Pri príležitosti Svetového dňa proti rakovine, ktorý si každoročne pripomíname 4. februára, spustila Medzinárodná únia boja proti rakovine novú globálnu kampaň s názvom „Spojení jedinečnosťou” (“United by Unique”), ku ktorej sa pripája aj slovenská Liga proti rakovine. Kampaň vyzýva na zmenu v onkologickej starostlivosti, do ktorej centra kladie ľudí a ľudskosť.

V roku 2022 bolo podľa Ligy proti rakovine celosvetovo diagnostikovaných približne 20 miliónov nových prípadov rakoviny a 9,7 milióna ľudí v dôsledku tohto ochorenia zomrelo. Na Slovensku je každoročne diagnostikovaných približne 40-tisíc nových prípadov a onkologické ochorenia sú dlhodobo druhou najčastejšou príčinou hospitalizácií. Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií pribúda najviac prípadov rakoviny kože, kolorektálneho karcinómu a rakoviny prsníka.

Štúdia Healthcare Readiness Index z roku 2023 zasa ukazuje, že vo veľkom porovnaní krajín Európskej únie za roky 2020 – 2022 sa Slovensko ocitá na chvoste únie, konkrétne na treťom najhoršom mieste za Chorvátskom a Rumunskom, vo výdavkoch na zdravotnú starostlivosť na osobu. Slovensko na jednu osobu vynakladá priemerne 1 592 eur, kým Česká republika 2 664 eur, pričom priemer Európskej únie je 2 955 eur.

Organizácie pripomínajú, že rakovina postihuje každého inak – odlišné sú nielen typy onkologických ochorení, ale aj príbehy ľudí trpiacich rakovinou. Podpisujú sa pod ne sociálno-ekonomické podmienky, rodinné zázemie, vzdelanie, hodnoty, potreby, perspektívy či preferencie pacientov. Medzinárodná únia boja proti rakovine (UICC) chce kampaňou “Spojení jedinečnosťou” zdôrazniť potrebu starostlivosti, ktorá sa bude okrem choroby samotnej sústreďovať na individuálne potreby jednotlivcov viac ako doposiaľ. Rôznorodé skúsenosti a príbehy ľudí s rakovinou majú byť podľa UICC základom spoločného úsilia o ešte lepšiu starostlivosť o pacienta.

Aj pacientske organizácie Nie rakovine, občianske združenie (OZ) Amazonky a OZ Onkoinfo spolu s odborníkmi v OnkoAliancii Slovensko pri príležitosti Svetového dňa proti rakovine pripomínajú výzvu Európskeho boja proti rakovine (Europe´s Beating Cancer Plan), podľa ktorého má mať každý rovnaké právo na vysokokvalitnú starostlivosť, diagnostiku, liečbu a nádej na prežitie rakoviny. Na Slovensku to však podľa nich nie je realitou. Naopak sú rozhorčené z prehlbujúcej sa krízy zdravotníctva, ktorá má z ich pohľadu zásadný dosah na onkologických pacientov. „Ich situáciu nemožno ani v období konsolidácie zdravotníctva odsúvať na druhú koľaj. Každé nádorové ochorenie si vyžaduje okamžitú a prioritnú diagnostiku a liečbu. V opačnom prípade sa výrazne znižujú šance na vyliečenie s dôsledkom zbytočných strát na životoch a výraznej socioekonomickej záťaže systému, spôsobenej dlhodobou liečbou pacientov v pokročilom štádiu ochorenia,“ upozornili pacientske organizácie v tlačovej správe. Za najakútnejšiu výzvu pre zlepšenie stavu onkológie na Slovensku považujú urýchlené čerpanie finančných zdrojov z Európskej únie vedúce k zavedeniu inovatívnych riešení v zdravotnom systéme.

Mohlo by vás zaujímať

Umelá inteligencia skracuje diagnostiku a zefektívňuje prácu lekárov

Na pondelkovej tlačovej konferencii predseda OnkoAliancie Slovensko Štefan Korec priblížil možnosti transformácie onkologickej starostlivosti s využitím umelej inteligencie (AI). Čím skôr sa rakovina odhalí, tým lepšiu prognózu má pacient, znižuje sa úmrtnosť, šetria sa peniaze v systéme aj ľudské kapacity zdravotníkov.

Docent Korec informoval, že uplatnenie AI algoritmov pri skríningu s využitím mamografie, rőntgenu, CT, magnetickej rezonancie (MRI), kolonoskopie a pri preventívnych prehliadkach môže rýchlejšie a presnejšie odhaliť podozrivé lézie, prekancerózy alebo včasných štádia rakoviny. Skracuje cestu pacienta od prvých príznakov ochorenia po zahájenie liečby o 50 až 70 percent. Na Slovensku trvá cesta pacienta 160 – 180 dní, v Česku je cieľom 62 dní, kým v Holandsku trvá cesta pacienta len 28 až 42 dní. Dĺžka cesty priamo ovplyvňuje prežitie pacienta.

Onkológ Štefan Korec (Foto: Grape PR)

„Dnes, keď je AI pevnou súčasťou klinickej praxe v krajinách s rozvinutým zdravotníctvom a odhad investícií do AI v roku 2025 sa počíta v stovkách miliárd dolárov, si Slovensko nemôže dovoliť ignorovať nástup do rýchlovlaku tejto technológie v zdravotníctve. Využitie AI má potenciál celoslovensky ročne zachrániť približne 4 604 životov, čím by Slovensko dosiahlo výsledky porovnateľné alebo lepšie ako priemer Európskej únie,“ podotkol onkológ Korec.

Umelá inteligencia navyše zefektívni prácu lekárov a zvýši medicínsku kvalitu procesu. AI vytvorí chorobopis, vyhodnotí anamnézu pacienta, krvné a iné vyšetrenia. Upozorní na podozrivé príznaky a zabezpečí všetky administratívne kroky vrátane sumárnej správy. Tým šetrí administratívny čas lekára o 30 až 50 percent. Taktiež zníži počty duplicitných alebo neindikovaných vyšetrení. Tým môže podľa odborníka zdravotným systémom ušetriť stovky miliónov eur ročne. Rôzne výpočty hovoria o 600 až 900 miliónoch eur.

Ušetrené financie môže štát presmerovať napríklad na úhradu inovatívnej liečby a diagnostiky. „Na Slovensku nemáme ani po opakovaných apeloch na ministerstve zdravotníctva v štandardoch genomické testovanie pre ženy s rakovinou prsníka, ktoré môže časť pacientiek ušetriť od nadbytočného podávania chemoterapie,” hovorí predsedníčka OZ Amazonky Dominika Kormanová. Pacientske organizácie preto jednoznačne vítajú a pripájajú sa k výzve a iniciatíve transformovať onkologickú starostlivosť pomocou AI.

Štefan Korec ďalej vysvetlil, že AI nástroje dokážu rýchlo a presne analyzovať diagnostické snímky napríklad z CT a MRI a generovať správy pre rádiológov. To znižuje ich pracovné zaťaženie a skracuje čas čakania pre pacientov. AI-asistovaná interpretácia zobrazovacích vyšetrení môže podľa odborníka zvýšiť mieru včasného záchytu choroby o 20 percent a tým zlepšiť mieru prežitia o 30–35 percent. AI pomôže aj pri analýze biopsií, identifikuje nádorové bunky rýchlejšie a presnejšie než tradičné metódy, čím sa skracuje čas čakania na výsledky.

V pacientovi treba vidieť človeka

„Každá skúsenosť s rakovinou je jedinečná a vyžaduje si našu empatiu a pozornosť, aby sme spoločne dokázali vnímať pacienta i za hranicou choroby a videli v ňom v prvom rade človeka,“ hovorí výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine Eva Kováčová. „Prístup k onkologickej starostlivosti, ktorý plne reflektuje jedinečné potreby každého jednotlivca s dôrazom na súcit a porozumenie, vedie k najlepším zdravotným výsledkom,” pripomína.

Starostlivosť o pacientov s rakovinou preto okrem medicínskych procedúr musí zahŕňať psychosociálnu pomoc, ktorú na Slovensku poskytuje pacientom a ich rodinám aj Liga proti rakovine. Funguje už 35 rokov a medzi jej dlhodobé psychosociálne projekty, ktoré sú pre klientov bezplatné, patria napríklad onkoporadňa, teda individuálne telefónne a emailové poradenstvo s rôznymi odborníkmi, sieť onkopsychológov, ktorí naprieč Slovenskom poskytujú individuálnu psychologickú podporu počas liečby či podporné skupiny pre pacientov, príbuzných a pozostalých.

Pacientom, ktorí sa ocitli v dôsledku ochorenia v hmotnej núdzi, liga poskytuje jednorazový finančný príspevok, ďalej ponúka možnosti krátkodobého ubytovania rodičov počas hospitalizácie chorého dieťaťa alebo onkologických pacientov počas liečby v inom meste. Vedie preventívne kampane, obhajuje práva pacientov prostredníctvom domácich i zahraničných inštitúcií, vzdeláva zdravotné sestry v onkologickej starostlivosti, organizuje vzdelávacie a voľnočasové aktivity pre pacientov v Centrách pomoci v Bratislave, Košiciach a Martine, ale tiež relaxačné pobyty pre jednotlivcov aj celé rodiny. V rámci projektu „Vystrihaj sa Slovensko“ liga zabezpečuje pre pacientky parochne zo živých či umelých vlasov.

„Je dôležité, aby ľudia trpiaci rakovinou cítili, že sú vnímaní, vypočutí a chápaní. Každý z nich je špeciálny a každý má svoje jedinečné potreby a očakávania. Spoločne by sme mali dbať o efektívnejšiu prevenciu, kvalitnejšiu liečbu a vyššiu mieru prežitia. Potrebné zmeny na napĺňanie tohto cieľa sú výzvou pre nás všetkých,“ dodala Kováčová.

Zvýšenie povedomia o chorobe

Svetový deň proti rakovine (World Cancer Day) bol založený v roku 2000 z iniciatívy UICC. Organizuje sa v trojročných cykloch a hlási sa k nemu viac ako 150 krajín sveta. Jeho cieľom je zvýšiť povedomie o rakovine, podporiť prevenciu, včasnú diagnostiku a efektívnu liečbu.

Práve téma na roky 2025-2027, “Spojení jedinečnosťou” pripomína, že rakovina je viac ako diagnóza. Za každou sa skrýva osobný príbeh a to musí reflektovať aj starostlivosť o pacientov a ich potreby. Medzinárodná únia boja proti rakovine je najväčšia a najstaršia medzinárodná onkologická organizácia, založená v roku 1933. Má viac ako 1 100 členských organizácií v 170 krajinách. Cieľom UICC je zjednocovať a podporovať onkologickú komunitu v jej úsilí o zníženie globálnej záťaže rakovinou, podporovať rovnosť a zabezpečiť, aby kontrola rakoviny zostala prioritou na globálnej zdravotníckej a rozvojovej agende.