V Žilinskom samosprávnom kraji (ŽSK) je veľkou snahou zlepšiť percentá prevencie u obyvateľstva. Podporuje preto rôzne športové aktivity, súťaže, ktoré motivujú obyvateľov k pohybu cez jednorazové alebo pravidelne sa opakujúce sa športové akcie, budujú sieť cyklotrás a podobne. „Odbor zdravotníctva ŽSK v spolupráci s Martinským klubom medikov Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského a obecnou či mestskou samosprávou realizoval v minulosti priamo v teréne pilotný projekt „Zdravie pod kontrolou“, ktorého zámerom bolo zlepšenie zdravotnej prevencie obyvateľov Žilinského kraja,“ vysvetľuje Silvia Pekarčíková, riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK, pre Zdravotnícky denník.

Projekt bol realizovaný v šiestich obciach Žilinského kraja, poskytol základné poradenstvo 1500 obyvateľom. Podľa Pekarčíkovej jeho cieľom bolo zvýšiť záujem obyvateľov o starostlivosť o svoje zdravie, zvýšiť účasť na preventívnych prehliadkach a zlepšiť povedomie ľudí o rozsahu a nároku na preventívne prehliadky. „Dlhodobým cieľom bolo hlavne znížiť výskyt preventabilných ochorení a odvrátiteľných úmrtí,“ poznamenáva riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK. Vzhľadom na skúsenosť so zrealizovaným programom, ale aj o rôzne športové aktivity, potvrdzuje, že o uvedené aktivity je zo strany obyvateľstva vysoký záujem.

Chýbajú finančné zdroje na pravidelnú realizáciu

Pri programe Zdravie pod kontrolou mali záujemcovia možnosť na mieste absolvovať zhodnotenie zdravotného stavu spojené s meraním tlaku, cukru, hodnoty saturácie krvi kyslíkom, cholesterolu, ale aj biometrické hodnotenie BMI a hodnotenie ďalších faktorov. K dispozícii bol napríklad aj spirometrický test na vyšetrenie funkčnosti pľúc. „Ďalšia realizácia projektu si však vyžaduje finančné zdroje, ktoré máme snahu získať prostredníctvom projektov od ministerstva zdravotníctva alebo ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie,“ upozorňuje Pekarčíková.

Žilinská župa sa okrem toho zapája aj do národného projektu Do práce na bicykli, cez sieť stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti každoročne realizuje projekt Vráťme šport do škôl, Podaj mi ruku či Talentovaná mládež.

Aktuálne je kraj zapojený v projekte Fast heroes, ktorým zvyšuje povedomie o mozgovo cievnych ochoreniach a rýchlej záchrane. „Nemáme však finančné zdroje na pravidelnú realizáciu v potrebnom rozsahu. Pre fungovanie takýchto programov je potrebná finančná podpora aj zo strany ministerstva zdravotníctva na podporu projektov zdravotnej prevencie vyšších územných celkov,“ opäť zdôrazňuje riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK.

Pripomína, že v zmysle platnej legislatívy je prioritne kompetenciou ministerstva zdravotníctva, úradov verejného zdravotníctva a regionálnych úradov, podieľať sa na príprave a riešení programov zameraných na podporu, ochranu a rozvoj verejného zdravia. „Samosprávne kraje vykonávajú štátnu správu na úseku zdravotníctva ako prenesený výkon, kde jednou z kompetencií je i vypracúvať návrhy smerovania a priorít regionálnej zdravotnej politiky,“ konštatuje Pekarčíková.

Mohlo by vás zaujímať

Vzhľadom na to má Žilinský kraj podľa nej vo svojej koncepcii jasnú víziu prevencie. Hľadá však možnosti a finančné zdroje na realizáciu preventívnych programov zameraných na prevenciu chorôb a zníženie dopadu chorobnosti na obyvateľov. „V súčasnosti úzko spolupracujeme s ministerstvom zdravotníctva na vytváraní konceptu a pri hľadaní možností získania zdrojov z Európskej únie. Víziou je návrh a riešenie preventívnych programov zo strany samosprávnych krajov, ktoré by boli financované mimo zdrojov ŽSK,“ informuje riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK.

Samosprávy sú členmi rôznych komisií

Zástupcovia samosprávnych krajov sú stálymi členmi Monitorovacej komisie pre dohľad nad plnením úloh Strategického rámca starostlivosti o zdravie pre roky 2014-2030, kde jednou z prioritných oblastí politiky zdravia sú najmä preventívne programy podpory zdravia.

„Taktiež v rámci členstva v Ústrednej koordinačnej rade na ochranu a podporu zdravia, v Rade vlády SR pre duševné zdravie a v Pandemickej komisii vlády SR, aktívne vstupujú s návrhmi v oblasti prevencie a v oblasti riešenia situácií s cieľom eliminácie hrozieb. Dôležité však bude ich implementovať a to bude určite pružnejšie zo strany vyšších územných celkov v spolupráci s miestnou samosprávou,“ pripomína Pekarčíková.

Žilinská župa sa okrem toho aj pravidelne zapája do výziev na budovanie či obnovu športovej infraštruktúry. Pripravuje a realizuje projekty modernizácie športovísk predovšetkým v areáloch stredných škôl, ktoré má v zriaďovateľskej pôsobnosti. Na projekty získava finančnú podporu z rôznych dostupných zdrojov, či sú to už eurofondy alebo výzvy ministerstva športu. „Budovanie športovej infraštruktúry podnecuje aj mládež k športovaniu. Dôležité je dbať aj na pozitívne vzory, preto do oceňovania osobností kraja zahŕňame aj športovcov, ktorí reprezentujú región,“ uzatvára riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK.