Na absolvovanie preventívnej prehliadky je hlavným predpokladom mať svojho zmluvného všeobecného lekára. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) ale vo svojej správe upozornil, že ku koncu roka 2023 bolo približne 281-tisíc poistencov bez zmluvného lekára všeobecnej ambulantnej starostlivosti. „Pacienti tak ostávajú bez všeobecného lekára a sú preto nútení za novým lekárom dochádzať desiatky kilometrov,“ dodáva ÚDZS.

Ministerstvo zdravotníctva však tvrdí, že každý občan má garantovaný prístup k všeobecnému lekárovi. „Nedostatok všeobecných lekárov spôsobuje to, že všeobecní lekári sú skôr preťažení, majú veľké kapitačné kmene. Ale sú povinní vziať do starostlivosti každú osobu, ktorú im v rámci prerozdeľovania zdravotných obvodov samosprávny kraj určí,“ konštatuje pre Zdravotnícky denník Komunikačný odbor rezortu zdravotníctva.

Uzatvoriť zmluvu s lekárom nie je povinnosť

Dodáva, že v súčasnosti neexistuje pre obyvateľov Slovenska zákonná povinnosť mať uzatvorenú dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti, teda byť kapitovaný. „To znamená, že ak sa osoba rozhodne nemať všeobecného lekára, je to jej osobné rozhodnutie,“ konštatuje ministerstvo zdravotníctva.

Zákon garantuje každému s trvalým alebo prechodným pobytom na Slovensku prístup k všeobecnému lekárovi ako aj primárnemu pediatrovi formou určených zdravotných obvodov a povinnosti všeobecných lekárov uzatvoriť dohodu s osobou v určenom obvode. „Vyšší územný celok (VÚC) každému všeobecnému lekárovi a primárnemu pediatrovi určuje zdravotný obvod, taktiež aj gynekológom a zubným lekárom. Pritom podľa zákona poskytovateľ nemôže odmietnuť návrh na uzatvorenie dohody o poskytovaní zdravotnej starostlivosti, ak ide o osobu, ktorá má trvalý pobyt alebo prechodný pobyt v určenom zdravotnom obvode poskytovateľa ambulantnej starostlivosti,“ prízvukuje Komunikačný odbor ministerstva zdravotníctva.

Potrebné je podľa neho brať do úvahy aj skutočnosť, že významná časť zo skupiny nekapitovaných osôb sú tzv. EÚ poistenci, teda osoby síce s trvalým pobytom na Slovensku, ale zdravotne poistení v inom členskom štáte únie. Napríklad to môžu byť slovenskí občania pracujúci v iných krajinách Európskej únie. „V praxi to znamená, že s EÚ poistencami neuzatvára všeobecný lekár kapitačnú dohodu a zdravotné poisťovne nehradia kapitáciu za EÚ poistencov,“ konštatuje ministerstvo zdravotníctva.

Veľa ľudí sa o svoje zdravie nezaujíma

Predseda Združenia všeobecných lekárov pre dospelých (ZVLD) Rastislav Zanovit pripomína, že zdravotné poisťovne zo zákona hradia preventívnu prehliadku len lekárovi, u ktorého je poistenec kapitovaný. Ak nejaký poistenec nemá svojho lekára, tak preventívnu prehliadku si urobiť nemôže. „Myslím si však, že ak skúsi niekoľko ambulancií obísť, tak určite nejaký lekár bude ochotný sa mu venovať a prehliadku mu urobí. Mnoho ľudí ale nemá svojho lekára aj preto, lebo nedbajú o svoje zdravie a nezaujímajú sa o prevenciu, a svoje zdravotné problémy riešia návštevou urgentu, resp. ambulantnej pohotovostnej služby,“ hovorí Zanovit pre Zdravotnícky denník.

K téme preventívnych prehliadok poznamenáva, že na Slovensku trvalo nejaký čas, kým si ľudia zvykli na to, že je to dobre absolvovať preventívne vyšetrenie. „Podobne aj lekári si ich zvykli robiť, lebo majú z toho extra príjem. Ak by sa mal tento systém zmeniť, treba uvažovať nad tým, ako využiť zdroje lepšie, aby to prinieslo želaný efekt. To znamená, aby sa podchytili ochorenia, ktoré sú preventabilné, ktorých liečba na začiatku stojí menej ako liečba komplikácií, ktoré neskôr vznikajú,“ tvrdí predseda ZVLD.

Mohlo by vás zaujímať

Dodáva, že stojí za úvahu zamyslieť sa aj nad novými možnosťami diagnostiky, napríklad nad testami DNA. „Za 39 eur máte „hrubú“ DNA a za ďalších 50-60 eur analýzu, ktoré odhalí tie najvážnejšie dispozície. To je ale hudba budúcnosti,“ uzatvára všeobecný lekár Zanovit.