Ministerstvo práce pod vedením Erika Tomáša (Hlas-SD) pripravuje vyhlášku, ktorou sa budú špecifikovať podrobnosti výkonu sociálnej posudkovej činnosti a lekárskej posudkovej činnosti. Nadväzovať bude na legislatívu, ktorá bola schválená ešte vlani na jeseň.

Ministerstvo práce pripravuje návrh vyhlášky, ktorou sa budú špecifikovať podrobnosti výkonu sociálnej posudkovej činnosti a lekárskej posudkovej činnosti. Vypláva to z predbežnej informácie o tvorbe právnych predpisov.

Rezort tvrdí, že v záujme jednotného posudzovania sa budú definovať vzory formulárov používaných pri výkone integrovanej posudkovej činnosti. Ide o lekársky nález, dotazníky a posudky. Ďalej sa bude definovať rozsah odkázanosti na pomoc inej osoby na základe stupňa odkázanosti, ďalej činnosti, pri ktorých sa posudzuje odkázanosť na osobnú asistencie, spôsob určovania rozsahu asistencie, jej maximálny ročný rozsah či zloženie a podrobnosti činnosti odborného konzília.

„Návrh vyhlášky ustanovuje, čo zahŕňa posudzovanie individuálnych predpokladov, rodinného prostredia, ako aj prostredia, ktoré ovplyvňuje začlenenie účastníka konania do spoločnosti. Ďalej ustanovuje podrobnosti súvisiace s posudzovaním miery ťažkostí účastníka konania vykonávať stanovené činnosti, spoluprácu sociálneho pracovníka s inými odborníkmi ako aj to, že sa sociálna posudková činnosť vykonáva v domácom prostredí a za prítomnosti účastníka konania, resp. inej fyzickej osoby, ktorú si sám účastník konania určí,“ vysvetľuje ministerstvo.

Návrh nadväzuje na novelu zákona o integrovanej posudkovej činnosti, ktorá bola schválená ešte vlani na jeseň. Zákonom sa zaviedla jednotná posudková činnosť na účely peňažných príspevkov na kompenzáciu, sociálnych služieb a sociálnych podnikov. Rezort musí predpisom definovať činnosti, ktoré môžu v rámci peňažného príspevku na osobnú asistenciu vykonávať osoby patriace do vymedzeného okruhu rodinných príslušníkov poberateľa peňažného príspevku na osobnú asistenciu.

Mohlo by vás zaujímať