Doterajšie uplatňovanie vyhlášky o programovom rozpočtovaní bolo výrazne negatívne. Nie sme zástancami centrálneho plánovania, takže programová vyhláška sa v podstate ani dobre napísať nedá. Takto v ankete pre Zdravotnícky denník hodnotia súkromné poisťovne takzvanú programovú vyhlášku. Naopak, štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa hovorí, že po odbornej diskusii všetkých zložiek verejného zdravotného poistenia je možné programovú vyhlášku využiť na efektívne prerozdelenie zdrojov. Aj je už takmer koniec januára, poisťovne ešte nevideli ani návrh vyhlášky na tento rok.

V programovej vyhláške sa v podstate určuje minimálna celková suma za jednotlivé typy zdravotnej starostlivosti pre zdravotné poisťovne. V tomto roku sa v nej má rozdeliť zhruba 8,2 miliardy eur. Ministerstvo zdravotníctva však zatiaľ nepredložilo ani návrh vyhlášky. Rezort zdravotníctva tiež bude musieť nájsť úsporné opatrenia v hodnote 152 miliónov eur. Tieto budú nevyhnutné vzhľadom na limity celkových verejných výdavkov. Aj v minulosti si pritom ministerstvo v rozpočte stanovilo, že ušetrí desiatky až stovky miliónov eur. Väčšinou sa tento cieľ nepodarilo splniť.

Union: Programové rozpočtovanie nie je vhodné riešenie

Union pre Zdravotnícky denník hovorí, že doterajšie uplatňovanie vyhlášky o programovom rozpočtovaní vníma súkromná poisťovňa výrazne negatívne. „Používanie vyhlášky znevýhodňuje niektorých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, najmä tých ambulantných. Rovnako tak znevýhodňuje aj našu zdravotnú poisťovňu. V neposlednom rade návrh vyhlášky nezohľadňuje potreby nášho poistného kmeňa a neprirodzene nám určuje, do akých druhov zdravotnej starostlivosti máme smerovať naše zdroje,“ tlmočí postoj poisťovne jej hovorkyňa Kristína Baluchová. Takýto prístup podľa jej slov môže viesť k nenapraviteľným deformáciám v systéme zdravotnej starostlivosti s negatívnymi dopadmi na dostupnosť niektorých druhov starostlivosti ako i na hospodárenie poisťovne.

Programové rozpočtovanie nie je podľa Unionu vhodné riešenie z viacerých dôvodov. „Dlhodobo upozorňujeme na to, že takýto nástroj riadenia je neflexibilný, analyticky náročný, čo znemožňuje jeho prípravu v zákonnej lehote, a takto detailné plánovanie ročného horizontu bude vždy v určitej oblasti konfrontované s realitou,“ hovorí Baluchová.

Hovorkyňa dodala, že s návrhom vyhlášky pre tento rok zatiaľ poisťovňa oboznámená nebola. Ak chce však ministerstvo dosiahnuť úsporu na úrovni 152 miliónov eur, musí podľa Unionu vnímať všetky svoje zákonné povinnosti napríklad v oblasti liekovej politiky a zvážiť kroky, napríklad v oblasti vydávania cenového opatrenia, ktoré ešte viac prehlbujú nedostatok zdrojov verejného zdravotného poistenia.

VšZP: Vyhláška môže byť efektívna

Štátna poisťovňa pre Zdravotnícky denník hovorí, že programová vyhláška mala za cieľ vymedziť priority verejného zdravotného poistenia a nasmerovať zdroje do prioritných oblastí a programov. „Sme presvedčení, že pri odbornej diskusii všetkých troch zložiek verejného zdravotného poistenia je možné programovú vyhlášku využiť na efektívne prerozdelenie zdrojov verejného zdravotného poistenia,“ tvrdí hovorkyňa VšZP Marianna Bublavá. Medzi zložky zaradila rezort zdravotníctva, zdravotné poisťovne a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

Bublavá tiež tvrdí, že spomínaná úspora predstavuje rozpočtové obmedzenie v konsolidačnom období roku 2025. „Dosiahnuť takúto mieru úspory je možné najmä komplexnými riešeniami v oblasti liekovej politiky a efektívnej kategorizácie liekov a pomôcok, a tiež vďaka razantnému implementovaniu digitalizačných iniciatív, ktoré prinesú plošné úspory. VšZP je pripravená v týchto oblastiach poskytnúť plnú súčinnosť,“ dodáva hovorkyňa VšZP.

Mohlo by vás zaujímať

Dôvera: Vyhláška sa dobre napísať nedá

Súkromná poisťovňa Dôvera za seba hovorí, že nepodporuje centrálne plánovanie. „Preto si myslíme, že programová vyhláška sa v podstate ani dobre nedá napísať. Potvrdzujú to skúsenosti z doterajších rokov, keď odchýlky oproti plánu boli v desiatkach miliónov eur a to sú obrovské čísla. Hlavný problém je, že takáto vyhláška neprináša žiadne benefity, ktoré by prevážili negatíva. Pacientom, poistencom ani slovenskému zdravotníctvu nič neprináša. Nevidíme kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť, ani zlepšenie jej dostupnosti, len obrovskú byrokraciu,“ hovorí PR manažér Dôvery Branislav Cehlárik.

Ako ďalej tvrdí, za posledné roky už tradične najväčšiu porciu medziročného navýšenia zdrojov v rámci programovej vyhlášky skonzumuje zákonná valorizácia miezd lekárov v nemocniciach. „Podľa nás by malo byť prioritou vynakladanie finančných prostriedkov takým spôsobom, ktorý prinesie pridanú hodnotu pre slovenského pacienta vo forme kvalitnejšej a dostupnejšej zdravotnej starostlivosti,“ tvrdí Cehlárik.

Súkromná poisťovňa však nechcela komentovať prípadné úsporné opatrenia, nakoľko ešte neboli konkretizované. „Zo skúseností z minulých rokov však môžeme konštatovať, že dosiahnutie medziročnej úspory vo výške 152 miliónov eur je nepravdepodobné,“ dodáva PR manažér Dôvery.