a neadekvátne požiadavky lekárov, ale oprávnené rastúce náklady, ktoré nemajú v štátnom rozpočte žiadne finančné krytie,“ upozorňuje.

ZAP navyše konštatuje, že z jeho interných pozorovaní je možné konštatovať, že vo väčšine prípadov odzmluvňovania špecialistov ide o práve nedostatkové odbornosti, ktoré sú okrem najhoršieho financovania neúmerne preťažované dopytom pacientov, ktorých nie sú schopní obhospodáriť. „V týchto prípadoch už pri rozhodovaní o zrušení zmluvných kontraktov nerozhoduje ani región a jeho kúpyschopnosť, je to prosto jediná možnosť ako ambulanciu udržať,“ hovorí výkonná riaditeľka ZAP.

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) má uzatvorený zmluvný vzťah s vyše 11-tisíc poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti. „Vznik a zánik zmluvných vzťahov je dynamický proces, ktorý je sledovaný. Celkový počet zmluvných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti podľa jednotlivých typov sa dlhodobo pohybuje na podobných hodnotách,“ vysvetľuje pre Zdravotnícky denník Zuzana Žiaková, hovorkyňa VšZP. To podľa nej znamená, aj keď nejaká zmluva so špecialistom zanikne, iná sa uzatvorí a celkový počet sa dramatický nemení. V roku 2024 zmluvu s VšZP ukončilo 30 poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v rámci špecializovanej ambulantnej starostlivosti. Najčastejšími špecializáciami je neurológia a vnútorné lekárstvo. „K pojmu „odzmluvňovanie“ však uvádzame, že ide o celkový počet ukončených zmlúv. Nie len na základe iniciatívy VšZP, ale aj iniciatívy poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, resp. z iných dôvodov,“ dodáva Žiaková.

Mohlo by vás zaujímať

Vlani zdravotná poisťovňa Union skončila zmluva so 149 ambulantnými špecialistami, vrátane zubných lekárov a gynekológov. „Jedným dychom dodávame, že za rovnaké obdobie bolo uzavretých 170 zmlúv s ambulantnými špecialistami, a to vrátane zubárov a gynekológov,“ hovorí Kristína Baluchová, hovorkyňa Unionu.

Pomôcť môže nový katalóg výkonov

Podľa prezidentky AOPP pomôcť by mohlo zavedenie nového katalógu výkonov pre ambulantných poskytovateľov, ktorý už má ministerstvo zdravotníctva pripravený, ale kvôli nedostatku zdrojov bol odsunuté jeho prijatie a navýšenie finančných úhrad až na budúci rok. „Rovnako by pomohlo vyňatie neštátnych poskytovateľov z platby konsolidačnej dane a hľadanie iných foriem motivačných stimulov na strane ministerstva v spolupráci s krajmi,“ dodáva Mária Lévyová.

Konštatuje, že viac nezmluvných ambulantných lekárov je vo väčších mestách a ekonomicky silnejších regiónoch, kde lekári vedia, že ľudia si ich starostlivosť majú z čoho zaplatiť. „V ekonomicky slabších regiónoch, kde ľudia žijú z rúk do úst, si nemajú z čoho zaplatiť lekára, čo chápu aj lekári a aj preto nemajú záujem o zriadenie ambulancii bez zmlúv s poisťovňami.

Vo všeobecnosti je najviac nezmluvných poskytovateľov u zubných lekárov. Lenže bez chýbajúceho zuba vieme fungovať, ale bez potrebného vyšetrenia špecialistom a nastavenia liečby, by dopady na naše zdravie mohli mať fatálne následky,“ pripomína prezidentka AOPP. Dodáva, že práve to si uvedomujú mnohí súkromní ambulantní lekári, ktorí sa rozhodli ľudí liečiť, a hoci to nie je jednoduché, neuvažujú o odzmluvnení ambulancii.

Nápor pacientov na nezmluvných špecialistov

Cenotvorba nezmluvných ambulancií bez ohľadu na špecializáciu nie je regulovaná. „V zásade ani byť nemôže, keďže nie je financovaná z verejných zdrojov. O tvorbe ceny rozhoduje trh, teda dopyt a ponuka., rovnako ako u iných podnikateľských subjektov. Je však dôležité povedať, že rovnako sa to týka nezmluvných výkonov, teda výkonov, ktoré nie sú hradené z verejného zdravotného poistenia v zmluvných ambulanciách,“ konštatuje Trenčanská Bedušová.

Pripúšťa, že tento stav môže vyvolávať nápor pacientov na špecialistov, ktorí majú zmluvy s poisťovňami. Pretože nie každý človek má na to, aby za vyšetrenie platil v hotovosti. „Samozrejme, lekárov ako takých, a teda aj špecialistov, je nedostatok, a tento stav sa už pravdepodobne ani nezmení. To znamená, že dopyt po zdravotnej starostlivosti bude z roka na rok rásť, pričom podľa aktuálneho vývoja situácie v zdravotníctve vieme predikovať, že lekárov bude z roka na rok menej a najmä tých zmluvných. Aj preto ZAP opakovane otvára tému nutnosti viaczdrojového financovania zdravotníctva. Ak nechceme, aby sa zdravotná starostlivosť stala vysoko nedostatkovým artiklom len pre bohatých, tak včera už bolo neskoro,“ zdôrazňuje výkonná riaditeľka ZAP.

Mária Lévyová informuje, že na AOPP sa pacienti obracajú s prosbou o nájdenie lekára, ktorý ich ošetrí zadarmo, pretože nemajú 20 či 50 eur na poplatok „Odporúčame im, aby sa obrátili na svoju zdravotnú poisťovňu so žiadosťou o pomoc pri hľadaní ambulantného poskytovateľa, ktorý má voľné kapacity, pretože poisťovne vidia, aká je výkonnosť a vyťaženosť jednotlivých ambulantných poskytovateľov. Nemôžu im však nariadiť, aby pacienta prevzali do starostlivosti, aby ho vyšetrili bez poplatku napríklad za objednanie. To je úlohou štátu, aby nastavil jasné regulačné pravidlá v rámci nároku pacienta,“ uzatvára prezidentka AOPP.