Schválené zákony vyplývajúce z dohody medzi vládou a Lekárskym odborovým združením (LOZ) pacientom nepomôžu a slovenskému zdravotníctvu môžu do dvoch rokov spôsobiť rozvrat. Tvrdia to zástupcovia Asociácie nemocníc Slovenska (ANS), Zväzu ambulantných poskytovateľov (ZAP), Asociácie súkromných lekárov, Asociácie polikliník a zdravotníckych zariadení a Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ SR). Skonštatovali to na rokovaní zdravotníckej sekcie AZZZ SR.

V stredu parlament schválil zákon, podľa ktorého budú mať nemocniční lekári podmienky dohodnuté v pôvodnom memorande s vládou z roku 2022. Schválením zákona lekárski odborári podmienili stiahnutie vyše 3300 výpovedí. O súbore úprav polanci rokovali v skrátenom legislatívnom konaní. Zmeny sa podľa dohody s lekárskymi odborármi týkajú valorizácie platov, uzákonenia personálnych normatívov v nemocniciach či skrátenia pracovného času zdravotníkov v nemocniciach. Upravia sa aj povinnosti zdravotných poisťovní či Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Kritická nedostupnosť ústavnej zdravotnej starostlivosti nebude zahrnutá medzi mimoriadne udalosti, takže lekárom nebudú hroziť sankcie, ak odmietnu prísť do práce.

„Požiadavky z memoranda sú finančne a personálne nevykonateľné. Pacient z toho nebude mať nič, a následky pocítime všetci,“ kritizuje šéf ANS a riaditeľ bardejovskej nemocnice Marián Petko. Pre nemocnice združené v asociácii to podľa neho znamená že potrebujú prijať 240 lekárov a 1500 zamestnancov, čo si vyžiada 70 miliónov eur navyše. Kvôli schváleným personálnym normatívom môžu byť náklady ešte oveľa vyššie. Ako sme informovali v článku o schválení zákona, na problémy s normatívmi poukázali v parlamente aj opoziční poslanci.

Navyše hrozí že viac zamestnancov z ambulancií, kde sa vykonáva 70 percent zdravotnej starostlivosti, odíde pracovať do nemocníc kvôli lepšiemu finančnému ohodnoteniu. „Neudržíme personál a ambulantná starostlivosť bude nedostupná. Stabilizácia si vyžiada minimálne 900 miliónov eur,“ povedala prezidentka ZAP Jaroslava Orosová.

Odborníci taktiež apelujú na vládu a poslancov, aby odstránili diskrimináciu pri zavedení transakčnej dane, ktorá postihne iba súkromných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Predseda LOZ Peter Visolajský podľa ANS prekrúca fakty a útočí na neštátne nemocnice: „Doktor Visolajský sa nesnaží o skutočnú reformu, ale o získanie kontroly a mocenské zásahy do nemocníc, pričom sám nenesie žiadnu zodpovednosť za dôsledky svojich slov a činov. Opakovane sa snaží zastrašiť pacientov, podsúva im, kam by nemali chodiť za zdravotnou starostlivosťou, a znova vyvoláva zbytočnú paniku.“

Mohlo by vás zaujímať

Čo sa týka toho, že ministerstvo zdravotníctva má podľa schválených ustanovení priamo v zákone upraviť aj minimálne požiadavky na personálne zabezpečenie jednotlivých druhov ústavných zdravotníckych zariadení, ANS súhlasí, že personálne normatívy sa musia dodržiavať. Požaduje však ich úpravu, pretože sú staré už 20 rokov. Pripomína, že normatívy musia byť flexibilné. „Ak budú normatívy pevne zakotvené v zákone, ich úprava podľa reálnych potrieb dynamicky sa meniaceho zdravotníctva bude takmer nemožná,“ zhrnuli nemocnice.