Rok 2024 v slovenskom zdravotníctve najlepšie vystihuje prívlastok stratený. Za rok sa totiž dajú presadiť naliehavé opatrenia či naštartovať kľúčové zmeny. „To by ale zdravotníctvo muselo dostať prioritu a stať sa premiérskou témou,“ konštatuje Oskar Dvořák, poslanec Národnej rady SR za Progresívne Slovensko (PS) a člen parlamentného zdravotníckeho výboru. Zdravotnícky denník sa v ankete pýtal na problémy slovenského zdravotníctva a na hlavné priority z krátkodobého i dlhodobého hľadiska.
Premiér Robert Fico (Smer-SSD) však podľa poslanca za PS riešil platy, amnestie, renty a naposledy udržanie krehkej parlamentnej väčšiny. „V roku 2025 nemáme žiaľ dôvod očakávať, že by sa situácia zmenila. Zásadne reformy aj naďalej absentujú a nestabilita v zdravotníctve pretrváva,“ dodáva Dvořák.
Zlý manažment, ktorý nerozvíja talent
Za jeden z hlavných problémov, ktoré brzdia rozvoj slovenského zdravotníctva, označil nedostatok strategickej vízie a kontinuity. „Vzhľadom na to, že sa takmer každý druhý rok mení minister zdravotníctva, nemožno očakávať strategický rozvoj a dlhodobú prácu na riešení problémov napríklad ústavnej či ambulantnej starostlivosti,“ uvádza poslanec za PS.
Ďalším dôležitým problémom sú odchody zdravotníkov. Exministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD) totiž podľa jeho slov neprišla s plánom ako udržať zdravotníkov na Slovensku, ale namiesto toho prispela ku kolapsu špičkového kardiologického oddelenia v Trenčíne. „Pritom jedným z dôvodov, prečo mladí lekári nechcú na Slovensku ostať, je práve zlý manažment, ktorý nerozvíja talent. A bez potrebného ľudského kapitálu sa jednoducho nepohneme,“ zdôrazňuje Oskar Dvořák.
Poslanec upozorňuje aj na nedostatočný rozpočet a zlú prioritizáciu. Nezáujem o zdravotníctvo totiž podľa Dvořáka najlepšie ukazuje tohtoročný rozpočet. „Nezahŕňa riešenie miliardového dlhu nemocníc, obrovskú stratu poisťovní či infláciu. Taktiež sa podľa nás prostriedky rozdeľujú na zlé priority – dlhodobo voláme napríklad po zvýšení rozpočtu pre ambulantný sektor, ktorý vie odbremeniť nemocnice, či po vyšších výdavkoch na prevenciu či už v oblasti mentálneho alebo fyzického zdravia,“ hovorí poslanec za Progresívne Slovensko.
Viac peňazí má smerovať do ambulantného sektora
V krátkodobom horizonte by podľa Dvořáka v prvom rade pomohlo, keby sa zdravotníctvo stalo premiérskou témou. „Bez premiérovej podpory sa totiž naliehavé a ťažké opatrenia v tomto rezorte presadiť nepodarí. Vyzerá to však tak, že v tomto smere zmenu zrejme nemôžeme očakávať,“ ostáva skeptický. Myslí si, že v programovom rozpočte je potrebné nasmerovať viac peňazí do ambulantného sektora, predstavujúceho chrbtovú kosť systému, ktorý dokáže relatívne včas a nízkonákladovo zachytiť choroby u pacientov v počiatočnom štádiu, ešte predtým ako sa rozvinú a skomplikujú.
Medzi dlhodobé priority, ktoré by slovenskému zdravotníctvu pomohli, Dvořák zaraďuje revíziu a zefektívnenie rezidentského programu. To zahŕňa napríklad systematické riadenie a vyhodnocovanie kvality programu, prehľadnejšie poskytovanie informácií zo strany ministerstva zdravotníctva a aj vyšších územných celkov. Podľa Dvořáka tam patrí aj prepojenie programu s praxou či zatraktívnenie všeobecného lekárstva a pediatrie ako špecializačných odborov osvetovými kampaňami.
Mohlo by vás zaujímať
Poslanec za PS pripomína aj dôležitosť budovania kompetentného manažmentu nemocníc, ktorý bude dbať na profesionálny rozvoj lekárov a bude otvorený moderným postupom, aby každý lekár, ktorý sa chce učiť a rásť mal danú možnosť. „Politickým nomináciám musí odzvoniť. Možno by bolo dobré zvážiť aj verejné vypočutia, kde by riaditelia nemocníc prezentovali svoju víziu verejnosti,“ približuje svoje predstavy.
Upozorňuje aj na potrebu efektívneho čerpania eurofondov na materiálno-technické vybavenie ambulancií a nemocníc. „V neposlednom rade je tiež dôležitá podpora prevencie a odmeňovanie poistencov za zdravý životný štýl, ktorý môže výrazne odbremeniť náklady na zdravotnú starostlivosť. Je čas iniciovať hĺbkovú expertnú diskusiu o tejto téme,“ uzatvára poslanec.