Schválenie správy splnomocnenca vlády pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie covid-19 Petra Kotlára považujeme za nešťastný krok z hľadiska budovania dôvery v základné princípy medicíny založenej na dôkazoch a v medicínu samotnú. Na svojej webovej stránke o tom informovala Lekárska fakulta Univerzity Komenského v Bratislave, ktorá ako medicínska autorita s takýmto postupom nesúhlasí.

Správa od splnomocnenca vlády podľa fakulty spochybňuje rozhodnutia národných aj medzinárodných regulačných agentúr a úradov, akými sú Štátny ústav pre kontrolu liečiv a Európska lieková agentúra, ako aj uznávaných odborných spoločností. „Tieto úrady a odborné spoločnosti opakovane vydali hodnotiace stanovisko, že benefit vakcín využívaných v prevencii ochorenia covid-19 prevažuje nad ich rizikami. Správa pána splnomocnenca tieto hodnotiace stanoviská nerešpektuje bez uvedenia relevantných dôkazov, a tým spochybňuje hodnotiace a rozhodovacie procesy v rámci týchto agentúr a odborných spoločností,“ uvádza fakulta v stanovisku.

Podľa fakulty tiež správa ignoruje zásady medicíny založenej na dôkazoch a spochybňuje proces získavania dôkazov v modernej medicíne. „Jeho nepodložené spochybnenie bezpečnosti a efektivity preventívnych a terapeutických postupov pri prevencii a liečbe covid-19 je v príkrom rozpore s vedeckým konsenzom. Ten bol formovaný bezprecedentným množstvom empirických dôkazov získaných v klinických štúdiách, ktoré rešpektovali zásady vedeckého bádania a boli publikované v najprestížnejších vedeckých časopisoch. Vyjadrenia pána splnomocnenca predstavujú vážny útok na základné normy vedeckého výskumu a praxe v oblasti medicíny založenej na dôkazoch,“ uvádza sa v stanovisku.

Fakulta má za to, že správa splnomocnenca je v rozpore s fundamentálnymi princípmi, na ktorých by sa mali zakladať rozhodovacie postupy v starostlivosti o zdravie ľudí v 21. storočí. Tieto princípy by mali zahŕňať rozhodnutia regulačných orgánov, odporúčania odborných spoločností a rešpektovanie vedeckého konsenzu a zásad medicíny založenej na dôkazoch. „Postoje a vyjadrenia prezentované v správe pána splnomocnenca považujeme za mimoriadne nebezpečné, a to nielen v súvislosti s prevenciou a liečbou ochorenia covid-19, ale aj v širšom kontexte prevencie a liečby akýchkoľvek ochorení,“ tvrdí škola.

Ako fakulta dodala, postoje splnomocnenca podľa nej podrývajú dôveru verejnosti v regulačné orgány, odborné a vedecké autority a medicínsku vedu ako takú. „Politické a spoločenské akceptovanie tejto správy môže viesť k zvýšenej miere odmietania moderných preventívnych a liečebných postupov, čo následne prispieva k zvýšenej chorobnosti a úmrtnosti populácie a zvyšuje ekonomické výdavky štátu,“ dodáva fakulta v stanovisku.

Mohlo by vás zaujímať